İnsan damarlarının şəklinə görə distant tanınma sistemi hazırlanıb Sentyabr 18, 2019 | 11:36 / Texnoloji yeniliklər
Çin tədqiqatçıları damarların unikal şəklinə görə insanların məsafədən tanınması texnologiyasını hazırlayıblar. Onlar hesab edirlər ki, yeni texnologiya gələcəkdə QR kod və sifətə görə eyniləşdirməni əvəz edə biləcək.
nauka.tass.ru saytının məlumatına əsasən, “AirWave” adlandırılan texnologiya süni intellektə əsaslanır. O, böyük vena damarları və kapilyarların yerləşməsini ayırd etməyə imkan verir. İdentifikasiya üçün istifadəçinin yalnız əlini yelləməsi kifayətdir.
“Melux” şirkətinin banisi Se Sinlu bildirib: “Dərinin altında yerləşən damar və kapilyarlar meqapolisdə yerləşən yol sistemi kimi unikal və mürəkkəbdir”.
İstehsalçının sözlərinə görə, onların texnologiyası Çinin cənubunda yerləşən Quandun əyalətindəki bəzi kafe və hökumət idarələrinin ayrı-ayrı ictimai zonalarında tətbiq olunur. Hazırda şirkət “AirWave” texnologiyasının metroda tətbiqi üçün Quancjou metropoliteninin operatoru ilə danışıqlar aparır.
Şirkət direktoru qeyd edib ki, bu kimi texnologiyalar gələcəkdə nağd ödənişlər, bank kartları və QR-kodları əvəz edərək maliyyə, ictimai nəqliyyat və ictimai təhlükəsizlik kimi sahələrdə geniş tətbiq ediləcək.

В Китае разработали систему дистанционного распознавания человека по рисунку вен на руке Сен 18, 2019 | 11:36 / Технологические новшества
Китайские исследователи разработали технологию дистанционного распознавания людей по уникальному рисунку вен на его руках. Создатели считают, что в будущем она сможет заменить QR-код и идентификацию по лицу. Об этом сообщает издание Zhongguo Xinwenwang.
Технология, которая получила название AirWave, основана на искусственном интеллекте. Она позволяет различать расположение крупных вен и капилляров. Чтобы пройти идентификацию, пользователю достаточно лишь взмахнуть рукой.
Расположенные под кожей основные вены и капилляры уникальны и более сложны, чем система дорог в мегаполисе, цитирует Zhongguo Xinwenwang слова Се Цинлу, основателя компании-разработчика Melux. Цинлу уточнил, что их разработка может точно распознать одну руку из миллиарда других менее чем за три десятых секунды.
По словам разработчика, их технология уже применяется в некоторых кафе и в отдельных общественных зонах правительственных учреждений в южной китайской провинции Гуандун. Сейчас его компания ведет переговоры с оператором метрополитена Гуанчжоу о том, чтобы применять AirWave на этом виде общественного транспорта.
Подобные технологии, полагает глава компании, смогут в перспективе заменить наличные платежи, банковские карты и QR-коды и будут широко применятся в таких сферах, как финансы, общественный транспорт и общественная безопасность/