“Intel” gələcəyin modul kompüterini nümayiş etdirib Oktyabr 09, 2019 | 09:57 / Texnoloji yeniliklər
“Intel” şirkəti modul kompüterlər konsepsiyasını və modulun bu kimi fərdi kompüterlər üçün hazır variantını nümayiş etdirib.
4pda.ru saytının məlumatına görə, şirkət fərdi kompüterin bütün əsas komponentlərinin kiçik bloklara yerləşdirilməsini təklif edir. Bu, fərdi kompüterin yenilənməsini asanlaşdıracaq – istifadəçi mövcud modulu çıxararaq onu daha yüksək texniki göstəricilər malik yenisi ilə əvəzləyə biləcək.
Bundan başqa, şirkət xarici görünüşünə görə ikiçıxışlı videokartı xatırladan “Element” blokunun prototipini nümayiş etdirib. Onun tərkibinə “Xeon” prosessoru, “DDR4” operativ yaddaşı üçün iki slot və bərkcisimli toplayıcılar üçün iki M.2 çıxışı daxildir.
Modul 225 vatlıq enerjidən istifadə üçün nəzərdə tutulan 8 kontaktlı enerji doldurma çıxışı, iki “Thunderbolt 3” portu, tamölçülü “HDMI” çıxışı, 3,5 millimetrlik audioçıxış birləşdiricisi, dörd “USB Type-A” (USB 3.2) portu və iki “RJ-45” şəbəkə çıxışları ilə təchiz edilib.
Şirkət 2020-ci ilin birinci rübünə kommersiya həllərinin təqdimatını planlaşdırır.
Qeyd edək ki, 2014-cü ildə “Razer” şirkəti “Project Christine” modul kompüterinin analoji konseptini təqdim etsə də, sonradan layihə reallaşdırılmayıb.

Intel showed the modular computer of the future October 09, 2019 | 09:57 / Technological innovations
At an event in London, Intel talked about its current developments and plans for the future. In particular, the chip maker introduced the concept of modular computers and showed a ready-made version of the module for such a PC.
Intel suggests putting all the key components of a desktop computer in small blocks. According to the company’s plan, this should greatly simplify the desktop upgrade - it is enough for the user to pull out the existing module and replace it with a new one with improved characteristics.
At the presentation, Intel showed a prototype of the Element block, outwardly resembling a dual-slot video card. It includes the Xeon processor, two slots for DDR4 RAM and two M.2 connectors for solid state drives.
The module is equipped with an 8-pin power connector, designed for consumption up to 225 W, two Thunderbolt 3 ports, full-size HDMI, a combined 3.5 mm audio jack, four USB Type-A (USB 3.2) ports and two RJ-45 network connectors.
Intel announced that the presentation of commercial solutions is scheduled for the first quarter of 2020. So far, Intel itself will be engaged in their development, and OEMs will be able to configure them at their discretion.
By the way, back in 2014, Razer introduced a similar concept for the Project Christine modular computer. However, the idea did not go beyond the exhibition prototype.