Robot İT-düşərgədə məktəblilər üçün açıq dərs keçib İyul 31, 2019 | 03:32 / Maraqlı məlumatlar
Robot Rusiyanın “MTS” Telekommunikasiya şirkətinin Brest bölgəsində təşkil edilmiş İT-düşərgəsində məktəblilər üçün açıq dərs keçib. Məşğələ “Kolos” uşaq reabilitasiya-sağlamlaşdırma mərkəzində baş tutub.
belta.by saytının məlumatına əsasən, İT-düşərgədə olan uşaqlara xüsusi olaraq, insanlarla ünsiyyət qurmağa proqramlaşdırılmış, oxuya və emosiyaları ifadə edə bilən robotla danışmaq imkanı verilib. Kiber-pedaqoq uşaqlara gələcəkdə tələb olunacaq peşələr və robot texnikasının əsas prinsipləri haqqında danışıb. O, süni intellektə malik qurğuların hansı elementlərdən ibarət olduğunu və evdə sərbəst şəkildə robot yaratmaq üsullarını izah edib.
İT-düşərgə Brest bölgəsinin bütün rayonlarından təxminən 100 uşağı bir araya gətirib. Burada uşaqlara proqramlaşdırma və 3D-modelləşdirmənin əsaslarını öyrənmək imkanı təqdim edilib. Onlar İT-düşərgədə sayt yaratmağı, çat-botlar üçün proqram hazırlamağı öyrənirlər.
“İT-düşərgəni artıq 3-cü ildir ki, təşkil edirik. Bu, Təhsil Nazirliyi ilə birgə həyata keçirilən layihədir. Bizim əməkdaşlığımızın əsas məqsədi uşaqlara müasir texnologiyalardan savadlı və təhlükəsiz istifadə etməyi, şəbəkədə necə davranmalı olduqlarını öyrətməkdir. Burada uşaqlar İT sahəsində müxtəlif biliklər əldə edəcəklər, komandada işləməyi, analitik düşünməyi öyrənəcəklər. Bu məşğələlər kiməsə gələcək peşəsini müəyyən etməyə imkan verəcək”, – deyə “MTS” şirkətinin ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə qrupunun rəhbəri Viktoriya Zdyarskaya bildirib.

Робот провел открытый урок для школьников в IT-лагере Брестской области
В IT-лагере МТС, организованном в Брестской области, для школьников провел открытый урок робот. Занятие прошло в детском реабилитационно-оздоровительном центре "Колос".
Ребятам из IT-лагеря представилась возможность пообщаться с роботом, который специально запрограммирован на контактирование с людьми, умеет считывать и изображать эмоции. Кибер-педагог рассказал детям о востребованных в будущем профессиях, основных принципах робототехники. Объяснил, из каких элементов состоит устройство с искусственным интеллектом и как самостоятельно собрать робота дома.
IT-лагерь объединил около 100 детей со всех районов Брестской области. Его участниками стали сироты и ребята из пострадавших от аварии на ЧАЭС регионов. Обучение проходят школьники, которые приехали на отдых в детский реабилитационно-оздоровительный центр "Колос" и оздоровительные лагеря "Орленок" и "Салют". Детям представлена возможность изучать основы программирования и 3D-моделирования, они учатся создавать сайты, разрабатывают программы для чат-ботов.