Azərbaycan “İnternet istifadəçiləri” göstəricisinə görə MDB ölkələri arasında liderdir Oktyabr 19, 2018 | 02:50 / Mühüm hadisələr
Dünya İqtisadi Forumu 2018-ci il üzrə “Qlobal Rəqabətqabiliyyətlilik Hesabatı”nı (“The Global Competiviness Report 2018”) dərc edib.  Bu hesabat yeni metodologiya (yeni nəsil “4.0”) əsasında hazırlanıb. Belə ki, yeni hesabatda əvvəlki hesabatın 114 göstəricisindən 84-ü çıxarılıb və 68 yeni göstərici əlavə edilib. Ümumilikdə, sözügedən hesabatda  98 göstərici üzrə qiymətləndirmə aparılıb.
Hesabata əsasən, “Qlobal Rəqabətqabiliyyətlilik İndeksi”ndə Azərbaycan dünyanın 140 ölkəsi arasında 69-cu yerdədir. Bu indeks üzrə ABŞ 1-ci yeri, Sinqapur 2-ci yeri, Almaniya isə 3-cü yeri tutub. İsveçrə, Yaponiya, Hollandiya, Honkonq, Böyük Britaniya, İsveç və Danimarka kimi ölkələr isə ilk onluqda qərarlaşıb.
Azərbaycan sözügedən hesabatın “Əlverişli mühit” bölməsinin “İnstitutlar” göstəricisi üzrə 58-ci, İnfrastruktur göstəricisi üzrə 46-cı, İKT-nin istifadə səviyyəsi göstəricisi üzrə 69-cu yerdədir.
Bundan başqa, ölkəmiz İKT-dən istifadə səviyyəsi göstəricisinin hər 100 nəfərə düşən mobil abunəçiləri alt göstəricisi üzrə 97-ci, hər 100 nəfərə düşən mobil genişzolaqlı abunəçiləri göstəricisi üzrə 88-ci, hər 100 nəfərə düşən sabit genişzolaqlı İnternet abunəçiləri göstəricisi üzrə 53-cü, hər 100 nəfərə düşən fiber-optik İnternet istifadəçiləri göstəricisi üzrə 55-ci, eləcə də İnternet istifadəçiləri göstəriciləri üzrə 36-cı yeri tutub.
Qeyd edək ki, ölkəmiz “İnternet istifadəçiləri” göstəricisinə görə, digər MDB ölkələri arasında liderdir.

The World Economic Forum (WEF) has published its Global Competitiveness Report 2018. The report was prepared on the basis of a new methodology (new generation 4.0). Thus, in the new report, 84 out of 114 indicators were excluded and 68 new indicators were included. In general, in the report, 140 countries were assessed on 98 indicators.
According to the new report, Azerbaijan ranks 69th in the Global Competitiveness Index among 140 countries.  According to this indicator, the US is in the 1st place, Singapore is in the 2nd and Germany is in the third place. Switzerland, Japan, the Netherlands, Hong Kong, the United Kingdom, Sweden and Denmark are in the top ten.
Azerbaijan ranks 58th on “Institutions” indicator, 46th on “Infrastructure” indicator, 69th on “ICT adoption” indicator in the “Enabling Environment” section.
Also, our country ranks 97th per 100 mobile-cellular telephone subscriptions in terms of ICT adoption, 88th for mobile-broadband subscriptions per 100 people, 53rd for fixed- broadband Internet subscriptions per 100 people, 55th for fiber Internet subscriptions per 100 people and 36th for Internet users. Our country is the leader in internet users compared with other CIS countries.
Azerbaijan is ranked 31st on "Business dynamism" indicator in the section "Innovation Ecosystem" among 140 countries (17th in sub-indicator Time to start a business, 21st - Attitudes toward entrepreneurial risk sub-indicator and 25th in the sub-indicator Companies embracing disruptive ideas) and 71st on the “Innovation Potential” indicator.
Our country ranks 12th in the sub-indicator “Efficiency of air transport services” of the “Infrastructure” indicator, 17th  in the  "Efficiency of train services",  32nd  in the sub-indicator  "Railroad density, and  34th on the "Quality of roads".
It should be noted that Azerbaijan is at the forefront compared with other CIS countries according to sub-indicators of "Infrastructure" and "Business Dynamism".