Avtomobilləri enerji ilə təmin edən yol istifadəyə verilib May 13, 2019 | 11:03 / Maraqlı məlumatlar
Almaniyada yük maşınlarını enerji ilə təmin edən “eHighway” adlı yolun ilk hissəsi hazırlanıb.
Frankfurt hava limanı və yaxınlıqdakı Sənaye Parkının arasında yerləşən avtobanın uzunluğu 10 kilometrdir. Avtobana yük maşınlarına qoşula bilən hava kabelləri keçirilib.
ferra.ru saytının məlumatına əsasən, yük maşınlarını enerji ilə təmin etmək üçün onların damına xüsusi avadanlıq qurmaq tələb olunur. Nəticədə o, yük trolleybusuna çevrilir.
İstehsalçıların sözlərinə görə, yük maşınları elektrikləşdirilmiş avtoban üzrə 90 km/saata qədər sürətlə hərəkət edə biləcəklər. “Siemens” şirkəti tərəfindən hazırlanan bu sistemin tətbiqi ilə yük maşınlarının sahibləri büdcə xərclərinə qənaət edəcəklər, eləcə də ətraf mühitin çirklənməsinin qarşısı alınacaq.

The first road that charges cars is open
In Germany, created the first section of the road eHighway, which can feed trucks. This was told by CNN.
The highway has a length of 10 kilometers and is located between Frankfurt Airport and the nearby industrial park. It carried overhead cables to which trucks can connect.
To get food on the truck requires to install special equipment on the roof. As a result, it turns into a cargo trolley.
The system was created by Siemens. According to the developers, trucks will be able to move at such an electrified highway at a speed of up to 90 km / h. It is expected that truck owners will be able to save more than 20 thousand dollars per 100 thousand km. Also reduced environmental pollution.