Kompüter insan yaddaşının işini anlamağa kömək edib Oktyabr 10, 2019 | 10:05 / Maraqlı məlumatlar
Yaponiyadan olan alimlər assosiativ yaddaşın necə təşkil edildiyini aydınlaşdırıblar. Kompüter modeli xatirələrin formalaşması üçün yalnız həyəcanlanma deyil, həm də tormozlama proseslərinin əhəmiyyətli olduğunu təsdiqlədi.
Assosiativ yaddaş bizə əlaqəsi olmayan predmetləri vahid zəncirdə birləşdirməyə kömək edir. Okinava Elm və Texnologiya İnstitutunun tədqiqatçıları bu beyin funksiyasının necə təşkil edildiyini aydınlaşdırmağa qərar veriblər. Bunun üçün onlar beynin real şəbəkələrini köçürən qarşılıqlı təsir edən neyronların kompüter modelini yaradıblar.
Modeldə həyəcanlanma və tormozlama funksiyaları qurulub. Tormozlama elementlərinin mövcudluğu zəruri hallarda maneələri və arzu edilməyən siqnalları kəsməyə imkan verib.
hightech.plus saytının məlumatına görə, məhz tormozlama elementlərinin modelə uzunmüddətli xatirələrə uyğun olan nümunələri yadda saxlamağa imkan verdiyi məlum olub.
Alimlərin fikrincə, bu oxşatma neyrobioloqların assosiativ yaddaşın formalaşmasında iştirak edən beyin sahəsi olan hippokampdan xəbərdar olduqlarını təsdiqləyib. Müasir fikirlərə əsasən, həyəcanlanma və tormozlama fəallığının balansı yeni assosiasiyaları formalaşdırmağa imkan verir.
Əlavə neyrobiologiya tədqiqatları oxşatmanın köməyi ilə edilmiş nəticələri dəqiqləşdirməyə kömək edəcək. Daha sonra alimlər hippokamp və assosiativ yaddaşın işi haqqında tam təsəvvür yaratmaq üçün onların real analoqları ilə modelin komponentlərini müqayisə edəcəklər. Komanda nəticədə daha aktiv və hərəkətsiz neyronları deyil, eləcə də dendritləri daxil etmək imkanına malik olan daha dəqiq modelə keçməyi planlaşdırır.

The computer helped to understand the work of human memory
Scientists from Japan found out how associative memory works. The computer model has confirmed that not only exciting, but also inhibitory processes are important for the formation of memories.
Associative memory helps us combine unrelated objects into a single chain. Researchers from the Okinawa Institute of Science and Technology, whose work is told by Science Daily, decided to find out exactly how this brain function works. To do this, they had to create a computer model of interacting neurons that replicated real networks of the brain.
Excitation and braking functions were built into the model, and the latter could act both locally and throughout the network. The presence of braking elements allowed, if necessary, to cut off interference and unwanted signals.
According to scientists, the imitation has confirmed that neuroscientists are aware of the hippocampus, the area of ​​the brain involved in the formation of associative memory. According to modern concepts, the balance of exciting and inhibitory activity allows the formation of new associations. In the brain, a substance called acetylcholine is responsible for inhibition.
Additional neurobiological studies will help clarify the conclusions made by imitation. Then, scientists will compare the components of the model with their real counterparts, which will allow a more complete picture of the hippocampus and associative memory. Ultimately, the team plans to move to a more accurate model, which will include not only active and inactive neurons, but also dendrites.