3D-printerdə çap olunmuş traxeal borucuqlar körpənin həyatını xilas edib Sentyabr 26, 2018 | 03:47 / Maraqlı məlumatlar
Atlantanın Uşaq Səhiyyə Təşkilatı və Corciya Texnologiya İnstitutunun mütəxəssisləri 3D-printerdə çap olunmuş traxeal borucuqların implantasiyası əməliyyatını müvəffəqiyyətlə həyata keçiriblər. Onlar 7 aylıq körpənin tənəffüs yollarının keçirmə qabiliyyətini bərpa edərək onun həyatını xilas ediblər.
Pasiyent ürək qüsuru və tənəffüs yollarının keçirmə qabiliyyətini pozan patologiya ilə doğulub. Bu patologiyanı ənənəvi cərrahiyyə metodları ilə aradan qaldırmaq qeyri-mümkündür. Həkimlər körpəyə 3D-printerdə çap edilmiş eksperimental traxeal borucuqları implantasiya etməyi təklif ediblər. İnnovativ qurğular tənəffüs yollarını açmağa, həmçinin nəfəs borusu və bronxları genişləndirməyə imkan verir.
Alimlər pasiyentə uyğun olanı seçmək üçün borucuqları müxtəlif ölçüdə və bir neçə variantda çap ediblər. 10 saat davam edən əməliyyat zamanı cərrahlar 3 borucuğu müvəffəqiyyətlə implantasiya ediblər.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, qurğunun daha da təkmilləşdirilməsi vacibdir. Onun təhlükəsizliyi və effektivliyi kifayət qədər ciddi sınaqlardan keçirilmədiyinə görə, devays hələ ki, klinikalarda geniş tətbiq üçün əlçatan deyil.
“Uşaqların həyatlarını xilas etmək üçün 3D-çap texnologiyalarından istifadə imkanı bizi qurğunun təkmilləşdirilməsi üzərində işləməyə həvəsləndirir”, – deyə ideya müəllifi və Corciya Texnologiya İnstitutunun Tibbi cihazların 3D-istehsalı üzrə mərkəzin direktoru Skot Hollister bildirib.

3D-печатные трахеальные шины спасли жизнь ребенку Сен 26, 2018 | 03:47 / Интересная информация
Организация детского здравоохранения Атланты совместно с Технологическим институтом Джорджии (GT) успешно провела операцию по имплантации 3D-печатных трахеальных шин. Они восстановили проходимость дыхательных путей семимесячного ребенка и спасли ему жизнь.
Пациент родился с пороком сердца и патологией, нарушающей проходимость дыхательных путей, которую невозможно было исправить традиционными хирургическими методами. Врачи предложили имплантировать ему экспериментальные трахеальные шины, распечатанные на 3D-принтере. Инновационные устройства позволяют открыть дыхательные пути, а также расширить трахею и бронхи.
Ученые распечатали несколько вариантов шин различных размеров, чтобы подобрать подходящие. Операция длилась десять часов. В результате хирурги успешно имплантировали три шины.
Устройство все еще необходимо совершенствовать. Его безопасность и эффективность недостаточно проверены, поэтому девайс пока недоступен для широкого применения в клиниках.
«Возможность использовать технологии 3D-печати для спасения жизни детей мотивирует нас работать над устройством дальше», — поделился Скотт Холлистер, создатель девайса и директор Центра по 3D-изготовлению медицинских приборов в GT.