Geyim ölçüsünün təyini üçün bədənin rəqəmsal modelini yaradan skaner Oktyabr 09, 2019 | 12:53 / Texnoloji yeniliklər
Ötən il “TG3D Studio” şirkəti geyim ölçüsünün dəqiq təyini üçün bədənin rəqəmsal modelini yaradan “Scanatic 360” skanerini təqdim etmişdi. Yeni adı “Virtual Try-On” olan qurğu daha yüksək dəqiqlikli skanların əldə edilməsi üçün təkmilləşdirilib. Layihənin həmtəsisçisi Rik Yunun sözlərinə görə, daha yığcam olan skaner artıq xüsusi çamadana yerləşir.
Virtual ölçməni həyata keçirmək üçün qeyd edilmiş sahədə dayanmaq, gəzişmək, sonra düz dayanaraq, əlləri uzatmaq və yumruqları sıxmaq lazımdır. Rik Yu ölçmə üçün dar geyimdən istifadə etməyi məsləhət görür. Nəticələrin hesablanmasına cəmi 3 saniyə sərf olunur.
techcult.ru saytının məlumatına görə, bədənin rəqəmsal modeli yaradıldıqdan sonra proqramın köməyilə müxtəlif geyimlərə onun üzərində baxmaq olar ki, bu da istifadəçiyə həmin geyimdə necə görünəcəyini təsəvvür etməyə imkan verir. Şirkət nümayəndələri bildirirlər ki, dizaynerlər və geyim istehsalçıları orijinal dizaynın dəqiq təyini üçün eyni skan etmə texnologiyasından istifadə edə bilərlər. Bu texnologiya yalnız geyimin görünüşünü deyil, həm də siluet və parçanın teksturunu təsəvvür etməyə imkan verir.
Bu skanerlərin fərdi istifadə üçün nəzərdə tutulmadığı da qeyd olunub. Güman olunur ki, yeni qurğulardan daha çox modellik agentlikləri və dizaynerlər istifadə edəcəklər.

New 3D scanners allow you to virtually try on any clothes October 09, 2019 | 12:53 / Technological innovations
Last year, TG3D Studio introduced the Scanatic 360 scanner, which measures the human body to accurately determine clothing size. Now it is renamed to VTO (Virtual Try-On) and improved to obtain scans of higher accuracy. According to project co-founder Rick Yu, the installation was simplified and made more compact - now it fits in a special suitcase.
To take an electronic measure, you need to stand in the designated area, walk, then stand straight, stretch out your arms and clench your fists a few centimeters from the hips. Rick Yu recommends wearing tight clothing for measurements. Results calculation time - less than 3 seconds.
After creating a digital model of the body, using the application, you can try on various clothing options so that a person can visualize how he will look in her. TG3D Studio says that designers and clothing manufacturers can use the same scanning technology to accurately determine the original design, and they can capture not only the form of clothing, but also the silhouette and texture of the fabric.
Of course, these scanners are not intended for individual use. Studio TG3D suggests that they will be used more often by modeling agencies, designers, or perhaps tailors of the future.