Robot ayaqqabı insult keçirən xəstələrin yerimək qabiliyyətini bərpa edəcək Sentyabr 19, 2019 | 10:01 / Texnoloji yeniliklər
Cənubi Florida Universitetinin mühəndisləri insult keçirən insanlara təkrar gəzmək və tarazlığı saxlamaqda kömək edəcək robot ayaqqabını təqdim ediblər.
Beyində qan dövranının kəskin pozulması nəticəsində əmələ gələn insult əzələlərin çox zəifləməsinə, hətta bədənin birtərfəli iflicinə səbəb olur. Bu da xəstəlikdən əziyyət çəkən insanların  yerimək qabiliyyətini itirməsi ilə nəticələnir.
hightech.fm saytının verdiyi məlumata görə, sağlam ayağa geyilən robot çəkmə pasiyentin atdığı addımları daha da genişləndirərək bədən tarazlığını saxlamağa kömək edəcək.
Mütəxəssislər əmindirlər ki, bu çəkmənin köməyi ilə reabilitasiya keçən şəxs bir müddətdən sonra yerimək qabiliyyətini tamamilə bərpa edə biləcək.
Sınaqları uğurla keçən robot ayaqqabının bu ilin sonunda istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.
Xatırladaq ki, bir müddət öncə, Massaçusets Texnologiya İnstitutunun mühəndisləri beyinin qan damarlarına nüfuz edərək insulta və anevrizmaya səbəb ola biləcək qan laxtalarını təmizləməyi bacaran robot yaradıblar.

19 September 2019 - 10:01 | Technological innovations
Engineers from the University of South Florida introduced a footwear that helps a stroke patient learn to walk again and keep balance.
Stroke, a violation of cerebral circulation, is accompanied by paralysis of one side of the body - this, in turn, leads to an asymmetric gait. With such violations, it is difficult for the patient to move around and keep balance.
To rehabilitate patients who survived a stroke, engineers created a robotic boot that is worn on a “healthy” leg, lengthening it. This causes the patient to increase stride length and hyperbolize gait asymmetry.
According to the authors of the development, the patient will try to compensate for the exaggerated asymmetry - gradually this will allow him to learn how to walk freely and keep balance.
Earlier, engineers from the Massachusetts Institute of Technology created a thin and flexible robot that can penetrate the blood vessels of the brain and remove clots that clog them, the presence of which leads to strokes and aneurysms.