Divar arxasında olan insanın şəxsiyyətini müəyyənləşdirmək üçün “Wi-Fi” siqnallarından istifadə edilib Oktyabr 03, 2019 | 02:02 / Texnoloji yeniliklər
Kaliforniya Universitetinin mühəndisləri “Wi-Fi” siqnalları vasitəsilə müxtəlif maneələr, o cümlədən divar arxasında olan insanın şəxsiyyətini identifikasiya etməyə imkan verən texnologiya hazırlayıblar. Tədqiqat universitetin saytında dərc edilib.
hightech.fm saytının məlumatına görə, “XModal-ID” adlı metod bir-birindən uzaqda yerləşən iki “Wi-Fi” siqnalı ötürücüsündən, eləcə də insanın hərəkətlərinin əks olunduğu videoyazılardan istifadəni nəzərdə tutur. Videoçarx vasitəsilə insanın üçölçülü modeli tərtib olunduqdan sonra bu məlumatlar ondan “Wi-Fi” siqnallarının əks edilməsinin modelləşdirilməsi üçün istifadə olunur.
Eksperiment zamanı metod 8 könüllünün üzərində sınaqdan keçirilib. “XModal-ID” sistemi ümumilikdə divar arxasında olan insanların 84 faizini düzgün müəyyənləşdirib. “XModal-ID” alqoritmlərinin kompüter təlimi əsasında işləməsinə görə gələcəkdə identifikasiya prosesinin tədricən artacağı gözlənilir.
Texnologiyanın köməyilə hüquq-mühafizə orqanları insanı hərəkətlərinə görə identifikasiya edə biləcəklər. Məsələn, sifəti gizlədilmiş insan müşahidə kameralarına düşdükdə polislər onun şəxsiyyətini məhz bu sistem vasitəsilə müəyyənləşdirəcəklər.

University of California engineers have developed a Wi-Fi identification technology for a person who is behind an obstacle.
The XModal-ID method involves the use of two Wi-Fi signal sensors located at a distance from each other, as well as video recordings with human movements. Using the video, a three-dimensional model of a person is compiled, then this data is used to model the reflection of Wi-Fi signals from it.
During the experiment, this method was tested on eight volunteers. In total, XModal-ID correctly identified 84% of the people behind the wall. XModal-ID algorithms operate on the basis of machine learning, so the identification process should gradually increase in the future.
With this technology, law enforcement can identify a person by his movements. For example, if he got on surveillance cameras, but his face was hidden, the police will be able to find him through this system.