Robot-cərrah ilk distant ürək əməliyyatı həyata keçirib Sentyabr 09, 2019 | 10:00 / Texnoloji yeniliklər
Hindistanın Əhmədabadda yerləşən Ürək Tədqiqatları İnstitutunun həkimi Tejas Patel ondan 35 km məsafədə olan xəstənin ürəyindəki qan damarlarına stent quraşdırmaq üçün əməliyyat həyata keçirib. O, tarixdə ilk dəfə belə şəraitdə tətbiq edilən “CorPath GRX” robot-cərrahını idarə edib.
techcult.ru saytının məlumatına əsasən, əvvəlki testlərdə həkim-operator bilavasitə robota daha yaxın yerdə - qonşu otaqda olub. Hazırda idarəetmə pultuna əməliyyat zamanı vəziyyətin yoxlanılması məqsədilə bir neçə videokamera əlavə olunaraq yüksək sürətli İnternet vasitəsilə robota qoşulub. Təhlükəsizliyin təmin olunması üçün iki cərrah növbədə dayansa da, onların müdaxiləsinə ehtiyac qalmayıb.
Bu əməliyyat distant tibbi yardımın fəaliyyəti istiqamətində yeni üfüqlər açır. Qeyd edək ki, NASA hələ 1999-cu ildə Beynəlxalq Kosmik Stansiya üçün teletibb sisteminin yaradılması barədə düşünüb. Amerika Xəstəxanaları Assosiasiyasının məlumatına görə, 2017-ci ildə ABŞ-da xəstəxanaların 76 %-i artıq distant tibbin bu və ya digər formasını tətbiq ediblər. Hind həkimlərinin təcrübəsi göstərir ki, bu texnologiya başqa ölkələrdə də müvəffəqiyyətlə tətbiq edilə bilər.

Robot surgeon helps with the world's first remote heart surgery
Teleobotized medicine is becoming a trend. In India, Dr. Tejas Patel of the Institute for the Study of Heart in Ahmedabad performed an operation to install a stent in the blood vessels in the patient’s heart, at a distance of 35 km from him. He controlled the robot surgeon CorPath GRX, which was first used in such conditions.
In previous tests, the operator was in the immediate vicinity of the robot, in an adjacent room. Now the control panel was connected to the robot via high-speed Internet, adding several cameras to review the situation in the operating room. Two surgeons were on duty to secure it, but it was not needed - the remote operation was almost perfect.
This opens up new horizons for remote medical care. For example, in a village blocked by a natural disaster, on a polar base or a ship in the middle of the ocean - even in an orbital station, in theory. By the way, back in 1999, NASA was thinking about creating a telemedicine system for the ISS.
Telemedicine is a popular technology industry. According to the American Hospital Association, for 2017, 76% of hospitals in the United States have already implemented some form of distance medicine. The experience of Indian doctors shows that technology can be successfully applied in other countries.