Çin şirkəti “Əşyaların İnterneti” üçün peyklər şəbəkəsi yaradacaq Dekabr 10, 2018 | 02:24 / Maraqlı məlumatlar
Çinin “Commsat” innovativ şirkəti 2022-ci ilədək aşağı yerətrafı orbitdə “Əşyaların İnterneti” (IoT) qurğularının fəaliyyətini təmin edəcək 72 telekommunikasiya peykindən ibarət şəbəkə yaratmaqla bağlı planlarını açıqlayıb.
belta.by saytının məlumatına görə, şirkətin “Piao Chong” adlı ilk 7 kiçik peyki dekabrın 7-də buraxılıb. Onlar Tsyutsyuan kosmodromundan start götürən “Changzheng-2D” raketdaşıyıcısı vasitəsilə Səudiyyə Ərəbistanının iki peyki ilə birgə nəzərdə tutulan orbitə çıxarılıb.
Orbital test başa çatdıqdan sonra bu seriyaya aid peyklər “IoT” texnologiyalarının emalı üçün istifadə ediləcək. Perspektivdə onların vəhşi təbiətin mühafizəsi, qəza-xilasedici əməliyyatların təşkili, nəqliyyat vasitələri və gəmilərin monitorinqi, logistik müşayiət daxil olmaqla müxtəlif sahələrdə tətbiqi planlaşdırılır.
Layihə rəhbəri, “Commsat” şirkətinin baş icraçı direktoru Se Taonun sözlərinə görə, qeyd olunan peyklərdən birinin çəkisi 100 kq, nanopeyklərə aid olan digərlərinin isə 10 kq təşkil edir.
Ekspertlər tərəfindən 2020-ci ilədək “IoT” qurğularının populyarlaşacağı proqnozlaşdırılır. Bununla əlaqədar əksər Çin şirkətləri və xarici müəssisələr aşağı orbitli telekommunikasiya peykləri şəbəkəsi yaratmağa başlayıblar.
“Commsat” kiçik peyklərin innovativ tətbiqi sahəsində tədqiqatlarla və rabitə sisteminin hazırlanması və peyk qruplaşmasının yaradılması texnologiyaları ilə məşğul olur. Şirkətin sərmayədarı qismində Çin Elmlər Akademiyasının Sian Optika və Dəqiq Mexanika İnstitutu çıxış edir.

Китайская компания к 2022 году создаст сеть спутников для интернета вещей Дек 10, 2018 | 02:24 / Интересная информация
Китайская инновационная компания Commsat объявила о планах к 2022 году создать на низкой околоземной орбите сеть из 72 спутников связи, которые будут обеспечивать работу устройств интернета вещей (IoT).
Первые 7 малых спутников этой компании под названием «Пяочун» («Божья коровка») были запущены 7 декабря. Они вместе с двумя спутниками Саудовской Аравии выведены на намеченную орбиту при помощи ракеты-носителя «Чанчжэн-2D», которая стартовала с космодрома Цзюцюань.
После завершения орбитального тестирования спутники этой серии будут использованы для отработки технологий IoT. В перспективе они будут применяться в различных областях, включая охрану диких животных, организацию аварийно-спасательных операций, мониторинг транспортных средств и судов, логистическое сопровождение.
Как сообщил руководитель проекта, главный исполнительный директор компании Commsat Се Тао, один из названных спутников весит более 100 кг, а остальные имеют массу до 10 кг и относятся к наноспутникам.
Эксперты прогнозируют широкую популяризацию IoT-устройств к 2020 году. В связи с этим многие китайские и зарубежные предприятия приступили к созданию своей сети низкоорбитальных спутников связи.
Commsat занимается исследованиям в сфере инновационного применения малых спутников и разработкой технологий системы связи и создания спутниковой группировки. Инвестором компании выступает Сианьский институт оптики и точной механики Академии наук Китая.