Latın Amerikasında 3D-çap metodu ilə ilk qəsəbə salınacaq May 15, 2019 | 09:54 / Maraqlı məlumatlar
Latın Amerikasında 3D-çap texnologiyasının köməyilə ilk qəsəbənin salınması üzrə layihəyə start veriləcək. Qəsəbə aztəminatlı ailələrin mənzillə təmin edilməsi proqramı çərçivəsində yaradılır.
techcult.ru saytının məlumatına əsasən, layihənin müəllifləri – “New Story” qeyri-kommersiya təşkilatı, “Yves Béhar Fuseproject” dizayner firması və “Icon” tikinti şirkətidir. Ötən il Texasda keçirilmiş “SXSW” festivalında komanda 32 kv. m sahəyə malik çap edilmiş evin konseptual modelini təqdim edib. O, 48 saat ərzində “Vulcan” 3D-printerinin köməyilə yaradılıb. Evin dəyəri cəmi 10000 dollar təşkil edib.
Bildirilir ki, printerin yenilənmiş variantının məhsuldarlığı iki dəfə yüksək olacaq. Portativ printer praktik olaraq, tullantı istehsal etmir. O, elektrik enerjisi, su və lazımi infrastruktur çatışmadıqda iş qabiliyyətini saxlayır ki, bu da xüsusilə ucqar bölgələrdə evlərin qurulması zamanı olduqca əhəmiyyətlidir.
Gələcək evlərdə açıq mətbəxlər, bağ və ev quşlarının yetişdirilməsi üçün yerlər olacaq. Onlar yüksək rütubətliliyi ilə seçilən Cənubi Amerika tropik iqlimi üçün nəzərdə tutulub. Divarlar rahat təmizlənməsi üçün əyilmiş formaya malik olacaqlar. Çap edilmiş qəsəbənin qurulmasına yay aylarında başlanacağı gözlənilir.

In a few months in Latin America the first settlement in the world will be built using 3D printing May 15, 2019 | 09:54 / Interesting information
In Latin America, a project to build the world's first settlement using 3D printing technology is being prepared for launch. It is created as part of the program to provide affordable housing for low-income families.
The authors of the project are the non-profit organization New Story, the design firm Yves Béhar Fuseproject, and the construction company Icon. At the last SXSW festival in Texas last year, the team presented a conceptual model of a printed house measuring 32 square meters. meter It was erected using a Vulcan 3D printer in 48 hours. The cost of the house was only 10,000 dollars.
The next step is an updated version of the printer - Vulcan II, whose performance will be twice as high. The printer is portable, practically does not produce waste and remains operable when there is a shortage of electricity, water and the necessary infrastructure, which is especially important when building houses in remote rural regions.
Future homes will have open kitchens, space for gardens and breeding poultry. They are designed for a South American tropical climate with a high level of humidity. The interior contains benches for kitchens and bathrooms, and the walls will have a curved shape for easy cleaning.