Düşüncə gücü ilə ünsiyyət qurmaq üçün cihaz yaradılıb Fevral 04, 2019 | 12:34 / Texnoloji yeniliklər
Rusiyalı həkimlər insult keçirmiş insanlara düşüncə gücü ilə kompüter klaviaturasında söz yazmağa kömək edəcək cihazı sınaqdan keçiriblər. Bu haqda Milli Texnologiya Təşəbbüsü “NeuroNet” Sektor Birliyinin icraçı direktoru Aleksandr Semenov məlumat verib.
hi-tech.mail.ru saytının məlumatında bildirilir ki, “Neyroçat” adlandırılmış cihaz proqram-aparat kompleksi, neyroqarnitur və xüsusi interfeysdən ibarətdir. Simsiz qarnitur pasiyentin başına taxılır, ekranda əlifba göstərilir. Pasiyentin ekranda gördüyü hərf üzərində fikrini toplaması və bu yolla mətn yazması təklif olunur.
Semenovun sözlərinə görə, cihazın ilk eksperimental partiyası Rusiyada yerləşən bir sıra reabilitasiya mərkəzlərinə göndərilib. Cihazın seriyalı istehsalı yay aylarında başlanacaq. Gələcəkdə ondan həm sənayedə, həm də əyləncə sahəsində istifadə oluna bilər.
Cihaz ən maraqlı və perspektivli məhsullardan biri kimi “CES Asiya” mükafatına layiq görülüb. Layihənin mart ayında Böyük Britaniyada keçiriləcək “European Neuro Convention” neyrotexnologiyalar konfransında təqdim edilməsi planlaşdırılır.

Russian scientists have created a device for communication by the power of thought February 04, 2019 | 12:34 / Technological innovations
Russian doctors started testing a device that will help people who have had a stroke to type phrases on the computer with an effort of thought. This was announced by the executive director of the sectoral union of the National Technology Initiative (NTI) "NeuroNet" Alexander Semenov.
The device was named Neurocate and is a software and hardware complex, neuro headset and a special interface. The wireless headset is attached to the patient's head, the alphabet is projected on the screen. The patient is asked to concentrate on the conceived letter that he sees on the screen and thus type the text.
According to Semenov, the first experimental batch has already been sent to a number of Russian rehabilitation centers. “According to our forecast, serial production will begin in late spring and early summer,” RIA Novosti quotes him. Semenov noted that in the future the device could be used both in industry and in the entertainment industry.
Russian development has already received the CES Asia award as one of the most interesting and promising products. In March, the project is planned to be presented at the European Neuro Convention in the UK on neurotechnology conferences. January 14, it was reported that domestic researchers have developed the most effective solar station. The newest installations are capable of converting light into heat and electricity.