Şamaxıda “Kod saatı” layihəsi təqdim edilib Dekabr 28, 2018 | 11:52 / Mühüm hadisələr
Şamaxı məktəblilərinə ilk dəfə “Kod saatı” (“Hour of Code”) layihəsi təqdim edilib. Layihə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin təşəbbüsü ilə AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və “Microsoft Azerbaijan” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.
Layihənin əsas məqsədi şagirdləri proqramlaşdırmanın maraqlı, asan və əlçatan olması barədə məlumatlandırmaqdır.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, tədbir çərçivəsində Şamaxı məktəbliləri və ilk dəfə olaraq layihəyə cəlb olunmuş riyaziyyat və informatika fənlərini tədris edən müəllimlər ilə görüş keçirilib. Onlara sürətlə inkişaf edən texnologiya sahəsində fəaliyyətə başlamaları və cəlbedici texnoloji innovasiyalarla tanış olmaq imkanı yaradan bu kimi tədbirlərin əhəmiyyəti barədə məlumat verilib. İnnovasiya yönümlü təlimlər və kodlaşma dərsləri keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnformasiya cəmiyyətinin və elektron idarəçiliyin innovativ inkişafı şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov Azərbaycanda İKT sahəsində ən proqressiv texnologiyaların tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
R.Əzizov qeyd edib ki, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ölkəmizin innovativ inkişafı üçün ciddi addımlar atır. Texnoparklar, biznes inkubasiya mərkəzləri yaradılır, startap hərəkatı ildən-ilə genişlənir.
Tədbirdə çıxış edən “Microsoft Azerbaijan” şirkətinin baş direktoru Sərxan Həşimov bildirib ki, hazırda şagirdlərin əksəriyyəti karyeralarını informasiya texnologiyaları sahəsində qurmağı planlaşdırır. Bu gün Azərbaycanda sürətli templərlə inkişaf edən informasiya texnologiyaları sahəsi kadr çatışmazlığı ilə üzləşir. “Kod saatı” təşəbbüsü məhz informasiya texnologiyaları sahəsinə gənclərin marağının artırılmasına yönəldilib.
Qeyd edək ki, “Kod saatı” məktəblilərin diqqətini iqtisadiyyatın perspektiv sahələrindən biri sayılan informasiya texnologiyalarına cəlb etmək üçün effektiv vasitədir və “Code.org” ictimai qeyri-kommersiya təşkilatı tərəfindən dünyanın 180-dən çox ölkəsində milyonlarla tələbə və məktəblini qlobal bir hərəkatda birləşdirib.

В Шамахы представлен проект «Час кода» Дек 28, 2018 | 11:52 / Важные события
Школьникам Шамахы впервые представлен проект «Час кода» (Hour of Code). Проект организован при поддержке Фонда Гейдара Алиева, совместной организации Министерства транспорта, связи и высоких технологий и компании Microsoft Azerbaijan, по инициативе Исполнительной власти Шемахинского района.
Основная цель проекта – рассказать школьникам о том, каким интересным, легким и доступным может быть программирование.
В рамках мероприятия состоялась встреча со школьниками и впервые вовлеченными в проект преподавателями математики и информатики. Они были подробно проинформированы о значении проведения подобных мероприятий, которые предоставляют шанс взглянуть на работу в быстроразвивающейся отрасли технологий и ознакомиться с самыми захватывающими технологическими инновациями. Также были проведены тренинги инновационной направленности и уроки кодирования.
Выступивший на мероприятии заведующий отделом инновационного развития информационного общества и электронного управления Министерства транспорта, связи и высоких технологий Рашад Азизов отметил, что в Азербайджане применяются самые передовые технологии в области ИКТ.
Он также подчеркнул, что Министерство транспорта, связи и высоких технологий предпринимает серьезные шаги для инновативного развития нашей страны. Создаются технопарки, центры бизнес инкубации, с каждым годом расширяется стартап-движение.
Генеральный директор компании Microsoft Azerbaijan Сархан Гашимов в свою очередь отметил, что в настоящее время большинство детей планируют создать карьеру в сфере информационных технологий. Сегодня азербайджанская отрасль информационных технологий, которая развивается колоссальными темпами, сталкивается с недостатком кадров. Инициатива «Час кода» направлена именно на повышение интереса молодежи к информационным технологиям.
«Час кода» – это эффективный способ привлечь внимание учащихся к одной из самых перспективных сфер экономики – информационным технологиям и организована публичной некоммерческой организацией Code.org. Инициатива «Час кода» – это глобальное движение, которое охватывает сотню миллионов студентов и учеников в более чем 180 странах мира.