“Google” eksperimental sosial şəbəkəsini istifadəyə verib İyul 15, 2019 | 10:36 / Maraqlı məlumatlar
“Google” şirkəti cari ilin aprel ayında fəaliyyətini dayandıran “Google+” sosial şəbəkəsinin əvəzinə, “Shoelace” adlı yeni layihəni istifadəyə verib. “Area 120” eksperimental laboratoriyasının ərsəyə gətirdiyi xidmət kino, konsert və digər tədbirlərə getmək üçün yaxınlıqda yaşayan insanları tapmağa imkan verən hiperlokal sosial şəbəkədir.
vesti.ru saytının məlumatına əsasən, hazırda “Shoelace” xidmətindən yalnız Nyu-Yorkda istifadə mümkündür. “Android” və “iOS” əlavələrinin yüklənilməsi üçün istinadlar layihənin saytında yerləşdirilib, lakin onlara keçid dəvət əsasındadır.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, “Shoelace” oxşar maraqlara malik digər insanlarla ünsiyyət qurmağa kömək edir. İstifadəçilər iştirak etmək istədikləri tədbirlərə dair öz siyahılarını yarada və buraya dostlarını və tanış olmayan insanları dəvət edə bilərlər. Bundan əlavə, sosial şəbəkə hamının qoşula biləcəyi açıq tədbirlər seçimi təklif edir.
Qeyd edək ki, “Google” əvvəllər də oxşar layihələr işə salıb. Məsələn, 2011-ci ildə fəaliyyətə başlayan “Schemer” birgə səfərlər üçün müəyyən ərazi üzrə qonşular tapmağa imkan verib. Lakin layihə 2014-cü ildə fəaliyyətini dayandırıb.

Google запустила экспериментальную соцсеть
На замену социальной сети Google+, закрывшейся в апреле этого года, поисковик запустил новый проект — Shoelace. Сервис, вышедший из недр экспериментальной лаборатории Area 120, представляет собой гиперлокальную соцсеть, которая позволяет находить живущих поблизости людей для похода в кино, на концерт и другие мероприятия.
Пока Shoelace доступен только в Нью-Йорке. Ссылки на загрузку Android- (его, по-видимому, уже удалили) и iOS-приложения размещены на сайте проекта, но перейти по ним можно только по приглашению.
По словам разработчиков, Shoelace помогает "связаться с другими людьми, имеющими схожие интересы". Пользователи могут создавать собственные списки событий и активностей, в которых они хотят поучаствовать, и приглашать туда друзей и незнакомцев. Помимо этого, соцсеть предлагает подборки открытых мероприятий, к которым может присоединиться любой желающий.
Ранее Google уже запускала нечто подобное. Schemer, начавший работу в 2011 году, также позволял искать соседей по району для совместных походов. Проект не прижился и в 2014-м был закрыт.