“MS Word” mətn redaktoruna süni intellekt tətbiq edilib May 15, 2019 | 09:30 / Texnoloji yeniliklər
“MS Word” mətn redaktorunun onlayn versiyasına maşın təlimi metodlarından istifadəyə əsaslanan yeni funksiya əlavə edilib. Bu, yığılmış mətnin qaydalara uyğunluğunu dəqiqliklə yoxlamayan, onu daha da “yaxşılaşdıran” “Ideas” adlı süni intellektdir. O, mətni daha sadə, gözəl və yığcam edir.
techcult.ru saytının məlumatına görə, “Ideas” süni intellektini “Microsoft”un icraçı direktoru Satya Nadella “Microsoft Build” istehsalçılarının konfransı zamanı təqdim edib. Xidmətin əsas üstünlüyü onun mübahisə edə və mətnin fraqmentini dəyişdirmək arzusunu əsaslandıra bilməsindədir. Süni intellekt yazılmış mətnin mahiyyətini dərk edə və onu izah edə bilir ki, bu da ona daha yığcam və aydın sinonimləri seçməyə və ifadələri düzəltməyə imkan verir.
“Ideas” mətni təhlil edə, “Microsoft Graph” xidmətinin köməyilə əsas faktları və tezisləri axtara, abreviaturaları aça bilir. O, öncədən mətnin oxunmasına sərf olunan vaxtı və onun “faydalılığını” qiymətləndirə bilir, “Word Designer” funksiyasının aktiv edilməsi isə onun tətbiq sahəsini genişləndirir. İlk istifadəçilər artıq yeni funksiyanın “Word” üçün ödənişli “Grammarly” əlavəsinin imkanları ilə oxşarlıq təşkil etdiyini bildiriblər.
“Office 365” proqram məhsulu ilə işləyən istifadəçilər artıq cari ilin iyun ayında “Ideas”la tanış ola biləcəklər. O, bütün istifadəçilər üçün isə payız aylarında əlçatan olacaq.

Microsoft has implemented artificial intelligence in Word to help text writers May 15, 2019 | 09:30 / Technological innovations
The online version of the text editor MS Word has received a new function based on the use of machine learning methods. This is a narrow-purpose artificial intelligence called “Ideas”, which does not so much check the compliance of the typed text with the rules, as “improves it”. Simply put, makes the text beautiful and concise.
AI Ideas was presented personally by Microsoft executive director Satya Nadella during the Microsoft Build developer conference. The main advantage of the service is that it can argue, substantiate its point of view and the desire to change a piece of text. The AI ​​knows how to delve into the essence of what has been written and interpret it, which allows it to select more concise and understandable synonyms and build phrases.
To help AI readers, Ideas can analyze text, find key facts and theses, and decrypt abbreviations using the Microsoft Graph service. He can estimate in advance the time to read the text and its “usefulness”, and the connection of the Word Designer function expands the area of ​​its application for working with tables. The first users have already noticed the similarity of the novelty with the capabilities of the paid add-on for Word called Grammarly.
Those who work with the Office 365 software product will be able to get acquainted with Ideas in June this year. All the rest will get access to AI not earlier than autumn.