Riyazi məsələlərin həlli üçün proqram 3 milyard dollar dəyərindədir Yanvar 08, 2019 | 05:11 / Texnoloji yeniliklər
Məktəblilərə ev tapşırıqlarını yerinə yetirməyə və imtahanlara hazırlanmağa kömək edən “Yuanfudao” startapı 2018-ci ildə 300 milyon (2017-ci il ilə müqayisədə 180 milyon çox) dollar gəlir əldə edib. O zaman startap 1 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilirdi. İndi bu göstərici 3 dəfə artıb.
techcult.ru saytının məlumatında bildirilir ki, “Yuanfudao” istifadəçilərə müxtəlif onlayn kurslar, imtahan tapşırıqlarından ibarət baza və ev tapşırıqlarının yerinə yetirilməsi üçün populyar köməkçi proqramlar daxil olmaqla, bir sıra məhsullar təklif edir. Şagird tapşırıq mətnini telefon kamerasına çəkir və dərhal doğru cavabı əldə edir. Startapın süni intellektin öyrənilməsi üzrə xüsusi mərkəzi də fəaliyyət göstərir.
“Yuanfudao”nun əsas investorları olan “Tencent”, “Warburg Pincus”, “Matrix Partners China” və “IDG Capital” şirkətləri layihəyə 120 milyon dollar yatırıblar. Bu vəsait proqramın və süni intellektin daha da təkmilləşdirilməsi üçün istifadə olunacaq. “Yuanfudao” istifadəçilərinin sayı 200 milyonu ötüb. Belə ki, artıq valideynlər də ev tapşırıqlarını yoxlamaq üçün bu proqramdan istifadə edirlər.

Программа для решения математических задач по фото Yuanfudao теперь стоит 3 миллиарда долларов Янв 08, 2019 | 05:11 / Технологические новшества
Китайский стартап Yuanfudao, помогающий школьникам выполнять домашние задания и готовиться к экзаменам, заработал в 2018 году 300 млн. долларов (что на 180 млн. больше, чем в прошлом году). Тогда стартап оценивался в 1 млрд. долларов. Сегодня этот показатель вырос в три раза.
Yuanfudao предлагает пользователям ряд продуктов, среди которых различные онлайн-курсы, база экзаменационных задач и популярное «приложение-помощник» для выполнения домашних заданий. От ученика требуется всего лишь отснять на камеру телефона текст задачи, и он тут же получает правильный ответ. Стартап также располагает собственным центром по исследованию искусственного интеллекта.
Среди главных инвесторов Yuanfudao интернет-гигант Tencent, Warburg Pincus, Matrix Partners China и IDG Capital, вложившие в проект 120 млн. долларов. Эти средства пойдут на дальнейшее совершенствование ИИ и UX-приложений. Среди пользователей Yuanfudao – а их насчитывается более 200 миллионов – учащиеся школ и их родители, использующие приложение для проверки домашних заданий.