Çin şirkəti “Əşyaların İnterneti” üçün peyklər şəbəkəsi yaradacaq Dekabr 10, 2018 | 02:24 / Maraqlı məlumatlar
Çinin “Commsat” innovativ şirkəti 2022-ci ilədək aşağı yerətrafı orbitdə “Əşyaların İnterneti” (IoT) qurğularının fəaliyyətini təmin edəcək 72 telekommunikasiya peykindən ibarət şəbəkə yaratmaqla bağlı planlarını açıqlayıb.
belta.by saytının məlumatına görə, şirkətin “Piao Chong” adlı ilk 7 kiçik peyki dekabrın 7-də buraxılıb. Onlar Tsyutsyuan kosmodromundan start götürən “Changzheng-2D” raketdaşıyıcısı vasitəsilə Səudiyyə Ərəbistanının iki peyki ilə birgə nəzərdə tutulan orbitə çıxarılıb.
Orbital test başa çatdıqdan sonra bu seriyaya aid peyklər “IoT” texnologiyalarının emalı üçün istifadə ediləcək. Perspektivdə onların vəhşi təbiətin mühafizəsi, qəza-xilasedici əməliyyatların təşkili, nəqliyyat vasitələri və gəmilərin monitorinqi, logistik müşayiət daxil olmaqla müxtəlif sahələrdə tətbiqi planlaşdırılır.
Layihə rəhbəri, “Commsat” şirkətinin baş icraçı direktoru Se Taonun sözlərinə görə, qeyd olunan peyklərdən birinin çəkisi 100 kq, nanopeyklərə aid olan digərlərinin isə 10 kq təşkil edir.
Ekspertlər tərəfindən 2020-ci ilədək “IoT” qurğularının populyarlaşacağı proqnozlaşdırılır. Bununla əlaqədar əksər Çin şirkətləri və xarici müəssisələr aşağı orbitli telekommunikasiya peykləri şəbəkəsi yaratmağa başlayıblar.
“Commsat” kiçik peyklərin innovativ tətbiqi sahəsində tədqiqatlarla və rabitə sisteminin hazırlanması və peyk qruplaşmasının yaradılması texnologiyaları ilə məşğul olur. Şirkətin sərmayədarı qismində Çin Elmlər Akademiyasının Sian Optika və Dəqiq Mexanika İnstitutu çıxış edir.

The Chinese company by 2022 will create a network of satellites for the Internet of things
The Chinese innovative company Commsat announced plans to create a network of 72 communication satellites in low-near-earth orbit by 2022, which will ensure the operation of Internet of Things (IoT) devices.
The first 7 small satellites of this company called “Pyaochun” (“Ladybird”) were launched on December 7th. Together with two satellites of Saudi Arabia, they were put into the planned orbit with the help of the Changzheng-2D launch vehicle, which was launched from the Jiuquan cosmodrome.
After the completion of orbital testing, satellites of this series will be used to test IoT technologies. In the future, they will be used in various areas, including the protection of wild animals, the organization of rescue operations, monitoring of vehicles and ships, logistics support.
According to the project manager, the chief executive officer of Commsat, Ce Tao, one of these satellites weighs more than 100 kg, and the rest weigh up to 10 kg and belong to nanosatellites.
Experts predict a widespread popularity of IoT devices by 2020. In this regard, many Chinese and foreign enterprises have begun to build their network of low-orbit communication satellites.
Commsat is engaged in research on the innovative use of small satellites and the development of communication system technologies and the creation of satellite constellations. The company’s investor is the Xi'an Institute of Optics and Precision Mechanics of the Chinese Academy of Sciences.