“Telegram” xidməti blokçeyn-platforma istifadəyə verəcək Oktyabr 17, 2018 | 12:28 / Maraqlı məlumatlar
“Telegram” xidməti bu yaxınlarda “Telegram Open Network” (TON) blokçeyn-platformasını istifadəyə verəcək.
iz.ru saytının məlumatına görə, TON-un test versiyasının işə salınması üçün lazım olan əsas komponentlərin əksəriyyətinin hazırlanması müvəffəqiyyətlə başa çatıb. Tam versiya payızın sonuna kimi işə başlıyacaq.
Qeyd edək ki, TON “Telegram”ın banisi Pavel Durov tərəfindən hazırlanan yeni blokçeyn-platformadır. Sahibkar layihə üçün investorlardan 1,7 milyard cəlb edib. “Telegram” komandası bildirir ki, TON tranzaksiyaları “Bitcoin” və “Ethereum”dan daha sürətli emal edəcək. İstehsalçıların sözlərinə əsasən, o, ödənişlərin sürətinə görə “Visa” və “Mastercard”la rəqabət apara biləcək. Sistemdə “Gram” kriptovalyutası istifadə olunacaq. Telegram messenceri istifadəçilərinin ixtiyarına “Telegram” pul kisəsi proqramları veriləcək.

Telegram will launch blockchain platform
Telegram will launch the Telegram Open Network (TON) blockchain platform this fall. About this newspaper "Vedomosti" on Tuesday, October 16.
Telegram reported that the development of most of the major components needed to launch a test version of TON has been successfully completed. The full version will work until the end of autumn.
TON is a new blockchain platform developed by Telegram founder Pavel Durov. The entrepreneur attracted $ 1.7 billion for the project from investors. The Telegram team promised that TON will process transactions faster than Bitcoin and Ethereum. According to the developers, she will be able to compete on the speed of payments with Visa and Mastercard. The cryptocurrency Gram will be used in the system. Telegram messenger users are promised an integrated wallet with Telegram applications, which should become the most common crypto wallet in the world.