Azərbaycanda ilk dəfə olaraq beynəlxalq “İnnovasiyalar həftəsi” keçiriləcək Sentyabr 26, 2018 | 04:37 / Mühüm hadisələr
26-30 oktyabr tarixlərində Azərbaycanda ilk dəfə olaraq beynəlxalq “İnnovasiyalar həftəsi” keçiriləcək. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə keçirdiyi layihə çərçivəsində yüksək texnologiyalar, innovasiyalar sahəsində ən son yeniliklərlə tanışlıq, konfrans, forum və yarışlarda iştirak etmək, təşkil olunacaq sərgini ziyarət etmək, eləcə də dünyanın ən “ağıllı” robotu hesab olunan “Sofiya” ilə ünsiyyət qurmaq imkanı yaranacaq.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, bu gün Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən mətbuat konfransında “İnnovasiyalar həftəsi” çərçivəsində keçiriləcək tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Heydər Əliyev Mərkəzinin nümayəndəsi Orxan Həbibov bildirib ki, Mərkəz fəaliyyət göstərdiyi müddətdə digər sahələrlə yanaşı, informasiya texnologiyaları sahəsində də bir sıra layihələr həyata keçirib. Bu baxımdan Heydər Əliyev Mərkəzi ölkəmizdə ilk dəfə təşkil olunacaq beynəlxalq “İnnovasiyalar həftəsi”nin tərəfdaşları sırasında da yer alır. Qeyd olunub ki, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə birgə həyata keçiriləcək layihə çərçivəsində gənclər yüksək texnologiyalar və innovasiyalar sahəsində ən son yeniliklərlə tanış olmaq, konfrans, forum və yarışlarda iştirak etmək, təşkil olunacaq sərgini ziyarət etmək imkanı əldə edəcəklər.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi İnformasiya cəmiyyətinin və elektron idarəçiliyin innovativ inkişafı şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov məlumat verib ki, “İnnovasiyalar həftəsi” çərçivəsində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı, Azərbaycan Kiber İdman Federasiyası, “Keepface”, “Microsoft” və digər şirkətlərin dəstəyi ilə silsilə tədbirlər təşkil olunacaq.
O, həmçinin qeyd edib ki, “İnnovasiyalar həftəsi”ndə nazirliklə “Microsoft” şirkətinin təşkil etdiyi “dəyirmi masa”da investisiya mühitinin inkişafı ilə bağlı məsələlər müzakirə olunacaq, Azərbaycan Kiber İdman Federasiyası ilə birgə “Baku Open Cyber Cup” turniri keçiriləcək.
Qeyd olunub ki,  “İnnovasiyalar həftəsi” çərçivəsində Yüksək Texnologiyalar Parkı tərəfindən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin, eləcə də bir sıra dövlət  qurumları üçün zəruri məsələlərin real zaman kəsiyində həlli yollarını təklif edən ideya yarışı (“Hackathon”) təşkil ediləcək. “Burada iştirakçılar qarşıya qoyulan problemin çevik və innovativ həlli yollarını təklif etməlidirlər. Qalib ideyalar tətbiq olunmaqla yanaşı, həm də mükafatlandırılacaq” - deyə R.Əzizov vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, “İnnovasiyalar həftəsi”ndə həm də “İdeyadan Biznesə”  layihəsi çərçivəsində keçirilən startap turlarının qaliblərinin yarışacağı böyük final təşkil ediləcək.
“Bundan başqa Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə “AstroLabs” akselerasiya mərkəzi arasında yerli startaplar üçün xarici investisiyaların cəlb edilməsi üzrə memorandumun imzalanması da nəzərdə tutulub. Ümumiyyətlə, bu həftə ərzində tədbirlərin siyahısı genişlənə bilər. Fürsətdən istifadə edib sahəyə aidiyyəti olan dövlət qurumlarını, maraqlı tərəfləri “İnnovasiyalar həftəsi” çərçivəsində tədbirlər keçirməyə dəvət edirik” - deyə şöbə müdiri əlavə edib.

Innovation Week to be held for the first time in Azerbaijan September 26, 2018 | 04:37 / Important events
The International Innovation Week will be held in Azerbaijan for the first time on October 26-30. Within the  joint project, implemented by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and Heydar Aliyev Center, visitors will have the opportunity to familiarize themselves with the latest innovations in the field of high technologies and innovation, to participate in conferences, forums and competitions, to visit the exhibition to be organized, as well as to communicate with Sophia, which is considered to be the world’s most intelligent robot.
Media representatives were informed about the events to be held within the Innovation Week at the press conference held  today at  Heydar Aliyev Center, and the journalists' questions were answered.
A representative of  Heydar Aliyev Center Orkhan Habibov said that during the period of its activity, along with other areas, the Center carried out a number of projects in the field of information technologies. From this point of view, Heydar Aliyev Center is among the partners of the International Innovation Week, which will be held for the first time in our country. It was noted that within the project, jointly  implemented by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, young people will have the opportunity to familiarize themselves  with the latest innovations in the field of high technologies and innovation, to participate in conferences, forums and competitions, to visit the exhibition to be organized.
Head of Information Society and Innovative Development of Electronic Governance of the  Ministry of Transport, Communication and High Technologies Rashad Azizov informed that  a series of events will be organized within the Innovation Week with the support of the United Nations Development Programme, Azerbaijan Cyber Sport Federation, Keepface, Microsoft Corporation and others.
He also noted that during  the Innovation Week  issues related to the development of the investment environment will be discussed in the round table organized by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and Microsoft Corporation,  and the Baku Open Cyber Cup tournament will be held together with the Azerbaijani Cyber Sport Federation.
It was noted that within the framework of the Innovation Week, the High Tech Park will organize an idea competition (Hackathon), which offers ways of solution to the  issues of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, as well as a number of government agencies in real time. Here, the participants must  propose ways to provide a flexible and innovative solution to the problem. The winning ideas will be implemented and be awarded as well", said Rashad Azizov.
According to him,  in the Innovation Week,  a grand final will  also be held where winners of the startup tours of the project  "From Idea to Business"  will compete.
Besides, a memorandum on attracting foreign investments for local startups will also be signed between the High Tech Park and the AstroLabs acceleration center. In general, the list of events can be expanded this week. Taking this opportunity, we invite  government agencies, stakeholders to hold events within the Innovation Week, "the head of  department added.