“Amazon” əl üzrə identifikasiyaya malik ödəniş sistemini istifadəyə verəcək Sentyabr 06, 2019 | 11:58 / Texnoloji yeniliklər
“Amazon” şirkəti istifadəçinin əl üzrə identifikasiyasından istifadə edərək, alış-veriş etməyə imkan verən “Orville” adlı ödəniş sistemini sınaqdan keçirir.
3dnews.ru saytının məlumatına görə, sınaqlar şirkətin Nyu-Yorkda yerləşən ofislərində aparılır. Burada yeni sistem çipslər, qazlı içkilər və  telefonlar üçün enerjidoldurma qurğularının satışı üçün bir neçə ticarət avtomatında quraşdırılıb.
İstifadəçinin skanerin səthinə barmaqla toxunmasını tələb edən əksər biometrik sistemlərdən fərqli olaraq, yeni texnologiyada heç bir fiziki toxunuşa ehtiyac yoxdur. Bunun əvəzinə o, kompüter görməsi və dərinlik həndəsəsindən istifadə edir. Bank kartından pul çıxmazdan əvvəl alıcıların əllərini skan etmək üçün “Amazon Prime” hesabındakı məlumatlar yoxlanılır.
Skanerin tanıma dəqiqliyi on mində 1 faiz təşkil edir. Lakin “Amazon” bu göstəricini milyonda 1 faizə qədər yüksəltməyi hədəfləyir. Şirkət növbəti ilin başlanğıcında “Whole Foods” supermarketlər şəbəkəsində skanerlər quraşdırmaq niyyətindədir.

Amazon may soon launch a pay-as-you-go payment system
Amazon is testing a payment system, code-named “Orville,” which allows you to make purchases using a user’s identification by hand.
According to the resource of the New York Post, testing is carried out in the New York offices of the Internet company, where the new system is installed on several vending machines for the sale of chips, carbonated drinks and chargers for phones.
Amazon intends to install scanners in the Whole Foods supermarket chain by the beginning of next year, the resource said citing sources informed of the company's plans.
Unlike most biometric systems that require you to touch your finger on the surface of the scanner, Amazon technology does not seem to require the physical touch of any reader. Instead, it uses computer vision and depth geometry to scan hands of customers, checking with Amazon Prime account details, before withdrawing funds from a bank card.
Scanner recognition accuracy is within one ten thousandth of 1%, but Amazon intends to increase it to one millionth of a percent.