“Ağıllı” şlem istifadəçini peşəkar həkimə çevirəcək Sentyabr 13, 2018 | 02:23 / Texnoloji yeniliklər
Artıq hətta hazırlıq keçməmiş insan peşəkar tibbi yardım göstərə biləcək. Belə ki, Perdyu Universitetinin alimləri həkimlərə qəza yerində ilkin tibbi yardım göstərən insanların hərəkətlərini idarə etməyə imkan verəcək sistem yaradıblar. Sistem təsvirləri sabitləşdirən, təlimatları qəbul edən əlavə reallıq şlemi və təsviri operatora ötürən drondan ibarətdir.
İdeya müəllifləri bildiriblər ki, insanlar çox vaxt tibb müəssisələrindən uzaqda ciddi travmalar alırlar. Belə vəziyyətdə ilk yardımın göstərilməsi yoldan keçən şəxslərin öhdəsinə düşür. Zərər çəkmişin vəziyyətini ağırlaşdırmamaq üçün düzgün yanaşma tələb olunur. Yeni sistem buna zəmanət verir. Telefonla əlaqədən fərqli olaraq, o, daha aydın təlimatlar verir.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, şlem təsvirləri qəbul edir və ötürür. Mütəxəssis insanın gözləri qarşısındakı təsvirin üzərinə – zərər çəkmişin bədəninə yazılar, xətlər və ya tətbiq edilməli tibbi alətləri “qoyur”. Dron öz növbəsində, hər iki insanın başının üstündə dayanır və pasiyentin bütün bədənini, həmçinin ətraf mühiti görməyə imkan verən təsviri operatorun ekranına ötürür.

"Smart helmet" will make of ordinary people professional medics
Now even an unprepared person can provide qualified medical care. Scientists from Purdue University have created a system that will allow doctors to manage the actions of people who provide first aid at the scene of the accident, according to "News Mail.RU." The system presents an augmented reality helmet with image stabilization that accepts instructions, and a drone responsible for transmitting the image to the operator.
The creators of the system refer to the fact that often people get serious injuries, far from medical institutions. In such a situation, the rendering of first aid falls on the shoulders of passers-by. In order not to aggravate the state of the victim, a competent approach is needed. The system guarantees this. Unlike the phone call, it provides more intuitive and understandable instructions.
So, the helmet transmits and receives images. The specialist imposes on the image in front of the person's eyes - on the victim's body - inscriptions, lines or medical instruments that need to be applied. In turn, the drone is located above both people and transmits to the operator's screen an image that allows to see the entire body of the patient, as well as the surrounding environment.