Geyim ölçüsünün təyini üçün bədənin rəqəmsal modelini yaradan skaner Oktyabr 09, 2019 | 12:53 / Texnoloji yeniliklər
Ötən il “TG3D Studio” şirkəti geyim ölçüsünün dəqiq təyini üçün bədənin rəqəmsal modelini yaradan “Scanatic 360” skanerini təqdim etmişdi. Yeni adı “Virtual Try-On” olan qurğu daha yüksək dəqiqlikli skanların əldə edilməsi üçün təkmilləşdirilib. Layihənin həmtəsisçisi Rik Yunun sözlərinə görə, daha yığcam olan skaner artıq xüsusi çamadana yerləşir.
Virtual ölçməni həyata keçirmək üçün qeyd edilmiş sahədə dayanmaq, gəzişmək, sonra düz dayanaraq, əlləri uzatmaq və yumruqları sıxmaq lazımdır. Rik Yu ölçmə üçün dar geyimdən istifadə etməyi məsləhət görür. Nəticələrin hesablanmasına cəmi 3 saniyə sərf olunur.
techcult.ru saytının məlumatına görə, bədənin rəqəmsal modeli yaradıldıqdan sonra proqramın köməyilə müxtəlif geyimlərə onun üzərində baxmaq olar ki, bu da istifadəçiyə həmin geyimdə necə görünəcəyini təsəvvür etməyə imkan verir. Şirkət nümayəndələri bildirirlər ki, dizaynerlər və geyim istehsalçıları orijinal dizaynın dəqiq təyini üçün eyni skan etmə texnologiyasından istifadə edə bilərlər. Bu texnologiya yalnız geyimin görünüşünü deyil, həm də siluet və parçanın teksturunu təsəvvür etməyə imkan verir.
Bu skanerlərin fərdi istifadə üçün nəzərdə tutulmadığı da qeyd olunub. Güman olunur ki, yeni qurğulardan daha çox modellik agentlikləri və dizaynerlər istifadə edəcəklər.

3D-сканеры Scanatic позволят виртуально примерить любую одежду Окт 09, 2019 | 12:53 / Технологические новшества
В прошлом году компания TG3D Studio представила сканер Scanatic 360, который производит замеры человеческого тела для точного определения размера одежды. Теперь он переименован в VTO (Virtual Try-On) и усовершенствован для получения сканов более высокой точности. По словам соучредителя проекта Рика Ю, установку упростили и сделали более компактной — теперь она умещается в специальный чемодан.
Чтобы снять электронную мерку, необходимо встать в обозначенную область, пройтись, затем встать прямо, вытянуть руки и сжать кулаки в нескольких сантиметрах от бедер. Рик Ю рекомендует использовать для измерений обтягивающую одежду. Время вычисления результатов – менее 3 секунд.
После создания цифровой модели тела к ней с помощью приложения можно примерить различные варианты одежды, чтобы человек мог наглядно представить, как он будет в ней выглядеть. В TG3D Studio заявляют, что дизайнеры и производители одежды могут использовать одну и ту же технологию сканирования для точного определения оригинального дизайна, и они способны запечатлеть не только форму одежды, но и силуэт и текстуру ткани.
Разумеется, эти сканеры не предназначены для индивидуального использования. Студия TG3D предполагает, что их будут чаще использовать модельные агентства, дизайнеры или, быть может, портные будущего.