Bakıda keçirilən 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının ilk günü Avqust 06, 2019 | 12:44 / Mühüm hadisələr
Avqustun 6-da Bakıda 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının ilk günü başlanıb.
AZƏRTAC-ın məlumatına görə, Milli Gimnastika Arenasında təşkil edilən yarışda dünyanın çoxsaylı ölkələrindən məktəblilər bilik və bacarıqlarını sınayırlar.
1989-cu ildən keçirilən və informatika sahəsində ən nüfuzlu yarışlardan biri hesab olunan Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası hər il dünyanın müxtəlif ölkələrindən məktəblilərə bilik və bacarıqlarını sübut etmək imkanı yaradır.
Azərbaycanda ilk dəfə təşkil olunan Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında iştirak üçün milli komandamız da daxil olmaqla, 88 ölkə və regiondan 600-dən çox şagird, müəllim və ekspertdən ibarət rəsmi nümayəndə heyəti qeydiyyatdan keçib. Bu nüfuzlu beynəlxalq yarışda ölkəmizi indiyə qədər 24 dəfə təmsil edən Azərbaycan komandaları 1 gümüş və 4 bürünc olmaqla, ümumilikdə, 5 medal qazanıblar.
Avqustun 11-dək davam edəcək tədbirin yüksək səviyyədə təşkili üçün müasir tələblərə cavab verən məkanlar seçilib. Xatırladaq ki, olimpiadanın açılış mərasimi Bakı Konqres Mərkəzində təşkil edilib. Bağlanış mərasimi isə Heydər Əliyev Mərkəzində keçiriləcək. Olimpiada çərçivəsində digər tədbirlərin keçirilməsi üçün “Boulevard Hotel” mehmanxanası nəzərdə tutulur. Məktəblilər “Atletlər kəndi”ndə yerləşdirilib. Burada iştirakçılar üçün əyləncə zonası fəaliyyət göstərir və onlar müxtəlif tədbirlər, maraqlı asudə proqram sayəsində yarışdan kənar vaxtlarını da səmərəli keçirə biləcəklər. Mədəni proqramın bir hissəsi kimi, Qobustan, Yanardağ, Atəşgah, Nobel qardaşlarının ev-muzeyi və digər məkanlara ekskursiyalar təşkil olunacaq.

The first day of the 31st International Olympiad in Informatics August 06, 2019 | 12:44 / Important events
On August 6, the first day of the 31st International Informatics Olympiad in Baku started in Baku.
According to AZERTAC, students from around the world demonstrate their knowledge and abilities at competitions held at the National Gymnastics Arena.
The International Olympiad in Informatics held since 1989 and considered one of the most prestigious competitions in the field of informatics, annually creates opportunities for students from different countries to demonstrate their knowledge and abilities.
To participate in the International Olympiad in Informatics, which was first organized in Azerbaijan, official delegations from 88 countries and regions, including the Azerbaijani team, consisting of more than 600 students, teachers and experts, were registered. In this prestigious international competition, the Azerbaijani teams that previously represented our country 24 times won five medals - one silver and four bronze.]
To organize a high-level event, which will continue until August 11, places that meet modern requirements have been selected. So, the main competition will be held at the National Gymnastics Arena, the closing ceremony - at the Heydar Aliyev Center. For other events in the framework of the Olympics, the Boulevard Hotel is provided. For the duration of the competition, students will be accommodated in the Athletes Village. An entertainment area for participants will function here, thanks to various events and an interesting program, they will be able to effectively spend their free time after the competition. As part of the cultural program, excursions to Gobustan, Yanardag, Ateshgah, the Nobel Brothers House Museum and several other places will be organized.
The International Olympiad in Informatics , which is important for our country, is held at the initiative of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan with the support of the ADA University, the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and other government agencies.
The official global sponsor of the Olympics is Acer. In addition, local companies will support the event - the country's leading mobile operator, Azercell Telekom, as the “Digital Talent Sponsor”, and PASHA Bank as the “Talent Sponsor”.