İnsan beynini imitasiya edən ən böyük superkompüter işə salınıb Noyabr 05, 2018 | 05:07 / Maraqlı məlumatlar
İnsan beynini imitasiya edən “Spiking Neural Network Architecture” (SpiNNaker) superkompüteri saniyədə 200 milyondan çox əməliyyat yerinə yetirir. Onun hər mikrosxemi 100 milyon oynaqlı detalla təchiz edilib.
naked-science.ru saytının məlumatında bildirilir ki, superkompüter yaradıcıları konsepsiyanın hazırlanmasına 20 il, yığılmasına 10 il, xərclərinə isə 15 milyon funt-sterlinq sərf ediblər. Əvvəlcə Britaniyanın Mühəndislik və Fizika Elmləri üzrə Tədqiqat Şurası (Engineering and Physical Sciences Research Council – EPSRC) tərəfindən maliyyələşdirilən layihəni hazırda Avropanın “Human Brain Project” layihəsi dəstəkləyir.
Mançester Universitetinin informatika məktəbinin hazırladığı və yığdığı “SpiNNaker” real vaxt rejimində digər kompüterlərlə müqayisədə daha çox bioloji neyron modelləşdirə bilir.
Superkompüter adi kompüterlərdən fərqli olaraq, böyük həcmli informasiyanı A məntəqəsindən B məntəqəsinə standart şəbəkə vasitəsilə ötürməməsinə görə unikaldır. O, bunun əvəzinə, böyük paralelli kommunikasiya arxitekturunu imitasiya edərək eyni anda minlərlə müxtəlif istiqamətdə kiçik həcmli informasiya ötürür.
Kompüter yaradıcıları real vaxtda 1 milyardadək bioloji neyron modelləşdirmək niyyətindədirlər. Müqayisə üçün qeyd edək ki, siçan beyni təxminən 100 milyon, insan beyni isə 1000 dəfə çox neyrondan ibarətdir. 1 milyard neyron təxminən 1 kvadrilyon (15 sıfır vahidi) sinapsla bir-biri ilə sıx birləşmiş 100 milyard neyrondan ibarət insan beyninin miqyasının 1 faizini təşkil edir.
Beyin fəaliyyətini imitasiya edən 1 milyon nüvə prosessoruna malik kompüter ilk növbədə neyrobioloqlara bu orqanın necə işləməsini daha yaxşı anlamağa kömək edir. O, bunu real vaxt rejimində digər kompüterlərdə mümkün olmayan irimiqyaslı simulyasiyalar etməklə həyata keçirir.
“SpiNNaker”, həmçinin “SpOmnibot” robotunun idarə edilməsi üçün tətbiq edilib. Robot real vaxtda vizual informasiyanın interpretasiyası və müəyyən obyektlərə istiqamət üzrə naviqasiya üçün superkompüter sistemindən istifadə etməklə digər obyektləri nəzərə almır.

Launched the largest supercomputer that simulates the human brain
The Spiking Neural Network Architecture (SpiNNaker) supercomputer is capable of performing more than 200 million actions per second. Each of its multiprocessor chip is equipped with 100 million transistors.
The creators of this machine took 20 years to develop a concept, 10 years to assemble, and another 15 million pounds sterling. The project was initially funded by the Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC), and now it is also supported by the European Human Brain Project (HBP). The supercomputer was first included on Friday, November 2.
SpiNNaker, developed and assembled at the School of Computer Science at the University of Manchester, can simulate more biological neurons in real time than any other machine on the planet.
This supercomputer is unique because, unlike conventional computers, it does not transfer large amounts of information from point A to point B via a standard network. Instead, it imitates the architecture of massive parallel brain communication, sending billions of small amounts of information in thousands of different directions at the same time.
Computer makers intend to model up to a billion biological neurons in real time. For comparison: the mouse brain consists of approximately 100 million neurons, and the human brain is 1000 times larger. One billion neurons are 1% of the scale of the human brain, consisting of almost 100 billion neurons, which are closely connected by approximately one quadrillion (one with 15 zeros) synapses.
What is a computer with a million nuclear processor used to imitate the brain? First of all, it helps neuroscientists better understand how this organ functions. He does this by conducting extremely large-scale simulations in real time, impossible on other machines.
SpiNNaker was also involved in controlling the SpOmnibot robot. It uses a supercomputer system to interpret visual information in real time and navigate towards certain objects, ignoring others.
“Neuroscientists can now use SpiNNaker to unravel some of the secrets of the human brain through unprecedented large-scale simulations,” said computer science professor Steve Farber. “In addition, it works as a real-time neural simulator, which allows robotics to create large-scale neural networks for mobile robots so that they can walk, talk and move.”