Alimlər telefonun blokdan çıxarılması üçün qulaqlıqlardan istifadə ediblər Sentyabr 22, 2019 | 06:18 / Texnoloji yeniliklər
Buffalo Universitetinin alimləri smartfon istifadəçilərinin qulaq kanalının unikal həndəsəsi vasitəsilə autentifikasiyası üçün modifikasiya edilmiş simsiz qulaqlıqlardan istifadə edən biometrik alət yaradıblar. Bu, iki qulaqlıq və kiçik mikrofondan ibarət biometrik sistemin prototipidir. Həmçinin “EarEcho” komponentləri arasında informasiya mübadiləsi üçün riyazi modellər və səs maneələrinin məhdudlaşdırılması üçün akustik siqnalların emalı metodları hazırlanıb.
naked-science.ru saytının məlumatına əsasən, qurğunun iş prinsipi kifayət qədər sadədir. Hər birimizin eşitmə keçidi unikaldır və onu dəyişdirmək praktik olaraq mümkün deyil. Bu o deməkdir ki, hər bir insanda səs xarici qulaq divarlarında əks olunaraq və udularaq müxtəlif cür yayılır. Buna görə də eşitmə dəliyinə siqnalı göndərmək və divarlardan əks olunan səsi tutmaq mümkündür. Məhz bu səs sahibin unikal biometrik imzası olacaq. Onun vasitəsilə yalnız telefonu blokdan çıxarmaq deyil, həm də ödəniş etmək mümkün olacaq.
Qurğunun sınaqlarında müxtəlif nitq, musiqi və digər materiallardan ibarət kiçik audioyazıları dinləmiş 20 könüllü iştirak edib. Sınaqlar müxtəlif şəraitlərdə (küçədə, ticarət mərkəzində və s.) və bədənin müxtəlif vəziyyətlərində (oturaraq, ayaq üstə və s.) keçirilib. Məlum olub ki, əgər “EarEcho” 1 saniyə ərzində cavab siqnalını dinləməyə imkan verirdisə, onun tanıma ehtimalı 95 faizə bərabər idi. Vaxtın 3 saniyəyə qədər artırılması 97,5 faiz doğru identifikasiyanı göstərib.
Nəzəri olaraq, istifadəçilər giriş kodları, barmaq izləri, sifətin və başqa biometrik məlumatların tanınmasına ehtiyacı azaldaraq, öz smartfonlarını blokdan çıxarmaq üçün “EarEcho”ya etibar edə bilərdilər. Lakin istehsalçılar hesab edirlər ki, qurğunun ən böyük potensial tətbiqi smartfon istifadəçisinin fasiləsiz monitorinqidir. Alimlərin sözlərinə görə, “EarEcho” ödənişlərin həyata keçirilməsi, həmçinin əgər telefon təsadüfən bloklanarsa və ya lazımi proqramdan çıxarsa, giriş kodlarının və biometrik göstəricilərin təkrar daxil edilməsi üçün faydalı ola bilər.

Scientists used headphones to unlock the phone September 22, 2019 | 06:18 / Technological innovations
Headphones are now a ubiquitous accessory. They allow you not to miss on the way to work or while running, listen to audio books and talk with other people without leaning the phone to your ear. But it turns out that this miracle of technology can be used for a completely unexpected purpose.
A team of scientists from the University of Buffalo has created a biometric tool that uses modified wireless headphones to authenticate smartphone users through the unique geometry of their ear canal. The team created a prototype biometric system that included a pair of in-ear headphones and a tiny microphone. Scientists also developed methods for processing acoustic signals to limit noise interference and mathematical models for the exchange of information between EarEcho components.
EarEcho works quite simply. Each of us has a unique geometry of the ear canal, and it is almost impossible to change it. This means that for each person, sound propagates differently, reflected and absorbed by the walls of the outer ear. Therefore, it is possible to send a signal into the auditory opening and catch the sound reflected from the walls. This sound will be a unique biometric signature of the owner, by which you can not only unlock the phone, but also make payments, for example.
Having created the device, a team of scientists decided to test it in practice. For this, the researchers collected 20 subjects who listened to small audio recordings, including various speech, music and other materials. The team conducted tests in various conditions (on the street, in a shopping center and so on) and in different positions of the body (sitting, standing, bowing its head and so on). It turned out that if EarEcho was given to listen to the response signal for one second, its recognition probability was 95 percent. An increase in time of up to three seconds showed a correct identification by 97.5 percent.
Theoretically, users could rely on EarEcho to unlock their smartphones, thereby reducing the need for access codes, fingerprints, face recognition and other biometric data. But the authors of the development believe that the biggest potential application of the device is continuous monitoring of the smartphone user. According to scientists, EarEcho can be useful for making payments, as well as for re-entering access codes and biometric indicators if the phone accidentally locks up or leaves the desired application.