“Azərbaycan Respublikasında innovativ inkişaf sahəsində koordinasiyanın təmin edilməsi haqqında” AR Prezidentinin Sərəncamı Yanvar 11, 2019 | 11:27 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Respublikasında innovativ inkişaf sahəsində effektivliyin artırılması və koordinasiyanın təmin edilməsi məqsədi ilə, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, habelə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müəyyən etdiyi icra hakimiyyəti orqanlarının yaratdıqları publik hüquqi şəxslər, o cümlədən dövlət ali təhsil müəssisələri, dövlət mülkiyyətində olan və paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslər (bundan sonra – Koordinasiya subyektləri):
1.1. elmi nailiyyətlər, bilik və rəqəmsal yeniliklər bazasında məhsul, xidmət, texnologiya, proses və həllərin hazırlanmasına, təqdim olunmasına və istifadəsinə əsaslanan innovativ inkişaf məsələləri üzrə məsul əlaqələndirici şəxsi (müvafiq qurumun rəhbərinin müavini və ya qurumun idarəetmə orqanlarında təmsil olunan digər şəxs səviyyəsində) on gün müddətində təyin edərək bu barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasına məlumat versinlər;
1.2. innovativ inkişafın (o cümlədən startap fəaliyyətinin) dəstəklənməsi sahəsində aidiyyəti üzrə mövcud vəziyyət barədə məlumatları bir ay müddətində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasına təqdim etsinlər;
1.3. innovativ inkişafın (o cümlədən startap fəaliyyətinin) dəstəklənməsi sahəsində aidiyyəti üzrə görülmüş işlər barədə yarımillik məlumatları hər il yanvarın 15-dək və iyulun 15-dək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasına təqdim etsinlər;
1.4. işçilərinin innovasiya təşəbbüskarlığının və rəqəmsal texnologiyalardan istifadə bacarıqlarının təşviq edilməsi ilə bağlı tədbirlər görsünlər.
2. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası:
2.1. Koordinasiya subyektlərinin innovativ inkişafın (o cümlədən startap fəaliyyətinin) dəstəklənməsi sahəsində gördükləri işlərin əlaqələndirilməsini təmin etsin;
2.2. müvafiq sahədə nüfuzlu beynəlxalq məsləhətçi şirkətləri cəlb etməklə Azərbaycan Respublikasının innovasiya strategiyasının layihəsini beş ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
3.1. Koordinasiya subyektlərinin (mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və dövlət ali təhsil müəssisələri istisna olmaqla) idarəetmə orqanlarında ən azı bir nəfərin innovasiyalar və ya elmi tədqiqatlar üzrə mütəxəssis olmasının təmin edilməsinə dair müvafiq təklifləri üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
3.2. Koordinasiya subyektlərinin (mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası istisna olmaqla) illik mənfəətinin müəyyən hissəsinin innovasiyaların tətbiqi və elmi tədqiqatların maliyyələşdirilməsinə yönəldilməsi ilə bağlı təklifləri üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
3.3. ölkədə mövcud olan qabaqcıl texnoloji avadanlıqla təchiz edilmiş elmi tədqiqat mərkəzlərinin və laboratoriyaların (tədqiqat infrastrukturunun) reyestrinin tərtib olunması və aparılması qaydasını Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə hazırlasın və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla üç ay müddətində təsdiq etsin;
3.4. dövlət mülkiyyətində olan və ya dövlət vəsaiti hesabına yaradılan tədqiqat infrastrukturundan tədqiqatçıların istifadəsi ilə bağlı təklifləri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə beş ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin.
4. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsi bu Sərəncamın 2.2-ci bəndindən irəli gələn zəruri tədbirlərin görülməsini təmin etsin.
5. Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi bu Sərəncamın 2.2-ci bəndində göstərilən tədbirlərin maliyyələşməsini təmin etsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики об обеспечении координации в области инновационного развития в Азербайджанской Республике Янв 11, 2019 | 11:27 / Важные события
В целях повышения эффективности и обеспечения координации в области инновационного развития в Азербайджанской Республике, руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, постановляю:
1. Центральным органам исполнительной власти, Национальной Академии Наук Азербайджана, юридическим лицам публичного права, созданным Президентом Азербайджанской Республики, а также органами исполнительной власти, установленными Президентом Азербайджанской Республики, в том числе государственным высшим учебным заведениям, находящимся в государственной собственности юридическим лицам (далее – субъекты координационной деятельности), контрольный пакет долей (акций) которых принадлежит государству:
1.1.в течение десяти дней назначить ответственное координирующее лицо (на уровне заместителя руководителя соответствующей структуры или другого лица, представленного в органах управления структурой) по вопросам инновационного развития, основанного на подготовке, представлении и использовании продукции, услуг, технологий, процессов и решений на базе научных достижений, знаний и цифровых новшеств, и проинформировать об этом Администрацию Президента Азербайджанской Республики;
1.2.в месячный срок представить в Администрацию Президента Азербайджанской Республики соответствующие сведения о ситуации в области поддержки инновационного развития (в том числе стартап-деятельности);
1.3.ежегодно с 15 января по 15 июля представлять в Администрацию Президента Азербайджанской Республики полугодовые сведения о соответствующей работе, проделанной в области поддержки инновационного развития (в том числе стартап-деятельности);
1.4.принять меры по поощрению инновационной инициативности работников и их умений по использованию цифровых технологий.
2.Администрации Президента Азербайджанской Республики:
2.1.обеспечить координацию работы, проводимой субъектами координационной деятельности в области инновационного развития (в том числе стартап- деятельности);
2.2.в пятимесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики проект инновационной стратегии Азербайджанской Республики с привлечением влиятельных международных консалтинговых компаний в соответствующей области.
3.Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
3.1.в трехмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики соответствующие предложения относительно обеспечения того, чтобы в органах управления субъектов координационной деятельности (за исключением центральных органов исполнительной власти, Национальной Академии Наук Азербайджана и государственных высших учебных заведений), по меньшей мере, один человек был специалистом по инновациям и научным исследованиям;
3.2.в трехмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения о направлении определенной части ежегодной прибыли субъектов координационной деятельности (за исключением центральных органов исполнительной власти и Национальной Академии Наук Азербайджана) на применение инноваций и финансирование научных исследований;
3.3.совместно с Национальной Академией Наук Азербайджана подготовить и по согласованию с Президентом Азербайджанской Республики в трехмесячный срок утвердить порядок составления и ведения реестра научно-исследовательских центров и лабораторий (исследовательской инфраструктуры), оснащенных существующим в стране передовым технологическим оборудованием;
3.4.совместно с Национальной Академией Наук Азербайджана в пятимесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения, связанные с использованием исследователями исследовательской инфраструктуры, находящейся в государственной собственности или созданной за счет государственных средств.
4.Управлению делами Президента Азербайджанской Республики обеспечить принятие необходимых мер, вытекающих из пункта 2.2 настоящего Распоряжения.
5.Министерству финансов Азербайджанской Республики обеспечить финансирование мер, указанных в пункте 2.2 настоящего Распоряжения.