“Google” eksperimental sosial şəbəkəsini istifadəyə verib İyul 15, 2019 | 10:36 / Maraqlı məlumatlar
“Google” şirkəti cari ilin aprel ayında fəaliyyətini dayandıran “Google+” sosial şəbəkəsinin əvəzinə, “Shoelace” adlı yeni layihəni istifadəyə verib. “Area 120” eksperimental laboratoriyasının ərsəyə gətirdiyi xidmət kino, konsert və digər tədbirlərə getmək üçün yaxınlıqda yaşayan insanları tapmağa imkan verən hiperlokal sosial şəbəkədir.
vesti.ru saytının məlumatına əsasən, hazırda “Shoelace” xidmətindən yalnız Nyu-Yorkda istifadə mümkündür. “Android” və “iOS” əlavələrinin yüklənilməsi üçün istinadlar layihənin saytında yerləşdirilib, lakin onlara keçid dəvət əsasındadır.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, “Shoelace” oxşar maraqlara malik digər insanlarla ünsiyyət qurmağa kömək edir. İstifadəçilər iştirak etmək istədikləri tədbirlərə dair öz siyahılarını yarada və buraya dostlarını və tanış olmayan insanları dəvət edə bilərlər. Bundan əlavə, sosial şəbəkə hamının qoşula biləcəyi açıq tədbirlər seçimi təklif edir.
Qeyd edək ki, “Google” əvvəllər də oxşar layihələr işə salıb. Məsələn, 2011-ci ildə fəaliyyətə başlayan “Schemer” birgə səfərlər üçün müəyyən ərazi üzrə qonşular tapmağa imkan verib. Lakin layihə 2014-cü ildə fəaliyyətini dayandırıb.

Google launched an experimental social network
To replace the social network Google+, which closed in April of this year, the search engine launched a new project - Shoelace. The service that emerged from the depths of the experimental lab Area 120 is a hyper-local social network that allows you to find people living nearby to go to the cinema, to a concert, and other events.
For now Shoelace is available only in New York. Links to downloading Android (it seems to have already been deleted) and iOS applications are placed on the project website, but you can only follow them by invitation.
According to the developers, Shoelace helps "connect with other people who have similar interests." Users can create their own lists of events and activities in which they want to participate, and invite friends and strangers there. In addition, the social network offers a selection of open events to which anyone can join.
Earlier, Google has already launched something similar. Schemer, who began work in 2011, also allowed to search for neighbors in the area for joint campaigns. The project did not catch on and was closed in 2014.