Ağır yüklərin çatdırılması üçün dron hazırlanıb Sentyabr 27, 2019 | 11:06 / Maraqlı məlumatlar
Milli Texnologiya Təşəbbüsü (The National Technology Initiative) mərkəzi 80 kiloqrama qədər yükləri uzaq məsafələrə daşımağa qadir olan yeni nəsil pilotsuz təyyarələrin buraxılış tarixini elan edib. Dron hətta güclü külək zamanı ehtiyat etmədən uçuş sürətini artırmaq imkanına malik olacaq.
“Aerokso” şirkətinin mühəndisləri potensial sifarişçinin bütün tələblərinə uyğun olan dronun yaradılması üzrə konstruktor işlərinin tamamlanmasına hazır olduqlarını bildiriblər. Daha sonra “uçan ağır yük maşınının” yerüstü və uçuş sınaqları həyata keçiriləcək.
4pda.ru saytının məlumatına əsasən, pilotsuz təyyarənin istehsalçısı olan “Aerokso” şirkəti artıq yeniliyin kütləvi istehsalına 2022-ci ildə başlamaq niyyətindədir. “ERA-300” yüklü pilotsuz uçuş aparatı 80 kiloqram yükü daşımaq və saatda 180 kilometrə qədər sürətlə uçmaq imkanına malikdir. NTİ nümayəndələrinin sözlərinə görə, dron küləyə qarşı yüksək müqavimət göstərdiyinə görə çətin hava şəraitdə yükləri çatdıra bilir.
İstehsalçılar əmindirlər ki, yük dronları yüngül vertolyotları əvəz edəcək və yüklərin təxminən 60% -i uçuş aparatlarının payına düşən neft və qaz sektorunda tətbiqini tapacaq. Gələcəkdə poçt göndərişlərinin çatdırılması üçün pilotsuz təyyarələrdən istifadə edilməsi də planlaşdırılır.
“ERA-300” adi nəqliyyatın çətinliklə daxil olacağı ərazilərə - neft və ya dəniz qurğularına yükləri çatdıracaq.

In Russia, developed a high-speed drone for the delivery of heavy loads September 27, 2019 | 11:06 / Interesting information
The National Technology Initiative (NTI) announced the release date for a new generation of drones capable of transporting loads of up to 80 kilograms over long distances. The drone will develop an impressive flight speed without fear of even strong gusts of wind.
According to the RIA Novosti publication, the Aerokso engineers announced their readiness to complete the design work to create a drone in accordance with all the requirements of a potential customer. Then ground and flight tests of the “flying heavy truck” will be conducted.
“The developer of the UAV company Aerokso intends to begin mass production of new items in 2022. The ERA-300 cargo unmanned aerial vehicle will be able to carry 80 kilograms of cargo and fly at a speed of up to 180 kilometers per hour. The drone will be able to deliver goods in difficult weather conditions, due to its high resistance to wind. The estimated speed of the ERA-300 cargo drone is more than 150 kilometers per hour, and the range is more than 270 kilometers, ”the NTI representatives noted.
The developers are confident that cargo drones will be able to replace light helicopters and will find application in the oil and gas sector, where about 60% of cargo deliveries fall on the share of aircraft. It is planned to use drones to deliver mail.
ERA-300 will be able to deliver goods to areas that are difficult to access for ordinary transport, as well as to oil rigs or offshore facilities. Large companies, according to the source, have already expressed interest in aircraft, the power unit of which does not require diesel fuel.