3D-printerdə ürək üçün “ehtiyat hissələri” çap olunub Avqust 05, 2019 | 02:29 / Maraqlı məlumatlar
3D-çap texnologiyasından yalnız əyləncə və ya müxtəlif mexanizmlər üçün ehtiyat hissələrinin yaradılması məqsədilə istifadə olunmur. Amerikalı bioloqlar ilk dəfə insan ürəyinin süni fraqmentlərini yaratmağa nail olublar.
4pda.ru saytının məlumatında bildirilir ki, Karneqi-Mellon Universitetinin tədqiqatçıları tibb sahəsində əldə etdikləri mühüm nailiyyət haqqında məqalə dərc ediblər. Onlar insan ürəyinin canlı toxumanın funksiyasını yerinə yetirən bəzi tərkib hissələrini çap edə biliblər. İnsan bədənində bütün orqanları formalaşdıran xüsusi hüceyrələr normalda hüceyrədənkənar matrislə birlikdə “yapışdırılırlar”. O, hüceyrələri birləşdirən kollagendən ibarət “tor”dan təşkil olunub və orqanların işləməsi üçün lazım olan biokimyəvi siqnalların ötürülməsini təmin edir.
Tədqiqat işinin həmmüəlliflərindən biri olan Endryu Hadsonun sözlərinə əsasən, laboratoriya sintezi zamanı kollagen mayedən təşkil olunur. Buna görə də çap üçün qan damarlarının, işləyən ürək qapaqları və mədəciklərinin strukturunu müvəqqəti saxlamağa kömək edən xüsusi hidrogeldən istifadə edilib. Çap prosesindən sonra geli otaq temperaturuna qədər qızdıraraq, konstruksiyadan asanlıqla silmək olar. Bu zaman hazır kollagen struktur olduğu kimi qalacaq.
Hələ ki, süni ürəyin yaradılmasından söhbət getmir. Lakin bioloji 3D-çap texnologiyasının artıq bir neçə il sonra donor orqanlarının çatışmazlığı problemini həll edəcəyi gözlənilir.

Биологи распечатали работающие «запчасти» для сердца на 3D-принтере
Технология объёмной печати используется не только для развлечений или создания запасных частей для различных механизмов. Американским биологам удалось впервые создать искусственные фрагменты человеческого сердца, способные функционировать подобно живому оригиналу.
Исследователи Университета Карнеги — Меллон опубликовали статью о впечатляющем достижении в области медицины — им удалось напечатать некоторые составные части сердца человека, способных выполнять функцию живой ткани. Специальные клетки, формирующие всевозможные органы в человеческом теле в норме «склеиваются» вместе так называемой внеклеточной матрицей. Она представляет собой «сетку» из коллагена, соединяющую клетки вместе, и обеспечивает передачу биохимических сигналов, необходимых для работы органов.
По словам одного из соавторов исследовательской работы Эндрю Хадсона, при лабораторном синтезе коллаген представляет собой жидкость, поэтому для печати был использован специальный гидрогель, который помог временно сохранить структуру напечатанных кровеносных сосудов, функционирующих сердечных клапанов и желудочков. После печати гель можно легко удалить из конструкции, нагрев его до комнатной температуры, при этом готовая коллагеновая структура останется невредимой.
О появлении искусственного сердца «в сборе» речи пока не идёт, но в перспективе технология биологической 3D-печати может уже через несколько лет решить проблему дефицита донорских органов.