“Bakutel”də poçt və rabitənin zəngin tarixini əks etdirən muzey fəaliyyət göstərəcək Noyabr 28, 2018 | 04:48 / Mühüm hadisələr
Məlum olduğu kimi, bu il Azərbaycanda müasir poçt rabitəsinin yaradılmasından 200 il, Poçt və Teleqraf Nazirliyinin yaradılmasından isə 100 il ötür. Bu tarixi hadisə cari ildə 24-cü dəfə təşkil olunan “Bakutel” Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar sərgisində diqqətdən kənarda qalmayıb. Belə ki, bu il sərgi çərçivəsində poçt və rabitənin zəngin tarixini əks etdirən muzey fəaliyyət göstərəcək. Burada poçt tarixinə aid eksponatlar, məktublar, teleqramlar, rabitə qurğuları, komutator telefonları, “Morzi” əlifbası, sahənin dövrlər üzrə rəsmi sənədləri, poçt və rabitə işçisinin geyim formaları, istifadə etdiyi əşyalar, bağlama, məktub, kiçik paketlər və banderol nümunələri nümayiş olunacaq.
Eyni zamanda, II Dünya müharibəsi illərinə dair poçt göndərişləri, əsgər məktubları, poçt qutuları, ötən əsrin 70-80-ci illərinə təsadüf edən poçt nümunələri, Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə poçt sahəsinin inkişafını xarakterizə edən xüsusi güşə də fəaliyyət göstərəcək.
Sərgidə təqdim olunacaq eksponantlar ayrı-ayrı rabitə müəssilərindən, AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin muzeyindən, Azərbaycan Respublikasının Milli Arxiv İdarəsindən və kolleksiyaçılardan əldə olunub.
Muzeyi ziyarət edənlər poçt və rabitə tarixini özündə əks etdirən, 2018-ci il istehsalı “Sizə məktub var” filmini də izləmək şansı əldə edəcəklər. Eyni zamanda, tədbir çərçivəsində 40-50-ci illərdə Azərbaycan poçtunun işini, o zamanki fəaliyyət və imkanlarını əks etdirən “Məktublar həftəsi” sənədli filmi də nümayiş olunacaq.
“Bakutel-2018”-in iştirakçılarının yalnız keçmişə deyil, gələcəyə də səyahət etmək imkanı olacaq. Belə ki, sərgidə “Azərpoçt” MMC tərəfindən ən çox tələb olunan xidmətlərin göstərildiyi, tam avtomatlaşdırılmış poçt şöbəsi prototipi də nümayiş etdiriləcək. Stend-şöbədə poçt göndərişləri və qəbulu üçün avadanlıq-poçtamat, elektron tərəzi, poçtamatın özünəxidmət terminalı, vəsiqə skaneri, ödəniş qəbulu və plastik kartların verilməsi üçün avadanlıq, eyni zamanda    kommunal və digər xidmətlər üçün ödəniş terminalları, avtomatlaşdırılmış valyuta mübadilə terminalı, bank hesabında vəsaitin artırılması üçün “Smart safe” depozit avadanlığı, eləcə də, məlumat terminalı yerləşdiriləcək. Sərgidə nümayiş olunacaq avadanlıqların gələcəkdə bir çox ictimai yerlərdə quraşdırılması planlaşdırılır. 7 gün 24 saat ərzində zəruri poçt xidmətlərinin göstəriləcəyi şöbənin gələn ildən fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “Azərpoçt” MMC Azərbaycanın yeganə milli poçt operatorudur və ənənəvi poçt-telekommunikasiya xidmətləri ilə yanaşı, maliyyə xidmətləri də göstərir.
Xatırladaq ki, “Bakutel-2018” sərgi-konfransı Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi, “Caspian Event Organisers” (“CEO”) şirkətinin təşkilatçılığı və “Azercell” şirkətinin baş sponsorluğu ilə  keçirilir.

Bakutel to feature a museum reflecting rich history of postal and communication service November 28, 2018 | 04:48 / Important events
As is known, this year marks the 200th anniversary of the creation of modern postal services in Azerbaijan and the 100th anniversary of the Ministry of Post and Telegraph. This historical event did not go unnoticed by the organizers of the 24th Azerbaijan International Exhibition and Conference Telecommunications, Innovations and High Technologies (Bakutel-2018). Thus, this year’s exhibition will feature a museum reflecting the rich history of postal and communication services. It will showcase various things related to postal history such as exhibits, letters, telegrams, communication devices, switching telephones, the Morse code, official documents on periods of the sphere, samples of uniforms of postal and communication workers, used items, parcels, letters, small packages and wrappers.
There will also be a special corner where samples of postal items of the Second World War, letters of soldiers, mailboxes, mail of the 70-80s, and the development of the postal area during great leader Heydar Aliyev’s leadership will also be demonstrated.
Exhibits to be presented at the exhibitions were obtained from individual   communications enterprises, the museum of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, the National Archives Administration of the Republic of Azerbaijan, and also personal archives of collectors.
Visitors to the exhibition will also have the opportunity to watch the film “You’ve got letter” reflecting the history of postal and communication service and released in 2018.  At the same time, a documentary film “Week of Letters” describing the activities and opportunities of the Azerbaijani post in the 40-50s will also be demonstrated.
Bakutel-2018 participants will be able to make a journey not only into the past, but also into the future. Also, the fully automated post office prototype, where the most demanded services are provided by Azerpost LLC, will also be demonstrated at the exhibition. A post office for receiving and sending mail, electronic scales, self-service terminals of post office, identity scanner, equipment for receiving payments and issuing plastic cards and payment terminals for utilities and other services, automated currency exchange equipment, Smart safe deposit equipment to increase funds in bank accounts, as well as information terminal will be placed at the stand.
The equipment to be presented at the exhibition is planned to be installed in several public places in the future. The department, which will provide necessary postal services 7 days a week and 24 hours a day, will start operating next year.
It should be noted that Azerpost LLC is the only national postal operator in Azerbaijan and, along with traditional postal and telecommunication services, it also provides financial services.
It will be recalled that Bakutel-2018 exhibition-conference is held with the support of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, with the organizational support of Caspian Event Organizers (CEO) and under the sponsorship of  Azercell Telecom.