Neyron şəbəkəsi şəkillərdəki insan fiqurlarını “dirildib” Dekabr 11, 2018 | 12:00 / Maraqlı məlumatlar
ABŞ alimləri neyron şəbəkələrinə əsaslanan alqoritm hazırlayıblar. Onun vasitəsilə şəkillərdə təsvir edilmiş insanları "diriltmək” mümkündür. Alqoritm insan fiquru üçün 3D model yaradır və verilmiş animasiyanı yenidən canlandırır.
planet-today.ru saytının məlumatına görə, təsvirlərə baxarkən insanların kamera qarşısına çıxmamışdan öncə necə hərəkət etdiklərini təssəvvür etmək mümkün olur. Proqram alqoritmləri üçün bu məsələ olduqca mürəkkəb olsa da, layihədə iştirak etmiş Vaşinqton Universitetinin əməkdaşları və Facebook şirkətinin nümayəndələri bunu reallaşdırmağa müvəffəq olub.
Layihənin müəllifi İra Kemelmaher Şliserman qeyd edib ki, insanı fondan ayırıb müəyyən etmək, onun üçölçülü modelini yaratmaq üçün bir neçə mürəkkəb alqoritmdən istifadə olunur.
İşlərin nəticələrinin effektivliyinin nümayiş olunması üçün alqoritmin bir neçə versiyası, o cümlədən əlavə edilmiş reallıq versiyası mövcuddur.

Нейросеть научилась оживлять фигуры людей на фотографиях Дек 11, 2018 | 12:00 / Интересная информация
Ученые из Соединенных Штатов Америки разработали основанный на нейронных сетях алгоритм, который может «оживлять» людей, запечатленных на фотографиях. Алгоритм создает для человеческой фигуры 3D-модель, а затем воспроизводит с ее помощью заданную анимацию.
Когда мы смотрим на изображения с людьми, застигнутыми фотографом в момент движения, то обычно примерно представляем себе, как эти люди двигались через мгновение после спуска затвора камеры. Для программных алгоритмов эта задача невероятно сложна. Но вполне реализуема — доказали сотрудники Вашингтонского университета, а также участвовавшие в проекте представители компании Facebook.
Как выглядят результаты работы уникальной нейронной сети — можно увидеть на видео ниже.
«На самом деле тут используется связка из нескольких сложных алгоритмов, т.к. задач в процессе возникает тоже несколько — нужно распознать и отделить человека от фона, построить его трехмерную модель, покрыть ее текстурой и анимировать», — рассказывает автор проекта, Ира Кемельмахер-Шлицерман.
Отмечается, что алгоритм существует в нескольких версиях — например, для дополненной реальности, в которой результаты его работы смотрятся особенно эффектно.