Çin “süni günəş” yaradır Mart 27, 2019 | 09:03 / Texnoloji yeniliklər
Çinin Hefey şəhərində 2006-cı ildən nüvə sintezi prosesinin təqlidi üçün “süni günəş” hazırlanır. Günəş nüvə sintezinin köməyilə enerji yaradır. Alternativ və sonsuz enerji mənbəyi əldə etmək üçün alimlər plazmanı tokamak adlı xüsusi kameranın daxilində rekord temperatura qədər qızdırırlar. Tədqiqatçılar noyabr ayında plazmanı 100 milyon dərəcə Selsi temperatura qədər qızdırmağa nail olublar və bildirilib ki, “süni günəş” artıq 2019-cu ildə tamamilə hazır olacaq.
hi-news.ru saytının məlumatına əsasən, “EAST” adını daşıyan tokamak 1994-cü ildə sınaqdan keçirilmiş “HT-7” eksperimental qurğusunun dəyişdirilmiş versiyasıdır. Çin Milli Nüvə Korporasiyasının məmuru Duan Syurunun sözlərinə görə, tezliklə qurğu ion temperaturunda dönüş nöqtəsinə nail ola biləcək və onun tikintisini başa çatdırılmış hesab etmək mümkün olacaq. Bundan sonra bəşəriyyət təmiz enerjinin qeyri-məhdud mənbəyinə keçidə ən böyük addımlardan birini atacaq.
“Süni günəş” plazması həqiqi ulduzdan 7 dəfə daha isti olacaq. Əgər bu hədəfə həqiqətən nail olunarsa, yeni qurğu planetimizi alternativ enerji ilə təmin edəcək istilik-nüvə reaktorlarının yaradılması üçün etibarlı şablon olacaq. Çin bu hədəfə çatmaq üçün çox şeyə hazırdır, buna görə də tokamakın işləməsi üçün gündə 15 000 dollar sərf olunmasına göz yumur.
Qeyd edək ki, qeyri-məhdud və ya ucuz enerji mənbəyinin yaradılması üzərində daim iş aparılır. 2019-cu ilin başlanğıcında Nobel laureatı Artur Eşkin öz gizli ucuz elektrik enerjisi mənbəyi haqqında məlumat vermişdi.

China will complete the construction of "artificial sun" this year March 27, 2019 | 09:03 / Technological innovations
Since 2006, the Chinese city of Hefei has been developing an “artificial sun” to simulate the process of nuclear fusion, with which the present Sun generates energy. To obtain an alternative and limitless source of energy, scientists heat the plasma to record temperatures inside a special chamber called tokamak. In November, the researchers managed to warm up the plasma to a temperature of 100 million degrees Celsius, and now it became known that the Chinese "Sun" will be fully completed in 2019.
The Tokamak is called EAST, and is a modified version of the experimental device HT-7, tested back in 1994. According to the official of the Chinese National Nuclear Corporation Duan Surah, very soon the device will be able to reach milestones in the ion temperature and its construction can be considered complete. After that, humanity will take one of the biggest steps to transition to an unlimited source of clean energy.
Plasma "artificial sun" will be 7 times hotter than a real star. If this goal is really achieved, the new device will become a reliable template for the creation of thermonuclear reactors that will provide our entire planet with alternative energy. China is ready for much to achieve this goal, and therefore closes its eyes to the fact that supporting a tokamak costs $ 15,000 a day.
Work on the creation of an unlimited or at least a cheap source of energy goes on constantly. In early 2019, the Nobel laureate Arthur ESHKIN spoke about his secret source of cheap electricity. You can read about the scientist and his secret project in our material.
Want to keep abreast of science and technology news? Then be sure to subscribe to our channel in Yandex. Dzen, where you can read materials that did not reach the site!