“AzInTelecom” tərəfindən ali təhsil müəssisələrinə “Microsoft” lisenziyalarının verilməsi davam edir Avqust 10, 2019 | 01:29 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “AzInTelecom” MMC  və “Microsoft” şirkəti arasında imzalanan əməkdaşıq sazişinə əsasən, ali təhsil müəssisələri və dövlət qurumlarının “Microsoft” lisenziyaları ilə təmin edilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir. Məqsəd ölkəmizdə əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması və innovasiya ekosisteminin inkişaf etdirilməsidir.
“AzInTelecom” cari ayın əvvəlindən ali təhsil müəssisələrinə “Microsoft” lisenziyalarının ödənişsiz verilməsinə başlayıb. Artıq 46 ali təhsil müəssisəsi və 379 tələbə tərəfindən “Windows 10 Education” və “Office 365 Education” proqram təminatlarının lisenziyaları istismar olunur.
Hazırda tələbələr “www.edulicense.az” saytına daxil olaraq rahat şəkildə qeydiyyatdan keçib lisenziyanı heç bir ödəniş etmədən əldə edə bilərlər. Bu da ümumilikdə ölkə üzrə lisenziyalı proqram təminatı istifadəçilərinin sayının artımına gətirib çıxaracaqdır.
Sözügedən saziş çərçivəsində təkcə ali təhsil müəssisələrində deyil, həm də dövlət sektorunda lisenziyaların verilməsi işləri davam etdirilir.
Xatırladaq ki, “AzInTelecom” MMC öz fəaliyyətini 3 əsas istiqamətdə formalaşdırıb:
1. Azərbaycan və dünya ölkələri arasında beynəlxalq səs trafikinin mübadiləsinin təşkili;
2. Regional Data Mərkəzi nəzdində “İnfrastruktur xidmət kimi” (IaaS) və bulud əsaslı xidmətlər;
3. Azərbaycan Respublikası ərazisində satışı, istismarı və istehsalı həyata keçirilən telekommunikasiya vasitə və qurğularının sertifikatlaşdırılması.

AzInTelecom продолжает выдачу лицензий вузам Авг 10, 2019 | 01:29 / Важные события
В соответствии с соглашением о сотрудничестве, подписанным между ООО AzInTelecom при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий и компанией Microsoft, продолжается работа по обеспечению вузов и государственных структур лицензиями Microsoft. Целью сотрудничества является защита прав интеллектуальной собственности и развитие инновационной экосистемы в стране.
AzInTelecom с начала августа начал бесплатную выдачу вузам лицензий Microsoft. 46 высших учебных заведений и 379 студентов уже используют лицензированное программное обеспечение Windows 10 Education и Office 365 Education.
Напомним, что в настоящее время студенты могут пройти регистрацию на сайте www.edulicense.az и бесплатно получить лицензию. Это в свою очередь приведет к снижению уровня незаконного использования нелицензированного программного обеспечения.
В рамках указанного соглашения работы по выдаче лицензий продолжаются не только в вузах, но и в государственном секторе.