Süni intellekt vulkan püskürmələri barədə öncədən xəbər verəcək Aprel 01, 2019 | 03:00 / Maraqlı məlumatlar
Yer kürəsində 800 milyon insan vulkanlardan 100 km məsafədə yaşayır. Bu vulkanların yalnız kiçik bir hissəsi müşahidə altındadır.
Mövcud metodların köməyilə vulkanik fəallığı proqnozlaşdırmaq həmişə mümkün olmur. Ona görə də püskürmələr bəzən insanların həlak olmasına və böyük miqyaslı dağıntılara səbəb olur.
nauka.vesti.ru saytının məlumatına görə, elm bu problemin də həll yolunu tapmağa kömək edə bilər. Belə ki, bu yaxınlarda Böyük Britaniyanın Bristol Universitetinin alimi Culyetta Biqsin rəhbərliyi altında vulkanoloqlar komandası “Sentinel-1” peykindən radiolokasiya müşahidələrinin məlumatlarından istifadə etməyi təklif edib. O, bütün, o cümlədən potensial təhlükəli olan vulkanlar haqqında məlumatları toplayır.
Yer kürəsinin orbitindəki yerindən asılı olaraq, aparat hər 6, 12 və ya 24 gün dünyanın vulkanları haqqında informasiyanı yeniləyir. O, daha əvvəl tədqiq olunmuş yerlərdə hərəkət edərək, Yer kürəsinin səthinə qədər məsafəni təkrarən ölçür. Bu metod vulkanların yaxınlığında maqmanın yeraltı hərəkəti nəticəsində torpağın çökməsini və yeni qabarmaları aşkar etməyə imkan verir. Lakin kosmik müşahidələr meteoroloji şərait və seysmik aktiv sahələrdə atmosfer anomaliyaları ilə məhdudlaşır. Belə ki, böyük miqdarda su buxarı təsvirin əhəmiyyətli dərəcədə təhrif edilməsinə və mütəxəssislərin yanılmasına səbəb ola bilər.
Alimlər bu problemlərlə ilk dəfə 2017-ci ilin noyabr ayında İndoneziyanın Bali adasında Aqunq vulkanını müşahidə edərkən  rastlaşıblar. O zaman avqust-noyabr aylarında baş vermiş yüzlərlə kiçik təkan püskürmə barədə xəbər verib.
Biqsin sözlərinə əsasən, bu vulkanın müşahidə edilməsi onun komandası üçün çox faydalı olub. Mütəxəssislər məlumatların təhrif olunmasından “yan keçmək” üsulunu tapıblar ki, bu da vaxtında 140 mindən çox insanı təhlükəli zonadan çıxarmağa kömək edib. Tədqiqatçılar torpağın qonşu vulkana tərəf 10 sm qalxdığını müşahidə ediblər. Bunun sayəsində onlar arasında yeraltı əlaqənin mövcudluğu kəşf olunub.
Hazırda komandanın üzvü, geofizik Fabyen Albino atmosfer maneələrinin öhdəsindən gəlməyə kömək edə biləcək üsulları aşkar etməyə çalışır.
Tədqiqatçı qrupunun təklif etdiyi metodika peyklərdən müşahidə ilə yanaşı, həm də süni intellektlə sonrakı məlumat analizini nəzərdə tutur. Bu, ən kiçik dəyişiklikləri izləməyə, vulkanların hərəkətində qanunauyğunluqları tapmağa, püskürmənin xarakteri və təhlükənin səviyyəsini proqnozlaşdırmağa kömək edəcək.
Alimlər tərəfindən hazırlanmış neyron şəbəkə artıq 900-dən çox vulkanın 30 min təsvirini analiz edib və daha diqqətli tədqiqat üçün 100 təsvir seçib. 39 təsvirdə tədqiqatçılar həqiqətən püskürmə əlamətlərini aşkar ediblər.
Hazırda alimlər alqoritmin işinin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün vulkan püskürmələrinin kompüter modellərinin köməyilə şəbəkəni öyrədirlər. Bu, artıq tanımanın dəqiqliyini iki dəfə artırmağa kömək edib.

On the planet, about 800 million people live within 100 kilometers of volcanoes. Only a small part of these fire-breathing mountains is monitored.
It is not always possible to predict volcanic activity using existing methods. Because eruptions sometimes entail human sacrifice and destruction, the scale of which is truly impressive.
Fortunately, science does not stand still. Recently, a team of volcanologists led by Juliet Biggs from the University of Bristol in the UK suggested using radar observations from the Sentinel-1 satellite. He collects information about all volcanoes, including potentially dangerous.
Depending on the location in orbit of the Earth, the device updates information about the volcanoes of the world every 6, 12 or 24 days. Moving over previously studied places, he re-measures the distance to the surface of the Earth. This method allows to detect new swelling and subsidence of the soil due to underground movement of magma near volcanoes.
However, space observations are limited by meteorological conditions and atmospheric anomalies in seismically active areas. So, emissions of a large amount of water vapor can significantly distort the picture and mislead specialists.
For the first time, scientists encountered these problems in November 2017, when they watched the Agung volcano on the island of Bali in Indonesia. Then the forerunners of the eruption were hundreds of small shocks that occurred from August to November.
Observation of this volcano, according to Biggs, taught her team a lot. Experts have found a way to "circumvent" the data distortion, which helped in advance to evacuate and in time to remove from the danger zone more than 140 thousand people.
The researchers were able to notice the rise of the soil by only 10 centimeters in the direction of the neighboring volcano. Due to this, the existence of an underground connection between them was discovered.
Now a geophysicist from the University of Bristol, Fabien Albino (Fabien Albino) - a member of the Biggs team - is developing ways that could help overcome atmospheric disturbances.
The methodology, which the research team reports in an article published in the journal Advancing Earth and Space Science, provides not only satellite observation, but also subsequent analysis of data by artificial intelligence. This will help track the slightest changes, find patterns in the behavior of volcanoes and predict the level of danger and nature of the eruption.
Scientists have developed a neural network, which has already analyzed 30 thousand images of more than 900 volcanoes and selected 100 images for closer study. At 39 of them, researchers did find evidence of a near eruption.
Now, to improve the quality of the algorithm, scientists train the network using computer models of volcanic eruptions. This has already helped to increase the recognition accuracy by half.
An alternative approach is offered by geophysicist Andrew Hooper (Andrew Hooper) from the University of Leeds. His method is also based on accurate satellite measurements of soil deformation near a volcano, but in this algorithm it is important how this deformation changes over time (it can remain constant, accelerate, slow down or behave in some other way). The program allows you to track even small changes over long periods of time.
Both teams plan to test their approaches on a global database of terrain changes near volcanoes.
Meanwhile, another technique was presented by Matt Pritchard, a volcanologist from Cornell University in the United States. He develops an algorithm that uses satellite data such as surface temperature, gas and ash emissions for analysis. The scientist expects that machine learning and data accumulated by NASA in recent years of observation will help to significantly improve the ability to predict eruptions.