Şamaxıda “Kod saatı” layihəsi təqdim edilib Dekabr 28, 2018 | 11:52 / Mühüm hadisələr
Şamaxı məktəblilərinə ilk dəfə “Kod saatı” (“Hour of Code”) layihəsi təqdim edilib. Layihə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin təşəbbüsü ilə AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və “Microsoft Azerbaijan” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.
Layihənin əsas məqsədi şagirdləri proqramlaşdırmanın maraqlı, asan və əlçatan olması barədə məlumatlandırmaqdır.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, tədbir çərçivəsində Şamaxı məktəbliləri və ilk dəfə olaraq layihəyə cəlb olunmuş riyaziyyat və informatika fənlərini tədris edən müəllimlər ilə görüş keçirilib. Onlara sürətlə inkişaf edən texnologiya sahəsində fəaliyyətə başlamaları və cəlbedici texnoloji innovasiyalarla tanış olmaq imkanı yaradan bu kimi tədbirlərin əhəmiyyəti barədə məlumat verilib. İnnovasiya yönümlü təlimlər və kodlaşma dərsləri keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnformasiya cəmiyyətinin və elektron idarəçiliyin innovativ inkişafı şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov Azərbaycanda İKT sahəsində ən proqressiv texnologiyaların tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
R.Əzizov qeyd edib ki, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ölkəmizin innovativ inkişafı üçün ciddi addımlar atır. Texnoparklar, biznes inkubasiya mərkəzləri yaradılır, startap hərəkatı ildən-ilə genişlənir.
Tədbirdə çıxış edən “Microsoft Azerbaijan” şirkətinin baş direktoru Sərxan Həşimov bildirib ki, hazırda şagirdlərin əksəriyyəti karyeralarını informasiya texnologiyaları sahəsində qurmağı planlaşdırır. Bu gün Azərbaycanda sürətli templərlə inkişaf edən informasiya texnologiyaları sahəsi kadr çatışmazlığı ilə üzləşir. “Kod saatı” təşəbbüsü məhz informasiya texnologiyaları sahəsinə gənclərin marağının artırılmasına yönəldilib.
Qeyd edək ki, “Kod saatı” məktəblilərin diqqətini iqtisadiyyatın perspektiv sahələrindən biri sayılan informasiya texnologiyalarına cəlb etmək üçün effektiv vasitədir və “Code.org” ictimai qeyri-kommersiya təşkilatı tərəfindən dünyanın 180-dən çox ölkəsində milyonlarla tələbə və məktəblini qlobal bir hərəkatda birləşdirib.

Project “Hour of Code” presented in Shamakhy December 28, 2018 | 11:52 / Important events
The project “Hour of Code” was presented for schoolchildren in Shamakhy for the first time. The project was implemented with the support of Heydar Aliyev Foundation, through the joint organization of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and Microsoft Azerbaijan and on the initiative of  Shamakhy Region Executive Authority.
The main objective of the project is to inform schoolchildren on how interesting, easy and accessible programming can be.
Within the framework of the event, a meeting was held with schoolchildren and teachers of mathematics and computer science who were involved in the project for the first time. They were informed in detail about the importance of holding such events, which provide an opportunity to look at the work in the rapidly developing technology industry and get acquainted with the most exciting technological innovations. Also, innovative training and coding lessons were conducted.
Speaking at the event, Rashad Azizov, head of the Department of Innovation Development of the Information Society and Electronic Governance of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies said that the most advanced technologies in the field of ICT are used in Azerbaijan.
He also stressed that the Ministry of Transport, Communications and High Technologies is taking serious steps for the innovative development of our country. Technoparks, business incubation centers are being created, and the startup movement is expanding from year to year.
Microsoft Azerbaijan’s CEO Sarkhan Hashimov, in turn, noted that currently most of children plan to start a career in the field of information technologies. Today, Azerbaijan’s information technologies industry, which is developing at a tremendous pace, faces a lack of personnel. The initiative “Hour of Code” is aimed particularly at raising the interest of young people in information technologies.
It should be noted that the “Hour of Code” is an effective way to attract schoolchildren’s attention to one of the most promising areas of the economy - information technologies and is organized by the public non-profit organization Code.org. The “Hour of Code” initiative is a global movement that covers hundreds of millions of students and schoolchildren in over 180 countries around the world.