Süni intellekt düşüncələri nitqə çevirəcək Yanvar 04, 2019 | 09:45 / Texnoloji yeniliklər
Robotlar üçün fikri şifahi formada ifadə edən alqoritm hazırlanıb. Bu kəşf xüsusilə iflic və lal insanlar üçün faydalı olacaq.
mir24.tv saytının məlumatına əsasən, beyin siqnallarının nitqə çevrilməsi metodu üç tədqiqat qrupu tərəfindən müəyyən edilib.
Bugünədək bu məsələni həll etmək mümkün olmayıb. Onun həlli üçün alimlər ucadan oxuma zamanı, hər hansı sual düşünüldüyü zaman fəallaşan beyin zonalarını müəyyən edərək impulsları dəyişiblər.
Cenevrə Universiteti mütəxəssislərinin sözlərinə görə, bu kəşf insult və ya digər xəstəliyi olan insanlara yenidən ünsiyyət qurmağa kömək edəcək. Bundan əlavə, ekspertlər iddia edir ki, həmin şəxslər nitqi intonasiya ilə ifadə etmək, daha sakit və ucadan danışmaq, eləcə də həmsöhbətin sözünü kəsmək imkanı əldə edəcəklər.
Bütün bunlara baxmayaraq, alqoritm tamamlanmayıb. Məsələn, alimlər danışığın müxtəlif anında yanıb-sönən neyronları ayırmalı, süni intellekti hər bir istifadəçiyə uyğunlaşdırmalıdırlar.

Artificial Intelligence will translate thoughts to speech January 04, 2019 | 09:45 / Technological innovations
Scientists have developed an algorithm for robots, allowing to express thoughts in a verbal form. Especially this discovery will be useful for paralyzed and dumb people. According to the journal Science, three research groups have identified a method for converting brain signals to speech.
Until now, no one could solve this problem. In order to do this, scientists have identified areas of the brain that are activated when reading out loud or thinking about a question and then transform the impulses.
According to a neurologist at the University of Geneva, this discovery will help people who have suffered a stroke or another disease, re-establish communication with the world. In addition, experts say that they will have the opportunity to intonate speech, speak louder or louder, and even interrupt the interlocutor.
However, the development requires refinement. For example, scientists still have to isolate individual neurons that are turned on and off at different points in a conversation. And artificial intelligence will have to adapt to each user.