3D-təsvirlər yanmış Notr-Dam kilsəsinin bərpasına kömək edəcək Aprel 17, 2019 | 03:18 / Maraqlı məlumatlar
Fransanın paytaxtı Parisdə yerləşən 850 illik Notr-Dam kilsəsi demək olar ki, tamamilə yanıb. Bərpa işləri böyük maddi vəsait tələb edir və ekspertlərin qiymətləndirmələrinə görə, 40-50 ilə başa çatacaq. Məşhur kilsənin restavrasiyası üçün bir çox ölkələrdən ianə göndərilir. Onun keçmiş əzəmətini olduğu kimi bərpa etməyə 3D-xəritə, yəni binanın skan edilmiş rəqəmsal üçölçülü təsvirləri kömək edəcək.
hi-news.ru saytının məlumatında bildirilir ki, binanın dəqiq rəqəmsal surəti 2015-ci ildə mərhum tarixçi, memar Endryu Tallon tərəfindən əldə olunub. O, bütün kilsənin xəritəsinin çəkilməsi üçün lazerdən istifadə edib, son dərəcə dəqiq təsvir yaratmaq məqsədilə lazerə hədəfə nail olaraq, başlanğıc nöqtəyə qayıtmaq üçün lazım olan vaxtı hesablayıb. Kilsənin rəqəmsal surəti onun bərpasında həlledici əhəmiyyətə malik olacaq.
Fransa prezidenti Emmanuel Makron Notr-Damın restavrasiyası üçün vəsait toplanması istiqamətində görülən işlərə rəhbərlik edir. Artıq Fransanın bəzi zəngin ailələrinin sayəsində yüz milyonlarla avro ianə toplanıb.
Qeyd olunub ki, ilk növbədə, kilsənin 1860-cı ildə tikilmiş və yanğın zamanı uçmuş tavanını bərpa etmək lazımdır. Həmçinin dama ciddi ziyan dəyib. Tikintisi zamanı 1160-cı illərə aid ağacdan istifadə edilməsi sayəsində o, dünyada ən qədim damlardan biri hesab olunur. Xoşbəxtlikdən, Notr-Damın daxilində olan obyektlərin bir çoxu yanğınsöndürənlər tərəfindən xilas edilib. Tarixi abidənin söndürülməsi üçün təxminən 400 yanğınsöndürən cəlb olunub.

Digital scans made in 2015 will help restore the burnt down Notre Dame de Paris
The devastating flames, which raged in the 850-year-old cathedral in Paris, were brought under control. The cathedral burned down almost to the ground and will be “closed for restoration”, which will require an indescribable amount of money and, according to experts, will take 40-50 years. Donations for the restoration of the famous Notre Dame de Paris come from all over the world, but there is something else that will help restore the cathedral to its former glory: a 3D map, digitized three-dimensional scans of the building.
An exact digital copy of the building was captured by architecture historian (now deceased) Andrew Tallon in 2015. He used lasers to map the entire cathedral, measuring the time it takes the laser to reach the target and return to the point of creation to create an extremely accurate image. The process itself, he described in the video.
Scans that the historian has carefully captured with his laser will be critical to any future recovery efforts.
French President Emmanuel Macron is leading enormous efforts to raise funds for the restoration of Notre Drama. Hundreds of millions of euros have already been donated, thanks to some of the richest families in France.
What will need to be restored? First of all, the spire of the cathedral, built in 1860: it collapsed during a fire. The roof also suffered considerable damage: during its construction, the tree was used as early as the 1160s, it is one of the oldest roofs of its kind in the world. Fortunately, many of the objects inside Notre Dame were rescued by firefighters - about 400 firefighters were thrown to extinguish the architectural monument.