Rusiyalı hakerlər ABŞ-ın JP Morgan Chase bankına hücüm ediblər Avqust 28, 2014 | 04:14 / Texnoloji yeniliklər
Rusiyalı hakerlər ABŞ-ın ən az iki bankına hücüm ediblər ki, onlardan biri də JP Morgan Chase-dir.
Federal Təhqiqatlar Bürosunun araşdırmalarında ehtimal olunur ki, bu insident ABŞ-ın Rusiya barəsindəki iqtisadi sanksiyalarına cavabdır.
gazeta.ru saytının məlumatına görə, hücum nəticəsində qiqabaytlarla məxfi məlumatlar oğurlanıb. Hazırda kibertəhlükəsizlik üzrə ekspertlər istifadə olunmuş alətlərin oxşarlığını üzə çıxarmaq məqsədilə əvvəllər Avropa banklarına edilmiş hücumları araşdırırlar.
Qeyd olunur ki, hakerlər bankın saytlarından birində "sıfır günü"nün olmasından istifadə edərək JP Morgan Chase-in təhlükəsizlik sisteminə daxil olmağa nail olublar.
Mütəxəssislər hakerlərin peşəkarlığını yüksək qiymətləndirərək onların orta səviyyəli kibercinayətkarları əhəmiyyətli dərəcədə geridə qoyduqlarını da vurğulayıblar.

Russian Hackers Said to Loot Gigabytes of Big Bank Data
Russian hackers attacked JPMorgan Chase & Co. (JPM) and at least four other banks this month in a coordinated assault that resulted in the loss of gigabytes of customer data, according to two people familiar with the investigation.
At least one of the banks has linked the breach to Russian state-sponsored hackers, said one of the people. The FBI is investigating whether the attack could have been in retaliation for U.S.-imposed sanctions on Russia, said the second person, who also asked not to be identified, citing the continuing investigation.
The attack led to the theft of account information that could be used to drain funds, according to a U.S. official and another person briefed by law enforcement who said the victims may have included European banks. Hackers also took sensitive information from employee computers.