CİS texnologiyaları təhlükəli xəstəliklərə qalib gəlməyə kömək edəcək İyul 21, 2014 | 12:45 / Texnoloji yeniliklər
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) coğrafi informasiya sistemi texnologiyaları vasitəsilə poliomielit xəstəliyinə birdəfəlik qalib gəlməyi planlaşdırır. Coğrafi informasiya sistemlərindən Yer kürəsində peyvənd edilməmiş insanları müəyyən etmək və 2018-ci ilədək bəşəriyyəti bu xəstəlikdən xilas etmək üçün istifadə olunacaq.
Qeyd edək ki, poliomielit əsəb sistemini korlayan və bir anda ümumi iflicə səbəb olan virus xəstəliyidir. Bu xəstəliyə əsasən 5 yaşınadək uşaqlar düçar olur. 1950-ci illərdə vaksin kəşf edilməzdən əvvəl Rusiya və ABŞ kimi ölkələrdə hər il on milərlə uşaq poliomielitə yoluxub. Onların yarısı ömürlük şikəst qalıb, 10 faizi isə vəfat edib.
ÜST-ün baş direktor köməkçisi Brüs Eylvardın bildirdiyinə görə, poliomielit üzərində qələbə üçün 5 yaşınadək bütün uşaqlar peyvənd edilməlidir. Lakin bunu etmək çox çətindir, çünki həmişə ucqar yerlərdə yaşayan və həkimlərlə əlaqə yaratmaqdan yayınan onlarla virus daşıyıcısı vardır. Bu səbəbdən ÜST peyvənd edilməmiş uşaqların axtarışı üçün peyk çəkilişinə və "ESRI” şirkətinin "ArcGIS" kimi coğrafi informasiya sistemlərindən istifadəni planlaşdırır.
"10 il əvvəl biz Kambocada Mekonq çayı yaxınlığında yerləşən yaşayış yerlərini tapmaq üçün təyyarə icarə etmişdik. Hazırda isə bu üsuldan istifadə Hindistan kimi böyük ərazilər üçün əlverişli deyil", - B.Eylvard deyib.
cnews.ru saytının məlumatına görə, coğrafi informasiya sistemlərindən peyvənd edilməmiş yaşayış yerlərinin müəyyənləşdirilməsi ilə yanaşı, gələcəkdə poliomielitin mümkün yayılmasının proqnozlaşdırılması üçün istifadə ediləcək.
Bundan başqa, ÜST Nigeriyada peyvəndlərin monitorinqi üçün mobil rabitə şəbəkəsindən istifadə təcrübəsinin uğurla başa çatması barədə məlumat verib. Mobil rabitə operatorları ilə birlikdə ÜST mütəxəssisləri monitor ekranlarında vaksinasiyanı həyata keçirən həkim heyətinin hərəkət istiqamətini izləyiblər. Bu, səhlənkar işçilər tərəfindən peyvəndlərin yalnız kağız üzərində aparılması ilə bağlı fırıldaqçılıq və saxtalaşdırma hallarının sayının azalması məqsədilə edilib.
ÜST nümayəndələrinin sözlərinə görə, peyvəndlərə inamsızlıq, mənfi təbliğat və vaksinlərlə gizli ticarət poliomielit üzərində tam qələbəyə mane olan səbəblərdir. Təşkilat nümayəndələri ümid edirlər ki, müasir coğrafi informasiya sistemləri bu problemlərin ən azı müəyyən qismini həll etməyə kömək edəcək.

ГИС помогут победить опасные инфекции Июл 21, 2014 | 12:45 / Технологические новшества
Всемирная организация здравоохранения планирует с помощью геоинформационных технологий окончательно победить полиомиелит. ГИС будут использованы для того, чтобы найти непривитых людей на планете и к 2018 году полностью избавить человечество от этой болезни.
Как сообщил помощник генерального директора ВОЗ доктор Брюс Эйлвард (Bruce Aylward), для полной победы над полиомиелитом необходимо вакцинировать каждого ребенка в возрасте до 5 лет, но сделать это крайне сложно, поскольку всегда остаются десятки носителей вируса, которые живут в удаленных поселениях и уклоняются от контактов с врачами. Теперь ВОЗ планирует опереться на спутниковую съемку и геоинформационные системы, такие как ArcGIS от ESRI, для поиска непривитых детей.
"В Камбодже 10 лет назад мы арендовали самолет, чтобы найти все поселения у реки Меконг, - рассказывает Брюс Эйлвард. – К сожалению, это не сработает для огромных территорий, например, Индии".
Геоинформационные системы будут использоваться не только для выявления поселений, которые не подверглись вакцинации, но и для прогнозирования возможных вспышек полиомиелита в будущем.
Помимо этого, ВОЗ сообщила об успешном опыте использования сетей мобильной связи для мониторинга вакцинации в Нигерии. Совместно с операторами связи специалисты ВОЗ на экранах мониторов отслеживают перемещение команд, проводящих вакцинацию. Таким образом снижается количество случаев мошенничества и подтасовки данных, когда недобросовестные работники проводят вакцинацию лишь на бумаге. Как отметили в ВОЗ, недоверие к прививкам, негативная пропаганда и подпольная торговля вакцинами являются основными врагами полной победы над полиомиелитом. В ВОЗ надеются, что современные ГИС помогут решить хотя бы часть этих проблем.
Полиомиелит – вирусное заболевание, которое поражает нервную систему и за считанные часы может привести к общему параличу. Полиомиелитом болеют в основном дети до 5 лет. До изобретения вакцины в 1950-х годах, ежегодно в таких странах как Россия и США полиомиелитом заболевали десятки тысяч детей, половина из них на всю жизнь оставалась калеками, 10% умирали.