“Bakutel”də poçt və rabitənin zəngin tarixini əks etdirən muzey fəaliyyət göstərəcək Noyabr 28, 2018 | 04:48 / Mühüm hadisələr
Məlum olduğu kimi, bu il Azərbaycanda müasir poçt rabitəsinin yaradılmasından 200 il, Poçt və Teleqraf Nazirliyinin yaradılmasından isə 100 il ötür. Bu tarixi hadisə cari ildə 24-cü dəfə təşkil olunan “Bakutel” Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar sərgisində diqqətdən kənarda qalmayıb. Belə ki, bu il sərgi çərçivəsində poçt və rabitənin zəngin tarixini əks etdirən muzey fəaliyyət göstərəcək. Burada poçt tarixinə aid eksponatlar, məktublar, teleqramlar, rabitə qurğuları, komutator telefonları, “Morzi” əlifbası, sahənin dövrlər üzrə rəsmi sənədləri, poçt və rabitə işçisinin geyim formaları, istifadə etdiyi əşyalar, bağlama, məktub, kiçik paketlər və banderol nümunələri nümayiş olunacaq.
Eyni zamanda, II Dünya müharibəsi illərinə dair poçt göndərişləri, əsgər məktubları, poçt qutuları, ötən əsrin 70-80-ci illərinə təsadüf edən poçt nümunələri, Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə poçt sahəsinin inkişafını xarakterizə edən xüsusi güşə də fəaliyyət göstərəcək.
Sərgidə təqdim olunacaq eksponantlar ayrı-ayrı rabitə müəssilərindən, AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin muzeyindən, Azərbaycan Respublikasının Milli Arxiv İdarəsindən və kolleksiyaçılardan əldə olunub.
Muzeyi ziyarət edənlər poçt və rabitə tarixini özündə əks etdirən, 2018-ci il istehsalı “Sizə məktub var” filmini də izləmək şansı əldə edəcəklər. Eyni zamanda, tədbir çərçivəsində 40-50-ci illərdə Azərbaycan poçtunun işini, o zamanki fəaliyyət və imkanlarını əks etdirən “Məktublar həftəsi” sənədli filmi də nümayiş olunacaq.
“Bakutel-2018”-in iştirakçılarının yalnız keçmişə deyil, gələcəyə də səyahət etmək imkanı olacaq. Belə ki, sərgidə “Azərpoçt” MMC tərəfindən ən çox tələb olunan xidmətlərin göstərildiyi, tam avtomatlaşdırılmış poçt şöbəsi prototipi də nümayiş etdiriləcək. Stend-şöbədə poçt göndərişləri və qəbulu üçün avadanlıq-poçtamat, elektron tərəzi, poçtamatın özünəxidmət terminalı, vəsiqə skaneri, ödəniş qəbulu və plastik kartların verilməsi üçün avadanlıq, eyni zamanda    kommunal və digər xidmətlər üçün ödəniş terminalları, avtomatlaşdırılmış valyuta mübadilə terminalı, bank hesabında vəsaitin artırılması üçün “Smart safe” depozit avadanlığı, eləcə də, məlumat terminalı yerləşdiriləcək. Sərgidə nümayiş olunacaq avadanlıqların gələcəkdə bir çox ictimai yerlərdə quraşdırılması planlaşdırılır. 7 gün 24 saat ərzində zəruri poçt xidmətlərinin göstəriləcəyi şöbənin gələn ildən fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “Azərpoçt” MMC Azərbaycanın yeganə milli poçt operatorudur və ənənəvi poçt-telekommunikasiya xidmətləri ilə yanaşı, maliyyə xidmətləri də göstərir.
Xatırladaq ki, “Bakutel-2018” sərgi-konfransı Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi, “Caspian Event Organisers” (“CEO”) şirkətinin təşkilatçılığı və “Azercell” şirkətinin baş sponsorluğu ilə  keçirilir.

На Bakutel будет функционировать музей, отражающий богатую историю почты и связи Ноя 28, 2018 | 04:48 / Важные события
Как известно, в этом году исполняется 200 лет со дня создания современной почтовой связи в Азербайджане и 100 лет – Министерства почты и телеграфа. Это историческое событие не осталось без внимания организаторов 24-й Азербайджанской международной выставки и конференции «Телекоммуникации, инновации и высокие технологии» (Bakutel-2018). Так, в этом году в рамках выставки будет функционировать музей, отражающий богатую историю почты и связи. Здесь будут представлены относящиеся к истории почты экспонаты, письма, телеграммы, устройства связи, коммутационные телефоны, азбука Морзе, официальные документы по периодам сферы, образцы формы одежды работников сферы связи, используемых предметов, посылок, писем, малых пакетов и бандеролей.
Также будет функционировать специальный уголок, где будут продемонстрированы образцы почтовых отправлений времен Второй мировой войны, писем солдат, почтовых ящиков, почты 70-80-х годов, развитие почтовой сферы, характерное для  периода правления Великого лидера Гейдара Алиева.
Экспонаты, которые будут представлены на выставке, собраны из отдельных предприятий связи, музея Министерства транспорта, связи и высоких технологий, Национального архивного управления Азербайджанской Республики, а также личных архивов коллекционеров.
Посетители выставки также получат возможность посмотреть фильм «Вам письмо», отражающий историю почты и связи и выпущенный в 2018 году. Кроме того, в рамках мероприятия будет продемонстрирован документальный фильм «Неделя писем», рассказывающий о деятельности и возможностях азербайджанской почты в 40-50-х годах.
У участников Bakutel-2018 будет также возможность совершить путешествие не только в прошлое, но и в будущее. Также на выставке будет продемонстрирован прототип автоматизированного почтового отделения самых востребованных услуг ООО «Азерпочт». На стенде-отделении будут размещены почтамт для приема и отправки почтовых отправлений, электронные весы, терминалы самообслуживания почтамта, сканер удостоверений, оборудование для приема платежей и выдачи пластиковых карт, а также платежные терминалы для оплаты коммунальных и других услуг, автоматизированное оборудование для обмена валюты (exchange), депозитное оборудование для увеличения средств на банковских счетах Smart safe,  информационный портал.
Представленное на выставке оборудование планируется установить в нескольких общественных местах. Отдел, в котором в течение 24 часов недели будут оказываться необходимые почтовые услуги, начнет функционировать со следующего года.
Отметим, что ООО «Азерпочт» является единственным национальным почтовым оператором Азербайджана и наряду с традиционными почтовыми и телекоммуникационными услугами, также оказывает финансовые услуги.
Выставка Bakutel-2018 проводится при поддержке Министерства транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики, организации компании Caspian Event Organisers (CEO) и генеральном спонсорстве компании Azercell Telecom.