Nigeriya elektron biometrik kartlardan istifadə edir Avqust 29, 2014 | 10:54 / Texnoloji yeniliklər
"Bi-bi-si"nin məlumatına görə, Nigeriya prezidenti Qudlak Conatan elektron biometrik kartları rəsmi olaraq təqdim edib.
2019-cu ilə kimi Nigeriyada hər bir vətəndaşın belə kartlara sahib olacağı gözlənilir. Bu, seçkilərdə səs vermək, həmçinin nağdsız ödəniş həyata keçirmək istəyənlər üçün əlverişli olacaq.
"Biometrik kartlar yalnız sizin şəxsiyyətinizi təyin etmək üçün deyil, həm də məlumatlarınızı qorumaq və lazımi ödənişləri həyata keçirmək üçündür" - deyə Q.Conatan bildirib.
gazeta.ru saytının məlumatına görə, Nigeriya hökuməti hələ 2004-cü ildə elektron biometrik kartları hazırlamaq üçün cəhd etsə də, uğur qazana bilməmişdi. Analitiklər bu fikirdədirlər ki, əsas səbəb ölkədə korrupsiyanın yüksək səviyyədə olması idi.

Нигерия вводит электронные паспорта Авг 29, 2014 | 10:54 / Технологические новшества
Президент Нигерии Гудлак Джонатан официально представил электронные биометрические карты, передает «Би-би-си».
Планируется, что к 2019 году такие карты будут у каждого гражданина Нигерии, желающего голосовать на выборах, они также позволят совершать безналичные платежи.
«Карта нужна не только для того, чтобы установить вашу личность, но и чтобы хранить ваши данные, а также производить оплату, и все это в вашем кармане», — заявил Джонатан.
В 2004 году Нигерия уже пыталась ввести такие карты, но попытка не увенчалась успехом. По мнению аналитиков, виной этому был прежде всего высокий уровень коррупции в стране.