Biofizik, Moskva Fiziki-Texniki İnstitutu və İ.M.Seçenov adına Tibb Universitetinin məzunu Vladimir Kozlov analoqu olmayan unikal qlyukometr hazırlayıb. Sistem qanda şəkərin səviyyəsini dərini deşmədən ölçməyə imkan verəcək. Qlyukometr qulağa taxılan klipsadan ibarətdir.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, şəkərin göstəriciləri kapilyarlardan keçən qanla işığın udulması üzrə təyin edilir. Qanda şəkərin konsentrasiyası nə qədər yüksək olarsa, işıq o qədər çox udulur. Ölçmə hər 30 saniyədə qulağın sırğalıq hissəsinə infraqırmızı şüanın salınması hesabına aparılır. Qurğu 80 faiz dəqiqliklə işləyir.
Toplanmış məlumatlar sistem tərəfindən emal edilir və smartfona ötürülür. Smartfonda xüsusi proqram vasitəsilə dinamikanı izləmək mümkündür. Gələcəkdə bu proqram “Google Play” platformasında yükləmə üçün əlçatan olacaq.

Measuring blood sugar will be easy and painless.
Biophysicist, graduate of the Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT) and Medical University. Sechenov Vladimir Kozlov created a unique glucometer that has no world analogues. According to "REGNUM", the system will allow you to measure blood sugar without punctures. The meter is a clip worn on the ear.
Sugar values ​​are determined by the absorption of light by blood passing through the capillaries. The higher the concentration of sugar in the blood, the more light is absorbed. The measurement takes place every 30 seconds due to transillumination of the earlobe with an infrared beam with a certain wavelength. Measurement accuracy is 80%.
The data collected is processed by the system and transferred to a smartphone, where you can track the dynamics through a special application. In the future, the corresponding application should be available for download on Google Play.