İnsanın “dərdinə şərik olan” robot Yanvar 16, 2019 | 10:30 / Texnoloji yeniliklər
Yaponiyanın “Yukai Engineering” şirkəti dünyanın ən böyük texnologiya sərgisi – “CES 2019”da istifadəçinin emosiyalarını tanıya və onun “dərdinə şərik ola” bilən “BOCCO emo” robotunu nümayiş etdirib.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, kiçik qar adamı kimi görünən robot ev sakinləri ilə qarşılıqlı əlaqə üçün nəzərdə tutulub. “BOCCO emo” İnternetə “Wi-Fi” və ya sim-kart sayəsində yaradılan mobil əlaqə vasitəsilə qoşulur. İstifadəçilər robota ismarıc (audio və ya mətn şəklində) göndərirlər, robot isə onu yüksək səslə oxuyur.
Robotun əsas özəlliyi ondan ibarətdir ki, o, sahibinin nitqini və səsinin intonasiyasını tanıya bilir. “BOCCO emo” sahibindən neqativ sözlər eşitdikdə başını aşağı endirərək, ağlayıb-sızlamağa oxşar səs çıxarır, onun yanaqlarında isə qırmızı işıq yanır. O, istifadəçinin şən əhval-ruhiyyədə olduğunu “hiss etdikdə” başını qaldıraraq, quş kimi cəh-cəh vurur, yanaqlarında isə yaşıl işıq yanır. Bundan başqa, ismarıcda ürək formasında emoji göndərilərsə, “BOCCO emo”nun gözlərinin ətrafında eyni simvol görünür.
Robot “ağıllı” ev qurğularının idarə edilməsi üçün bir sıra sensorlarla təchiz edilib. Titrəmə sensoru otağa kiminsə daxil olduğunu anlamağa imkan verir. Kilidin bloklanması sensoru qapının açıq olub-olmadığını müəyyən edir. İstifadəçi bütün informasiyanı robotu xüsusi proqramla sinxronlaşdıraraq əldə edə bilər.
2019-cu ilin payız aylarında satışa çıxarılacaq robotun qiymətinin 240 dollar təşkil edəcəyi bildirilib.

Новинка CES 2019: сопереживающий робот Янв 16, 2019 | 10:30 / Технологические новшества
Компания Yukai Engineering продемонстрировала на выставке CES 2019 робота BOCCO emo, который способен распознавать эмоции пользователя и сопереживать ему.
Выглядит устройство как маленький снеговик. По словам разработчиков, этот робот предназначен для связи с домочадцами, будь то дети или пожилые люди. BOCCO emo подключается к Интернету через Wi-Fi или посредством мобильной связи благодаря сим-карте. Так, пользователи могут отправить сообщение (аудио или текстовое), а робот сможет прочитать его вслух.
Но главная особенность робота в том, что он способен распознавать речь владельцев и интонацию голоса. Если он услышит что-то негативное, то опустит голову, издаст некое подобие хныканья, а его «щеки» загорятся красным. Если же робот распознает веселый настрой пользователя, то поднимет голову, прощебечет, как птичка, а «щеки» загорятся зеленым. Более того, если в сообщении послать эмодзи в виде сердечка, то вокруг глаз BOCCO emo загорится такой же символ.
Робота оснастили рядом сенсоров, чтобы управлять устройствами для умного дома. Датчик вибрации дает понять, что кто-то вошел в комнату. Датчик блокировки замка способен определить, открыта ли дверь. Датчик движения реагирует на присутствие в комнате. А сенсор влажности и температуры позволит домочадцам избежать теплового удара. Всю информацию пользователь может получить, синхронизировав робота с приложением.