Latın Amerikasında 3D-çap metodu ilə ilk qəsəbə salınacaq May 15, 2019 | 09:54 / Maraqlı məlumatlar
Latın Amerikasında 3D-çap texnologiyasının köməyilə ilk qəsəbənin salınması üzrə layihəyə start veriləcək. Qəsəbə aztəminatlı ailələrin mənzillə təmin edilməsi proqramı çərçivəsində yaradılır.
techcult.ru saytının məlumatına əsasən, layihənin müəllifləri – “New Story” qeyri-kommersiya təşkilatı, “Yves Béhar Fuseproject” dizayner firması və “Icon” tikinti şirkətidir. Ötən il Texasda keçirilmiş “SXSW” festivalında komanda 32 kv. m sahəyə malik çap edilmiş evin konseptual modelini təqdim edib. O, 48 saat ərzində “Vulcan” 3D-printerinin köməyilə yaradılıb. Evin dəyəri cəmi 10000 dollar təşkil edib.
Bildirilir ki, printerin yenilənmiş variantının məhsuldarlığı iki dəfə yüksək olacaq. Portativ printer praktik olaraq, tullantı istehsal etmir. O, elektrik enerjisi, su və lazımi infrastruktur çatışmadıqda iş qabiliyyətini saxlayır ki, bu da xüsusilə ucqar bölgələrdə evlərin qurulması zamanı olduqca əhəmiyyətlidir.
Gələcək evlərdə açıq mətbəxlər, bağ və ev quşlarının yetişdirilməsi üçün yerlər olacaq. Onlar yüksək rütubətliliyi ilə seçilən Cənubi Amerika tropik iqlimi üçün nəzərdə tutulub. Divarlar rahat təmizlənməsi üçün əyilmiş formaya malik olacaqlar. Çap edilmiş qəsəbənin qurulmasına yay aylarında başlanacağı gözlənilir.

Через несколько месяцев в Латинской Америке построят первое в мире поселение методом 3D-печати Мая 15, 2019 | 09:54 / Интересная информация
В Латинской Америке готовится к запуску проект по строительству первого в мире поселения по технологии 3D-печати. Он создается в рамках программы обеспечения доступным жильем семей с низким уровнем доходов.
Авторы проекта – некоммерческая организация New Story, дизайнерская фирма Yves Béhar Fuseproject и строительная компания Icon. На прошедшем в прошлом году в Техасе фестивале SXSW команда представила концептуальную модель напечатанного дома площадью 32 кв. метра. Он был возведен с помощью 3D-принтера Vulcan за 48 часов. Стоимость дома составила всего 10000 долларов.
На очереди обновленный вариант принтера – Vulcan II, производительность которого будет в два раза выше. Принтер портативен, практически не производит отходов и сохраняет работоспособность при дефиците электроэнергии, воды и необходимой инфраструктуры, что особенно важно при возведении домов в удаленных сельских регионах.
В будущих домах предусмотрены открытые кухни, места для сада и разведения домашней птицы. Они рассчитаны на южноамериканский тропический климат с высоким уровнем влажности. В интерьере присутствуют скамейки для кухонь и ванных комнат, а стены будут иметь изогнутую форму для удобства очистки.