Robotlar şpris vasitəsilə istənilən orqanizmə daxil olur Mart 12, 2019 | 11:00 / Maraqlı məlumatlar
Canlı orqanizmlərin dərinliklərinə dərman çatdırılması üçün nəzərdə tutulan mikroskopik robotlar ideyası yeni deyil. Onlar hətta orqanizmin içərisinə adi şprisin köməyi ilə daxil olub fəaliyyət göstərmək imkanına malikdirlər.
Kornel Universitetindən olan bir qrup alim yeni nanorobotu da bu yolla istehsal edib. Robotlardan hər biri 70 mikron uzunluğa malikdir ki, bu da təxminən insan saçının qalınlığına bərabərdir. Bu kimi milyonlarla robot istehsal etmək üçün 10 santimetr silisium lövhə kifayətdir.
Dörd ayağa malik olan robotlar qrafen, platin və titandan istehsal edilib. nanonewsnet.ru saytının məlumatına görə, onun ayaqları özündən 8000 dəfə çox çəkini saxlamaq imkanına malikdir.
Hazırda robotlar günəş enerjisindən qidalandığı üçün orqanizmin dərinliklərinə daxil ola bilmirlər. Tədqiqatçılar bu məhdudiyyəti aradan qaldırmaq, onlara dərmanları xəstəliklərin mərkəzinə birbaşa çatdırmağa imkan vermək üçün maqnit sahələri və ultrasəsdən qidalanma versiyasını istehsal etmək niyyətindədirlər. Onlar həmçinin, müxtəlif kontroller və tənzimləyicilər də tətbiq etməyi planlaşdırırlar.

These robots can be inserted into any organism with a syringe
The idea of microscopic robots designed to deliver drugs into the depths of living organisms is not new. As a rule, they are able to work even in the most extreme conditions and can be introduced into the body, even with a conventional syringe.
For example, this way you can run nanorobots made by a group of scientists from Cornell University. Each of these robots has a length of 70 microns, which is approximately equal to the thickness of a human hair. To make an army of a million such "creatures", one 10-cm silicon wafer is enough.
It took several years to develop a quick method for assembling nanorobots, and now scientists can share some very impressive results. The group led by Professor Mark Miskin has already become so accustomed to creating tiny robots that it can produce a million pieces in just a few weeks.
Each robot has four legs, and they can be made of graphene, platinum and titanium. According to Professor Miskin, the legs are capable of holding a weight 8,000 times greater than their own. It is noteworthy that the thickness of each does not exceed 100 atoms, which also makes a big impression.