Riyazi məsələlərin həlli üçün proqram 3 milyard dollar dəyərindədir Yanvar 08, 2019 | 05:11 / Texnoloji yeniliklər
Məktəblilərə ev tapşırıqlarını yerinə yetirməyə və imtahanlara hazırlanmağa kömək edən “Yuanfudao” startapı 2018-ci ildə 300 milyon (2017-ci il ilə müqayisədə 180 milyon çox) dollar gəlir əldə edib. O zaman startap 1 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilirdi. İndi bu göstərici 3 dəfə artıb.
techcult.ru saytının məlumatında bildirilir ki, “Yuanfudao” istifadəçilərə müxtəlif onlayn kurslar, imtahan tapşırıqlarından ibarət baza və ev tapşırıqlarının yerinə yetirilməsi üçün populyar köməkçi proqramlar daxil olmaqla, bir sıra məhsullar təklif edir. Şagird tapşırıq mətnini telefon kamerasına çəkir və dərhal doğru cavabı əldə edir. Startapın süni intellektin öyrənilməsi üzrə xüsusi mərkəzi də fəaliyyət göstərir.
“Yuanfudao”nun əsas investorları olan “Tencent”, “Warburg Pincus”, “Matrix Partners China” və “IDG Capital” şirkətləri layihəyə 120 milyon dollar yatırıblar. Bu vəsait proqramın və süni intellektin daha da təkmilləşdirilməsi üçün istifadə olunacaq. “Yuanfudao” istifadəçilərinin sayı 200 milyonu ötüb. Belə ki, artıq valideynlər də ev tapşırıqlarını yoxlamaq üçün bu proqramdan istifadə edirlər.

China’s Yuanfudao Raises $300 Million From Tencent at $3 Billion Valuation January 08, 2019 | 05:11 / Technological innovations
Yuanfudao, an online tutoring platform based in Beijing, has raised $300 million from in round led by Chinese internet conglomerate Tencent that values the education company at $3 billion. (This figure is updated from the $250 million tallies that EdSurge reported in November 2018.) Other investors include Warburg Pincus, Matrix China Partners and IDG Capital. Tencent also participated in for Yuanfandao’s $120 million fundraise last year.
Founded in 2012, Yuanfudao currently offers live tutoring services covering K-12 school subjects and courses for adult learners and claims it has over 200 million users. According to The Information, the company earned an estimated 700 million yuan (approximately US $101 million) last year.
Nine-figure funding rounds for Chinese education startups are quickly becoming the norm. This summer, English-tutoring startup VIPKID closed a $500 million investment. Zuoyebang, an online homework-help tool, raised $350 million in July. And K-12 online education startup 17zuoye nabbed $250 million in Series E funding this March.