Alimlər telefonun blokdan çıxarılması üçün qulaqlıqlardan istifadə ediblər Sentyabr 22, 2019 | 06:18 / Texnoloji yeniliklər
Buffalo Universitetinin alimləri smartfon istifadəçilərinin qulaq kanalının unikal həndəsəsi vasitəsilə autentifikasiyası üçün modifikasiya edilmiş simsiz qulaqlıqlardan istifadə edən biometrik alət yaradıblar. Bu, iki qulaqlıq və kiçik mikrofondan ibarət biometrik sistemin prototipidir. Həmçinin “EarEcho” komponentləri arasında informasiya mübadiləsi üçün riyazi modellər və səs maneələrinin məhdudlaşdırılması üçün akustik siqnalların emalı metodları hazırlanıb.
naked-science.ru saytının məlumatına əsasən, qurğunun iş prinsipi kifayət qədər sadədir. Hər birimizin eşitmə keçidi unikaldır və onu dəyişdirmək praktik olaraq mümkün deyil. Bu o deməkdir ki, hər bir insanda səs xarici qulaq divarlarında əks olunaraq və udularaq müxtəlif cür yayılır. Buna görə də eşitmə dəliyinə siqnalı göndərmək və divarlardan əks olunan səsi tutmaq mümkündür. Məhz bu səs sahibin unikal biometrik imzası olacaq. Onun vasitəsilə yalnız telefonu blokdan çıxarmaq deyil, həm də ödəniş etmək mümkün olacaq.
Qurğunun sınaqlarında müxtəlif nitq, musiqi və digər materiallardan ibarət kiçik audioyazıları dinləmiş 20 könüllü iştirak edib. Sınaqlar müxtəlif şəraitlərdə (küçədə, ticarət mərkəzində və s.) və bədənin müxtəlif vəziyyətlərində (oturaraq, ayaq üstə və s.) keçirilib. Məlum olub ki, əgər “EarEcho” 1 saniyə ərzində cavab siqnalını dinləməyə imkan verirdisə, onun tanıma ehtimalı 95 faizə bərabər idi. Vaxtın 3 saniyəyə qədər artırılması 97,5 faiz doğru identifikasiyanı göstərib.
Nəzəri olaraq, istifadəçilər giriş kodları, barmaq izləri, sifətin və başqa biometrik məlumatların tanınmasına ehtiyacı azaldaraq, öz smartfonlarını blokdan çıxarmaq üçün “EarEcho”ya etibar edə bilərdilər. Lakin istehsalçılar hesab edirlər ki, qurğunun ən böyük potensial tətbiqi smartfon istifadəçisinin fasiləsiz monitorinqidir. Alimlərin sözlərinə görə, “EarEcho” ödənişlərin həyata keçirilməsi, həmçinin əgər telefon təsadüfən bloklanarsa və ya lazımi proqramdan çıxarsa, giriş kodlarının və biometrik göstəricilərin təkrar daxil edilməsi üçün faydalı ola bilər.

Ученые использовали наушники для разблокировки телефона Сен 22, 2019 | 06:18 / Технологические новшества
Команда ученых из Университета Буффало создала биометрический инструмент, который использует модифицированные беспроводные наушники для аутентификации пользователей смартфонов через уникальную геометрию их ушного канала. Команда создала прототип биометрической системы, включающей пару наушников-вкладышей и крошечный микрофон. Также ученые разработали методы обработки акустических сигналов для ограничения шумовых помех и математические модели для обмена информацией между компонентами EarEcho.
EarEcho работает довольно просто. У каждого из нас уникальная геометрия слухового прохода, и изменить ее практически невозможно. Это значит, что у каждого человека звук распространяется по-разному, отражаясь и поглощаясь стенками внешнего уха. Поэтому возможно послать сигнал в слуховое отверстие и поймать отраженный от стенок звук. Этот звук и будет уникальной биометрической подписью владельца, по которой можно не только разблокировать телефон, но и совершать платежи, например.
Создав устройство, команда ученых решила проверить его в деле. Для этого исследователи собрали 20 испытуемых, которые прослушивали небольшие аудиозаписи, включающие в себя различные речевые, музыкальные и другие материалы. Команда проводила испытания в различных условиях (на улице, в торговом центре и так далее) и в разных положениях тела (сидя, стоя, склонив голову и так далее). Оказалось, что если EarEcho давали прослушать ответный сигнал в течение одной секунды, его вероятность распознавания была равна 95 процентам. Увеличение времени до трех секунд показало на 97,5 процентов верную идентификацию.
Теоретически, пользователи могли бы полагаться на EarEcho, чтобы разблокировать свои смартфоны, тем самым уменьшая потребность в кодах доступа, отпечатках пальцев, распознавании лиц и других биометрических данных. Но авторы разработки считают, что самое большое потенциальное применение устройства — непрерывный мониторинг пользователя смартфона. По словам ученых, EarEcho может быть полезно для совершения платежей, а также для повторных вводов кодов доступа и биометрических показателей, если телефон случайно заблокировался или вышел из нужного приложения.