Süni intellekt 20 il gizlənən cinayətkarı tutmağa kömək edib May 10, 2019 | 11:44 / Maraqlı məlumatlar
Çinin “DeepGlint Technology” şirkətinin hazırladığı süni intellekt əsasında sifətin tanınması sistemi yerli polisə 20 il ərzində gizlənən cinayətkarı saxlamağa kömək edib. Cinayətkarın tutulması və törətdiyi əməl barədə ətraflı məlumat verilməsə də, şirkət nümayəndələri texnologiya vasitəsilə artıq 100-dən çox şübhəli şəxsin saxlanıldığını bildiriblər.
“DeepGlint Technology”nin əməkdaşlarının sözlərinə görə, sistem insan gözünün strukturuna əsaslanır və kameraların köməyi ilə 50 metr məsafədən insanı və nəqliyyat vasitələrini fərqləndirə bilir. Şübhəli hərəkətlər aşkarlanan zaman dərhal bildiriş alan hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən vəziyyətə müvafiq reaksiya göstərilir.
4pda.ru saytının məlumatına əsasən, Çində sifətin tanınması sistemləri cinayətkarların axtarışı ilə yanaşı, qayda pozuntularının aşkarlanması məqsədilə vətəndaşların davranışının izlənilməsi üçün geniş istifadə olunur. Bu, ideal cəmiyyət yaratmaq məqsədi daşıyan vahid sosial reytinq sisteminin tərkib hissəsini təşkil edir. Bu yaxınlarda texnologiyanın tətbiqinin ilkin nəticələri məlum olub.

AI helped to detain the offender after 20 years of running from the police May 10, 2019 | 11:44 / Interesting information
Artificial intelligence is used in many areas, one of which is face recognition through cameras. In China, this technology is used to pay for purchases, track the emotions of schoolchildren and search for criminals. With the latest AI demonstrates special success. It was face recognition that helped the police catch the criminal after dozens of years of searching.
The artificial intelligence-based face recognition system developed by the Chinese company DeepGlint Technology helped the local police to catch the criminal who had been hiding for 20 long years. The details of the detention and the crime committed by him are not specified. However, representatives of DeepGlint Technology said that about 100 suspects had already been detained using their technology.
According to the staff of DeepGlint Technology, the system is based on the structure of the human eye and is capable of distinguishing people and vehicles through cameras at a distance of up to 50 meters. When suspicious actions are detected, law enforcement agencies immediately receive a notification and immediately respond accordingly.
In addition to searching for criminals, face recognition systems are actively used in China to spy on the behavior of citizens in order to detect violations of the rules. All this is part of a unified social rating system designed to create an ideal society. Recently it became known about the first results of the introduction of this technology.