Robotlar dişləri ərpdən təmizləməyi öyrəniblər May 03, 2019 | 02:08 / Texnoloji yeniliklər
Stomatoloqlar ildə azı iki dəfə dişlərin ərpdən və daşlardan təmizlənməsi prosedurundan keçməyi məsləhət görürlər. Gələcəkdə bu işlə robotlar məşğul ola bilərlər. Bunun üçün pasiyentdən sadəcə ağzını maye ilə doldurmaq və maqnit sahəsinin altında əyləşmək tələb olunacaq. Texnologiya Pensilvaniya Universitetinin Stomatoloji Tibb Məktəbinin tədqiqatçıları tərəfindən hazırlanıb və o, artıq öz effektivliyini sübut edib.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, yeni texnologiyanın yaradılması ideyasının ərsəyə gəlməsi kifayət qədər gözlənilməz olub: iki tədqiqatçı qrupu müxtəlif layihələr üzərində işlədiklərini öyrəniblər. Bu layihələri birləşdirərək, bəşəriyyət üçün son dərəcə faydalı texnologiya yaratmağın mümkün olacağını anlayıblar. Birinci qrup maqnitlərin köməyilə idarə edilən dəmir oksidin nanozərrəciklərindən kiçik robotların yaradılması ilə məşğul olub. Eyni zamanda digər qrup aydınlaşdırıb ki, dəmir oksid hidrogen peroksidlə qarşılıqlı təsir zamanı bakteriyaları və diş ərpini məhv edir.
Bu iki ideyanı birləşdirən alimlər maqnitlərin köməyilə idarə olunan və dişləri ərpdən təmizləyən katalitik antimikrob robotlarını yaradıblar. Kiçik ölçü və mayedə üzə bilmək qabiliyyəti onlara, hətta ən çətinliklə gedilən yerlərə daxil olmağa və ərpi yaradan materialları qırmağa imkan verib.
Faktiki olaraq, diş ərpi bir çox mikroorqanizmdən ibarət olan bioörtükdür. Belə nazik pərdə yalnız dişlərdə deyil, həm də tibbi avadanlıqlarda, xüsusilə də su borularının daxilində yarana bilər. Beləliklə, texnologiya stomatologiya ilə yanaşı, digər sferalar üçün də olduqca əhəmiyyətlidir.
Sözügedən texnologiya bioörtüklərin qırılmasının başqa metodlarından daha yaxşıdır, çünki indiki üsullar eyni zamanda qoruyucu qatı, bakteriyaları və çürüyən qalıqları məhv edə bilmir. Yeni robotlar isə bütün bunların öhdəsindən gəlirlər.

Robots have learned to brush teeth from plaque May 03, 2019 | 02:08 / Technological innovations
Dentists recommend at least a couple of times a year to undergo oral hygiene - a rather unpleasant procedure, during which teeth are cleaned of plaque and stones. No matter how terrible it may sound, in the future robots can do this, but it’s not worth being afraid - in fact, patients will just need to fill their mouths with liquid and sit under a magnetic field. The technology was invented by researchers from the School of Dental Medicine at the University of Pennsylvania, and it has already proven its effectiveness, and not only in dentistry.
The idea behind this technology is that it does not work properly: it is a group of students who have been working on a project, which is impossible to build and maintain. The first group made up tiny robots from nanoparticles oxide groove, so you can manage the magnets. In one or more time, a group of people have discovered that the rust or the thin oxide groove, when combined with hydrogen peroxide, kills bacteria and destroys teeth.
Essentially, dental plaque is a biofilm that consists of many microorganisms that are closely interconnected and firmly attached to the surface. Such a film can be formed not only on the teeth, but also on the medical equipment, and even more so inside the water pipes. Consequently, the technology has potential benefits not only for dentistry but also for other areas.
It is much better than other methods for the destruction of biofilms since the current methods are not able to simultaneously destroy the protective layer, destroy bacteria and physically remove decaying residues. Iron oxide robots, in turn, do an excellent job with all this.
Perhaps in the near future, dentistry will make a strong leap forward. Scientists are also developing a new type of dental fillings with a lifespan of more than 7-10 years. Read more about them in our material.
Would you go for oral hygiene using such robots? Maybe you see some danger in them? Share your opinion in the comments, or in our Telegram-chat.