Robot tarixdə ilk dəfə Böyük Britaniya parlamentində çıxış edib Oktyabr 19, 2018 | 10:43 / Maraqlı məlumatlar
Yaponiyada hazırlanmış “Pepper” adlı insanabənzər robot Böyük Britaniya parlamentinin komitə üzvləri qarşısında çıxış edib. Bu, tarixdə ilk dəfə Böyük Britaniya parlamentində çıxış etmiş ilk robotdur.
www3.nhk.or.jp saytının məlumatına görə, Böyük Britaniyanın qanunvericiləri Yaponiyanın “Softbank Group” şirkəti tərəfindən hazırlanmış “Pepper” robotunun iclas otağına daxil olaraq ingilis dilində çıxışını maraqla izləyiblər.
“Pepper” robotu qanunvericilərə yaşlı insanlara kömək edəcək robot istehsalının inkişaf layihəsi haqda məlumat verib. Layihənin məqsədi səhiyyə sisteminin üzərinə düşən yükü azaltmaqdır. Həmçinin bu layihə yaşlı insanlara sərbəst yaşamaqda, təklikdən uzaqlaşmaqda və onların həyat şəraitini yaxşılaşdırmaqda kömək edəcək.

Japanese robot for the first time in history made a report in the British Parliament
A Japanese humanoid robot named Pepper on Tuesday spoke to members of the committee of the British Parliament. This is the first robot in history, which made a report in the British Parliament.
UK lawmakers watched with interest as Pepper, developed by the Japanese company Softbank Group, entered the meeting room and spoke in excellent English.
Pepper told lawmakers about the robot development project to help older people. The goal of the project is to reduce the burden on the health care system. Also, this project should help older people live independently, avoid loneliness and improve their quality of life.