20 saniyə ərzində dişləri tamamilə təmizləyən qeyri-adi fırça Sentyabr 24, 2019 | 04:00 / Texnoloji yeniliklər
“Encompass” adlı yeni fırça cəmi 20 saniyə ərzində dişləri tamamilə təmizləyə bilir. O, öz işini 10-30 saniyəyə yerinə yetirən “Amabrush” və “Chiiz” kimi sələflərindən bir qədər fərqlənir. Belə ki, bu model sərt tüklü, J-şəkilli başlıqlarla təchiz edilib və yumulu ağızda titrəməyə başlayır.
techcult.ru saytının məlumatına görə, diş məcunu tətbiq edildikdən sonra fırçanı çənənin bir hissəsi ilə dişləmək lazımdır. Bu zaman fırça dişlərin forma və ölçüsünə uyğunlaşır. Bundan sonra fırçanın mühərriki işə düşür, nəticədə başlığın daxilindəki hava qovuğu tez-tez şişib boşalır. Bu, onun üst və alt hissələrini saniyədə 100 hərəkət tezliklə yerini dəyişməyə və ağız boşluğunun bir tərəfindəki dişləri cəmi 10 saniyə ərzində diqqətlə təmizləməyə vadar edir. Bundan sonra həmin əməliyyatı digər tərəfdə təkrarlamaq lazımdır.
Qeyri-adi fırçanı elektrik diş fırçalarının istehsalı ilə məşğul olan “Sonicare” və “Clarasonic” şirkətlərinin keçmiş direktoru Cerald Bryuer layihələşdirib. Qurğunu “Indiegogo” platformasında 99 dollara əldə etmək olar. Onun pərakəndə satış qiyməti 189 dollar təşkil edir.

Research is ongoing to create the most effective toothbrush. Meet the new player in this field - Encompass. According to the creators of this brush, it can perfectly clean your teeth in just 20 seconds.
Encompass are slightly different from their predecessors - Amabrush and Chiiz, performing their “work” in 10 - 30 seconds. It's all a matter of principle. These models are equipped with bristly heads and begin to vibrate at the time of bite. At Encompass, the working part is a J-shaped head with bristles. After applying the paste, it is necessary to bite it with one part of the jaw, while the brush adjusts to the size and shape of the teeth.
After that, the Encompass engine starts, as a result of which the air bubble begins to inflate and deflate quickly inside the head. This causes its upper and lower halves to move at a frequency of 100 movements per second, thoroughly brushing teeth on one side of the oral cavity in just 10 seconds. After this, the operation should be repeated on the other half.
The unusual brush was designed by Gerald Brewer, a former director of engineering at Sonicare and Clarasonic, an electric toothbrush manufacturer. Encompass can be purchased at Indiegogo for $ 99. The estimated retail price is already $ 189.