3D-printerdə çap olunmuş traxeal borucuqlar körpənin həyatını xilas edib Sentyabr 26, 2018 | 03:47 / Maraqlı məlumatlar
Atlantanın Uşaq Səhiyyə Təşkilatı və Corciya Texnologiya İnstitutunun mütəxəssisləri 3D-printerdə çap olunmuş traxeal borucuqların implantasiyası əməliyyatını müvəffəqiyyətlə həyata keçiriblər. Onlar 7 aylıq körpənin tənəffüs yollarının keçirmə qabiliyyətini bərpa edərək onun həyatını xilas ediblər.
Pasiyent ürək qüsuru və tənəffüs yollarının keçirmə qabiliyyətini pozan patologiya ilə doğulub. Bu patologiyanı ənənəvi cərrahiyyə metodları ilə aradan qaldırmaq qeyri-mümkündür. Həkimlər körpəyə 3D-printerdə çap edilmiş eksperimental traxeal borucuqları implantasiya etməyi təklif ediblər. İnnovativ qurğular tənəffüs yollarını açmağa, həmçinin nəfəs borusu və bronxları genişləndirməyə imkan verir.
Alimlər pasiyentə uyğun olanı seçmək üçün borucuqları müxtəlif ölçüdə və bir neçə variantda çap ediblər. 10 saat davam edən əməliyyat zamanı cərrahlar 3 borucuğu müvəffəqiyyətlə implantasiya ediblər.
robo-hunter.com saytının məlumatına görə, qurğunun daha da təkmilləşdirilməsi vacibdir. Onun təhlükəsizliyi və effektivliyi kifayət qədər ciddi sınaqlardan keçirilmədiyinə görə, devays hələ ki, klinikalarda geniş tətbiq üçün əlçatan deyil.
“Uşaqların həyatlarını xilas etmək üçün 3D-çap texnologiyalarından istifadə imkanı bizi qurğunun təkmilləşdirilməsi üzərində işləməyə həvəsləndirir”, – deyə ideya müəllifi və Corciya Texnologiya İnstitutunun Tibbi cihazların 3D-istehsalı üzrə mərkəzin direktoru Skot Hollister bildirib.

3D-printed tracheal tires saved the life of a child September 26, 2018 | 03:47 / Interesting information
The Atlanta Children's Health Organization, in conjunction with the Georgia Institute of Technology (GT), successfully performed an operation to implant 3D printed tracheal tires. They restored the patency of the respiratory tract of a seven-month-old child and saved his life.
The patient was born with a heart disease and pathology, which violates the patency of the airways, which could not be corrected by traditional surgical methods. Doctors offered to implant him with experimental tracheal tires, printed on a 3D printer. Innovative devices allow to open the airways, and also to expand the trachea and bronchi.
Scientists have printed out several variants of tires of different sizes in order to find suitable ones. The operation lasted ten hours. As a result, surgeons successfully implanted three tires.
The device still needs to be improved. Its safety and efficiency are not sufficiently tested, so the device is not yet available for wide application in clinics.
"The ability to use 3D printing technologies to save the lives of children motivates us to work on the device further," said Scott Hollister, creator of the device and director of the Center for 3D Manufacturing of Medical Devices in GT.