3D-printerdə ürək üçün “ehtiyat hissələri” çap olunub Avqust 05, 2019 | 02:29 / Maraqlı məlumatlar
3D-çap texnologiyasından yalnız əyləncə və ya müxtəlif mexanizmlər üçün ehtiyat hissələrinin yaradılması məqsədilə istifadə olunmur. Amerikalı bioloqlar ilk dəfə insan ürəyinin süni fraqmentlərini yaratmağa nail olublar.
4pda.ru saytının məlumatında bildirilir ki, Karneqi-Mellon Universitetinin tədqiqatçıları tibb sahəsində əldə etdikləri mühüm nailiyyət haqqında məqalə dərc ediblər. Onlar insan ürəyinin canlı toxumanın funksiyasını yerinə yetirən bəzi tərkib hissələrini çap edə biliblər. İnsan bədənində bütün orqanları formalaşdıran xüsusi hüceyrələr normalda hüceyrədənkənar matrislə birlikdə “yapışdırılırlar”. O, hüceyrələri birləşdirən kollagendən ibarət “tor”dan təşkil olunub və orqanların işləməsi üçün lazım olan biokimyəvi siqnalların ötürülməsini təmin edir.
Tədqiqat işinin həmmüəlliflərindən biri olan Endryu Hadsonun sözlərinə əsasən, laboratoriya sintezi zamanı kollagen mayedən təşkil olunur. Buna görə də çap üçün qan damarlarının, işləyən ürək qapaqları və mədəciklərinin strukturunu müvəqqəti saxlamağa kömək edən xüsusi hidrogeldən istifadə edilib. Çap prosesindən sonra geli otaq temperaturuna qədər qızdıraraq, konstruksiyadan asanlıqla silmək olar. Bu zaman hazır kollagen struktur olduğu kimi qalacaq.
Hələ ki, süni ürəyin yaradılmasından söhbət getmir. Lakin bioloji 3D-çap texnologiyasının artıq bir neçə il sonra donor orqanlarının çatışmazlığı problemini həll edəcəyi gözlənilir.

05 August 2019 - 14:29 | Interesting information
Volume printing technology is not only used for entertainment or the creation of spare parts for various mechanisms. For the first time, American biologists managed to create artificial fragments of the human heart, capable of functioning like a living original.
Researchers at Carnegie University - Mellon published an article on an impressive achievement in the field of medicine - they managed to print some of the components of the human heart that can perform the function of living tissue. Special cells that form all kinds of organs in the human body normally "stick together" with the so-called extracellular matrix. It is a “network” of collagen that connects cells together and provides the transmission of biochemical signals necessary for the functioning of organs.
According to one of the co-authors of the research work, Andrew Hudson, in laboratory synthesis, collagen is a liquid, so a special hydrogel was used for printing, which helped to temporarily preserve the structure of printed blood vessels, functioning heart valves and ventricles. After printing, the gel can be easily removed from the structure, heating it to room temperature, while the finished collagen structure will remain unharmed.
There is no talk about the appearance of an artificial heart “in the collection” yet, but in the future, the technology of biological 3D printing can solve the problem of a deficit of donor organs in a few years.