İnsan damarlarının şəklinə görə distant tanınma sistemi hazırlanıb Sentyabr 18, 2019 | 11:36 / Texnoloji yeniliklər
Çin tədqiqatçıları damarların unikal şəklinə görə insanların məsafədən tanınması texnologiyasını hazırlayıblar. Onlar hesab edirlər ki, yeni texnologiya gələcəkdə QR kod və sifətə görə eyniləşdirməni əvəz edə biləcək.
nauka.tass.ru saytının məlumatına əsasən, “AirWave” adlandırılan texnologiya süni intellektə əsaslanır. O, böyük vena damarları və kapilyarların yerləşməsini ayırd etməyə imkan verir. İdentifikasiya üçün istifadəçinin yalnız əlini yelləməsi kifayətdir.
“Melux” şirkətinin banisi Se Sinlu bildirib: “Dərinin altında yerləşən damar və kapilyarlar meqapolisdə yerləşən yol sistemi kimi unikal və mürəkkəbdir”.
İstehsalçının sözlərinə görə, onların texnologiyası Çinin cənubunda yerləşən Quandun əyalətindəki bəzi kafe və hökumət idarələrinin ayrı-ayrı ictimai zonalarında tətbiq olunur. Hazırda şirkət “AirWave” texnologiyasının metroda tətbiqi üçün Quancjou metropoliteninin operatoru ilə danışıqlar aparır.
Şirkət direktoru qeyd edib ki, bu kimi texnologiyalar gələcəkdə nağd ödənişlər, bank kartları və QR-kodları əvəz edərək maliyyə, ictimai nəqliyyat və ictimai təhlükəsizlik kimi sahələrdə geniş tətbiq ediləcək.

China has developed a system for remote recognition of a person by drawing veins on his arm September 18, 2019 | 11:36 / Technological innovations
Chinese researchers have developed technology for remote recognition of people by a unique pattern of veins on his hands. The creators believe that in the future it will be able to replace the QR code and facial identification. It is reported by Zhongguo Xinwenwang.
The technology, called AirWave, is based on artificial intelligence. It allows you to distinguish between the location of large veins and capillaries. To pass the identification, the user just has to wave his hand.
The underlying veins and capillaries located under the skin are unique and more complex than the system of roads in the metropolis, Zhongguo Xinwenwang quotes Xie Qinlu, the founder of Melux. Tsinlu said that their development can accurately recognize one hand out of a billion others in less than three tenths of a second.
According to the developer, their technology is already being applied in some cafes and in separate public areas of government offices in southern China's Guangdong province. Now his company is in talks with the Guangzhou Metro operator to use AirWave on this form of public transport.
Such technologies, the head of the company believes, will be able to replace cash payments, bank cards and QR codes in the future and will be widely used in such areas as finance, public transport and public safety.