Robot-vəkil Oktyabr 12, 2018 | 04:53 / Texnoloji yeniliklər
Ödənişsiz hüquq xidmətləri təklif edən robot-vəkil artıq “iOS” platformasında əlçatandır. Proqramın mahiyyəti belə ifadə edilir: “Bir düymə ilə məhkəməyə iddia göndər”. Burada, əsasən, korporasiyalarla məhkəmə prosesləri və insanlar arasında mübahisələrin həlli üzrə mürəkkəb mülki işlərdən söhbət gedir.
techcult.ru saytının məlumatına görə, süni intellektlə təchiz olunmuş “DoNotPay” müştəriyə müraciətin mahiyyəti və kimə qarşı iddia irəli sürməsi barədə suallar verir. Sonra robot ərizənin verilməsi üçün lazımi sənədləri tərtib edir və müştərinin məhkəmədəki çıxış mətnini hazırlayır.
Robotu ABŞ-ın Stenford Universitetinin tələbəsi, proqramçı Coşua Brauder 18 yaşında yaradıb. Əvvəlcə “DoNotPay” çoxsaylı park cərimələrinə etiraz məqsədilə məhkəməyə iddia göndərilməsi üçün nəzərdə tutulmuşdu. Robotun proqram təminatı təkmilləşdirildikdən sonra o, artıq ABŞ-ın əksər ştatlarında hüquq xidmətləri təklif etməyə başladı.
Brauder layihə üçün ilkin mərhələdə 1,1 milyon dollar maliyyə cəlb edə bilib. Hazırda “DoNotPay”in xidmətləri tamamilə ödənişsizdir. Gələcəkdə ödənişli ixtisaslaşdırılmış hüquq konsultasiyalarının əlçatan olacağı bildirilib.

Робот-адвокат DoNotPay подает иск в суд одним нажатием кнопки Окт 12, 2018 | 04:53 / Технологические новшества
Робот-адвокат с искусственным интеллектом DoNotPay, прославившийся тем, что предлагает бесплатные юридические услуги, теперь появился на платформе iOS. Суть приложения выражается фразой: «Подай иск в суд одним нажатием кнопки». В основном речь идет о судебных тяжбах с корпорациями и о сложных гражданских делах по разрешению споров между людьми. Раньше эта услуга была доступна на сайте робота-адвоката.
DoNotPay задает клиенту вопросы по сути обращения и о том, на кого он подает иск. Затем робот составляет необходимые документы для подачи заявления и создает текст речи, которую клиенту, возможно, придется произнести в суде.
Робота создал Джошуа Браудер, когда ему исполнилось 18 лет. Изначально DoNotPay предназначался для оспаривания многочисленных штрафов за парковку. Со временем Браудер усложнил ПО своего детища, после чего тот стал предлагать юридические услуги в большинстве штатов США уже по расширенному перечню вопросов, включая спекулятивные цены на билеты, нарушения сроков поставки и незаконные банковские сборы.
В настоящее время услуги DoNotPay все еще бесплатны. Он, по сути, просто информирует клиентов об их правах, которые у них уже есть. Однако в будущем Браудер рассматривает возможность взимать плату за наиболее сложные, специализированные юридические консультации.