İlin ən yaxşı smartfonu məlum olub Sentyabr 30, 2019 | 04:30 / Maraqlı məlumatlar
“OnePlus 7T” 2019-cu ilin ən yaxşı smartfonu seçilib. Bu barədə “Business Insider” nəşrinin dərc etdiyi reytinqdə bildirilir.
lenta.ru saytının məlumatına əsasən, “OnePlus 7T” modeli gözəl dizayn, əla kamera və yaxşı avtonomluğa malikdir. İkinci yeri “Apple” şirkətinin “iPhone 11” modeli tutub. Smartfon 6,1 düymlük cəlbedici ekran, güclü prosessor və məhsuldar kamera ilə təchiz edilib. Siyahıya görə, üçüncü pillədə “OnePlus” şirkətinin daha bir modeli – “7 Pro” qərarlaşıb. Bu smartfon barmaq izi və sifətin tanınması skanerlərinin sürətli işləməsi ilə seçilir. Reytinq qurğuların qiymət nisbəti və funksionallığı nəzərə alınmaqla tərtib olunub.
Bundan başqa, ilin ən yaxşı smartfonları onluğuna “Google” şirkətinin iki qurğusu – “Pixel 3a” və “Pixel 3a XL”, eləcə də “OnePlus 6T”, “Samsung Galaxy S10e”, “iPhone XR”, “Samsung Galaxy Note 10 Plus”, “Samsung Galaxy S10” və “Galaxy S10 Plus”, “iPhone 11 Pro” və “iPhone 11 Pro Max” modelləri daxil olub.

Named the best smartphone of the year September 30, 2019 | 04:30 / Interesting information
It is noted that OnePlus 7T has a beautiful design, excellent camera and good autonomy. The second line was taken by Apple's iPhone 11. This smartphone has an excellent 6.1-inch screen, a powerful processor, as well as a productive camera, the material says.
In third place was another OnePlus model - 7 Pro. This smartphone is characterized by ultra-fast operation of fingerprint sensors and face recognition, the publication writes.
The list was compiled taking into account the price-performance ratio of the devices.
In addition, the top ten best smartphones of the year included two gadgets from Google - Pixel 3a and Pixel 3a XL, as well as OnePlus 6T, Samsung Galaxy S10e, iPhone XR, Samsung Galaxy Note 10 Plus, Samsung Galaxy S10 and Galaxy S10 Plus, iPhone 11 Pro and iPhone 11 Pro Max.
Earlier, Roskachestvo experts updated the list of the best smartphones, adding devices that were released in mid-2019. Experts tested the new OnePlus 7 and 7 Pro, Sony Xperia 1, Google Pixel 3a and 3a XL, Xiaomi Mi 9T and other new products. The only new devices that made it into the top 10 best smartphones were the Galaxy Note 10+ and Note 10 (second and fifth places, respectively). The first place in the ranking took Galaxy S10 +, iPhone Xs Max only in sixth place. The remaining new devices tested by the organization were not included in the top 12.