Düşüncə gücü ilə ünsiyyət qurmaq üçün cihaz yaradılıb Fevral 04, 2019 | 12:34 / Texnoloji yeniliklər
Rusiyalı həkimlər insult keçirmiş insanlara düşüncə gücü ilə kompüter klaviaturasında söz yazmağa kömək edəcək cihazı sınaqdan keçiriblər. Bu haqda Milli Texnologiya Təşəbbüsü “NeuroNet” Sektor Birliyinin icraçı direktoru Aleksandr Semenov məlumat verib.
hi-tech.mail.ru saytının məlumatında bildirilir ki, “Neyroçat” adlandırılmış cihaz proqram-aparat kompleksi, neyroqarnitur və xüsusi interfeysdən ibarətdir. Simsiz qarnitur pasiyentin başına taxılır, ekranda əlifba göstərilir. Pasiyentin ekranda gördüyü hərf üzərində fikrini toplaması və bu yolla mətn yazması təklif olunur.
Semenovun sözlərinə görə, cihazın ilk eksperimental partiyası Rusiyada yerləşən bir sıra reabilitasiya mərkəzlərinə göndərilib. Cihazın seriyalı istehsalı yay aylarında başlanacaq. Gələcəkdə ondan həm sənayedə, həm də əyləncə sahəsində istifadə oluna bilər.
Cihaz ən maraqlı və perspektivli məhsullardan biri kimi “CES Asiya” mükafatına layiq görülüb. Layihənin mart ayında Böyük Britaniyada keçiriləcək “European Neuro Convention” neyrotexnologiyalar konfransında təqdim edilməsi planlaşdırılır.

Ученые создали устройство для общения силой мысли Фев 04, 2019 | 12:34 / Технологические новшества
Российские медики приступили к тестированию устройства, которое поможет людям, перенесшим инсульт, набирать на компьютере фразы усилием мысли. Об этом сообщил исполнительный директор отраслевого союза Национальной технологической инициативы (НТИ) «НейроНет» Александр Семенов.
Устройство получило название «Нейрочат» и представляет собой программно-аппаратный комплекс, нейрогарнитуру и специальный интерфейс. Беспроводная гарнитура крепится к голове пациента, на экране проецируется алфавит. Пациенту предлагается сконцентрироваться на задуманной букве, которую он видит на экране и таким образом набирать текст.
По словам Семенова, первую опытную партию уже разослали в ряд российских реабилитационных центров. Семенов отметил, что в будущем устройство можно будет применять и в промышленности, и в индустрии развлечений.
Российская разработка уже получила премию CES Asia как один из самых интересных и перспективных продуктов. В марте проект планируют представить на конференции по нейротехнологиям European Neuro Convention в Великобритании.