“MS Word” mətn redaktoruna süni intellekt tətbiq edilib May 15, 2019 | 09:30 / Texnoloji yeniliklər
“MS Word” mətn redaktorunun onlayn versiyasına maşın təlimi metodlarından istifadəyə əsaslanan yeni funksiya əlavə edilib. Bu, yığılmış mətnin qaydalara uyğunluğunu dəqiqliklə yoxlamayan, onu daha da “yaxşılaşdıran” “Ideas” adlı süni intellektdir. O, mətni daha sadə, gözəl və yığcam edir.
techcult.ru saytının məlumatına görə, “Ideas” süni intellektini “Microsoft”un icraçı direktoru Satya Nadella “Microsoft Build” istehsalçılarının konfransı zamanı təqdim edib. Xidmətin əsas üstünlüyü onun mübahisə edə və mətnin fraqmentini dəyişdirmək arzusunu əsaslandıra bilməsindədir. Süni intellekt yazılmış mətnin mahiyyətini dərk edə və onu izah edə bilir ki, bu da ona daha yığcam və aydın sinonimləri seçməyə və ifadələri düzəltməyə imkan verir.
“Ideas” mətni təhlil edə, “Microsoft Graph” xidmətinin köməyilə əsas faktları və tezisləri axtara, abreviaturaları aça bilir. O, öncədən mətnin oxunmasına sərf olunan vaxtı və onun “faydalılığını” qiymətləndirə bilir, “Word Designer” funksiyasının aktiv edilməsi isə onun tətbiq sahəsini genişləndirir. İlk istifadəçilər artıq yeni funksiyanın “Word” üçün ödənişli “Grammarly” əlavəsinin imkanları ilə oxşarlıq təşkil etdiyini bildiriblər.
“Office 365” proqram məhsulu ilə işləyən istifadəçilər artıq cari ilin iyun ayında “Ideas”la tanış ola biləcəklər. O, bütün istifadəçilər üçün isə payız aylarında əlçatan olacaq.

Microsoft внедрила в Word искусственный интеллект для помощи авторам текстов Мая 15, 2019 | 09:30 / Технологические новшества
Онлайн-версия текстового редактора MS Word получила новую функцию, базирующуюся на использовании методов машинного обучения. Это узкоцелевой искусственный интеллект под названием «Ideas», который не столько проверяет соответствие набранного текста правилам, сколько «улучшает его». Проще говоря, делает текст красивым и лаконичным.
ИИ «Ideas» представил лично исполнительный директор Microsoft, Сатья Наделла, во время конференции разработчиков Microsoft Build. Главное достоинство сервиса в том, что он может поспорить, обосновать свою точку зрению и желание изменить фрагмент текста. ИИ умеет вникать в суть написанного и интерпретировать ее, что позволяет ему подбирать более лаконичные и понятные синонимы и выстраивать конструкции фраз.
В помощь читателям ИИ «Ideas» умеет анализировать текст, отыскивать ключевые факты и тезисы, дешифровать аббревиатуры при помощи сервиса Microsoft Graph. Он может заранее оценить время на прочтение текста и его «полезность», а подключение функции Word Designer расширяет область его применения и на работу с таблицами. Первые пользователи уже подметили сходство новинки с возможностями платного дополнения для Word под названием Grammarly.
Те, кто работает с программным продуктом Office 365, смогут познакомиться с «Ideas» уже в июне этого года. Все остальные получат доступ к ИИ не ранее осени.