Canlı orqanizmə bənzəyən süni material yaradılıb Aprel 29, 2019 | 10:08 / Texnoloji yeniliklər
Dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alimlər süni və canlı orqanizmlər arasındakı sərhədi silməyə çalışırlar ki, sərbəst şəkildə özünəbənzər robotlar yarada bilən robotları istehsal edə bilsinlər. Bu istiqamətdə ilk addım ABŞ-ın Kornel Universitetinin tədqiqatçıları tərəfindən atılıb. Belə ki, onlar canlı orqanizmlərin üç əsas xüsusiyyətini (özünütəşkil, maddələr mübadiləsi və inkişaf qabiliyyəti) göstərən bioloji material yaradıblar.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, materialın əsasında iyerarxiya materiallarının toplanması və sintezini təmin edən dezoksiribonuklein turşusu dayanır. Maddələr mübadiləsi və bərpası üçün təlimat birbaşa materialda düzgün şəkildə kodlanır və nəticədə selik kimi bir maddənin istehsalı sayəsində irəliləyir. Hərəkət tamamilə aşkar üsulla baş verir. Belə ki, seliyin yeni sapları ön tərəfdən böyüyür və materialı irəli çəkirlər, arxadakı saplar isə qırılır və parçalanır.
“Biz süni maddələr mübadiləsinə əsaslanan materialın tamamilə yeni konsepsiyasını tətbiq etdik. Biz canlı orqanizm deyil, daha həqiqi görünən materiallar yaradırıq”, – deyə tədqiqat müəlliflərindən biri Den Luo söyləyib.
Alimlər bildirirlər ki, materialda gedən proseslər insan müdaxiləsi tələb etmir. Material primitiv olsa da, canlı orqanizmlərə bənzəyən robotların yaradılmasında əsas rol oynayacaq.
Gələcəkdə tədqiqatçılar materiala qida və işıq kimi müxtəlif qıcıqlandırıcıları cəlb etməyi öyrətmək, həmçinin materialın yararlılıq müddətini artırmaq niyyətindədirlər. Bütün bunlar tamamilə mümkündür, çünki tədqiqatçılar hələ ki, biomolekullardan robotların yaradılmasının birinci mərhələsindədirlər.

Created material, erasing the line between artificial and living organisms April 29, 2019 | 10:08 / Technological innovations
Scientists from different parts of the world are trying to erase the line between artificial and living organisms in order to eventually create robots capable of self-production of their own kind. The first step to this was recently made by researchers from Cornell University - they created biological material that demonstrates the three key properties of living organisms: self-organization, ability to metabolism and development.
On the basis of the material is DNA, which provides the assembly and synthesis of hierarchical materials. The instructions for metabolism and regeneration are encoded directly in the material and, as a result, it can creep forward due to the production of a substance like mucus. The movement is quite an obvious way - new strands of mucus grow in the front and pull the material forward, while the rear ones die off and decompose.
We have introduced a completely new concept of material based on our own artificial metabolism. We are not doing something alive, but creating materials that look more realistic than ever before.
Scientists assure that all processes occurring with the material are autonomous and do not require human intervention. They compare it with the development of the first life of several types of molecules - perhaps something similar happens with the material. Although the material is very primitive, it still lays the foundation for creating robots similar to living organisms.