Bitkiləri böyüdən robot təqdim olunub Dekabr 07, 2018 | 12:00 / Texnoloji yeniliklər
“Elowan” kiborq-bitkilərin yaradılması üçün yeni layihədir. Robot bitkinin həyat fəaliyyətinin yaxşılaşdırılmasını öyrənmək üçün xarici “ağıllı sistemlərə” qoşulur. Həmin siqnallar əsasında bitkini əhatə edən mühit lazımi istiqamətdə dəyişdirilir.
techcult.ru saytının məlumatına görə, robot-bağban layihəsi ilə dünyada ilk “ağıllı və mobil” gül üçün dibçək hazırlayan “MIT Media Lab” şirkəti məşğul olub.
“Elowan” sensorları bitkinin səthinə daxil edilərək onda baş verən elektrokimyəvi reaksiyalar axınını ölçür. Bu məlumatlar vasitəsilə işığın bitkinin lazımi hissələrinə çatıb-çatmadığı öyrənilir və təhlil edilir. Daha sonra təkərli platforma dibçəyi açaraq onu ultrabənövşəyi şüalara doğru hərəkət etdirir.
“Elowan” sistemi işığın parlaqlığını ölçmür, hava temperaturuna diqqət yetirmir. O, canlı bitkilərdən əldə etdiyi məlumatlar əsasında qərar qəbul edir. Həmçinin bitkilərin “dilini” anlayır, siqnallar vasitəsilə onların inkişafındakı proses və dəyişikliklərin mahiyyətini açır.
Robotu yarpaqların optimal uzunluğunun ölçülməsi, bitkinin mayeni udmasının sürətinə nəzarət edilməsi parametrlərinə kökləmək olar. Məhz bu parametrlərlə nitrat və GMO tətbiq etmədən etmədən bitkilərin böyüdülməsini təmin etmək mümkündür.

Elowan — робот-симбионт для выращивания идеальных растений Дек 07, 2018 | 12:00 / Технологические новшества
Проект Elowan можно назвать попыткой создания растений-киборгов. Концепция состоит в том, чтобы научиться улучшать жизнедеятельность растения, подключив его к внешним «умным системам». Те же, на основе сигналов непосредственно от растения, смогут менять окружающую его среду в нужном направлении. Звучит фантастически, но у программы уже есть рабочие прототипы.
Разработкой робота-садовника занялись в компании MIT Media Lab, где построили первый в мире «умный и мобильный» горшок для цветка. Сенсоры Elowan вживлены в плоть растения и измеряют протекающие в нем электрохимические реакции. Данные анализируются с целью понять – хватает ли растению света в данный конкретный момент и какой его части он нужнее. После чего колесная платформа просто разворачивает горшок и подвозит его нужным боком поближе к ультрафиолетовой лампе.
Система Elowan не измеряет яркость света, не обращает внимания на температуру воздуха — она принимает решение только на основе данных от самого живого растения. Эдакий персональный имплантат для поиска лучших условий для жизни. А о том, что значит «лучшие», Elowan понимает через своего рода «язык» растений, дешифровку сигналов о происходящих в них процессах и реакции живой сущности на изменения.
Робота можно настроить и на иные параметры, например, поддерживать оптимальные размеры длины листьев, контролировать скорость поглощения растением жидкостей, развить в нем способность противостоять токсинам. И таким образом выращивать растения с заданными параметрами, не прибегая к применению нитратов и ГМО.