Dərinin sağlamlıq vəziyyətinin diaqnostikası üçün sensor təqdim olunub Yanvar 16, 2019 | 11:10 / Texnoloji yeniliklər
Ətriyyat və kosmetika bazarında dünya lideri olan fransız şirkəti “L'Oréal” dərinin turşluq dərəcəsini göstərən unikal sensor hazırlayıb. “My Skin Track pH” sensoru dünyanın ən böyük informasiya texnologiyaları sərgisi – “CES 2019”da təqdim edilib.
Məlumdur ki, sağlam insanda dərinin hidrogen göstəricisi təxminən 5,5-ə bərabərdir. Göstəricinin yuxarı və ya aşağı olması dərinin həddindən artıq quru və ya yağlı olduğunu bildirir. Anormal turşu-qələvi balansı, həmçinin dərinin ekzema və dermatit də daxil olmaqla, müxtəlif dəri xəstəliklərinə meyilli olduğundan xəbər verə bilər.
meddaily.ru saytının mlumatına görə, dermatoloqlar bir qayda olaraq, turşluq dərəcəsini pasiyentin tərini analiz edərək müəyyənləşdirirlər. Lakin artıq bunu pasiyent özü evdə cəmi 15 dəqiqəyə təyin edə bilər. Daşınan sensor turşluq dərəcəsindən asılı olaraq, rəngini dəyişdirir. Toplanmış məlumatlar smartfona ötürülür və xüsusi mobil proqram istifadəçiyə problemlə bağlı lazımi tövsiyələr verir.

A unique wearable sensor showing the acidity of the skin was created by L'Oréal. According to N + 1, this week’s My Skin Track pH sensor will be presented at the CES-2019 technology exhibition in Las Vegas.
It is known that in a healthy person the pH of the skin is about 5.5 (the lower standard is 4.5). If the figure is higher or lower, then the skin is either too dry, or has a high fat content. Abnormal acid-base balance may also indicate a predisposition to various skin diseases, including eczema and atypical dermatitis.
As a rule, the level of acidity is determined by dermatologists, analyzing the patient's sweat. But now the patient can also conduct research at home. It is known that analysis takes only 15 minutes. Depending on the level of acidity, the wearable sensor changes color. The collected data is transmitted to the phone in a special application that can give recommendations to the user.